У Кривому Розі знаходиться один з найбільших курганів України

Царева могила - курган; памʼятка археології республіканського значення.

Царева могила - курган; памʼятка археології республіканського значення. Частково досліджений В.І. Гошкевичем в 1907-1908, в останне - Мельником в 1985. Царева могила мала висоту 12 м, діаметр 106,5 м і належав до найбільших курганів України. Розташовувався на домінуючій висоті (114 м) в 8 км нижче злиття Саксагані і Інгульця (зараз карʼєр Nº3 Інгулецького ГЗК). В. Гошкевич дослідив дві третини загального обʼєму насипу, в яких виявив 10 похованнь доби енеоліту-бронзи. Курган на глибині 1,2-1,3 м від поверхні насипу мав камʼяний панцер, що складався з 4 шарів плоских уламків залізистого кварциту. Центральне поховання, вірогідно скіфського часу, було повністю пограбоване в давнину. В 1907-1908 було відкрито 10 поховань періоду міді-бронзи: 1 енеолітичне, 1 ямне, 2 катакомбних, 5 доби бронзи, 1 кімерійське. Кургану передувало святилище, яке знаходилось на рівні давньої поверхні. Воно мало вигляд кола (кромлеху) діаметром 17,5 м, складеного з плит вертикально вкопаних залізистого кварциту висотою до 1,5 м.
Внутрішній простір кола займав насип із жовтої, добре утрамбованої глини висотою до 1,5 м. В центральній частині кромлеху знаходилось найдавнішнє поховання.
3 тис. до н.е. На поверхні насипу було споруджено кам'яний ящик. Померлий був
густо посипаний вохрою. Знахідки репрезентовані ліпними посудинами, жаровнями-сковородками, дерев'яним горщиком, шліфованою камʼяною булавою, залишками деревʼяної чаші, срібними спіралями. В поховані 10 доби пізньої бронзи знаходилось два бронзових ритуальних ножі (кинджали). На насипу кургану лежала кімерійська чол. скульптура.Джерело: Історична енциклопедія Криворіжжя : Т. 2 / О.О. Мельник; С. В. Балабанов. Кривий Ріг. В-ВО «СТПРЕС», 2009. - 208 с.

Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.

Поділитися у соцмережах

Пов’язані матеріали