Так узагальнив 15 років своїх поневірянь мешканець Криворіжжя Степан Повод.
Його спогади про сталінські та гітлерівські катівні, опрацьовані журналістом Володимиром Стецюком, опубліковані в “Криворізьких відомостях” за 1991 рік. Саме цю незалежну криворізьку газету з ініціативи журналістки Ольги Гончар оцифровує і викладає у вільний доступ користувачів інтернету “Перший Криворізький”.
Осінь 1932 року, в Україні продрозкладка — себто вилучення державою “надлишків зерна”, а насправді — вилучення абсолютно всієї продукції, вирощеної нещодавно утвореними колгоспами.
Та вилучене все одно не відповідало “нормам”, встановленим Москвою, тож треба було шукати крайніх, “ворогів народу”. Степана Івановича, агронома в селі Девладове Софіївського району (після адмінреформи 2021 року це Криворізький район), змушували таврувати як ворога народу бригадира Олійника. Агроном міг обмовити керівника — і залишився б працювати далі. Але він відмовився, і його заарештували.
“У такому становищі опинилося все керівництво МТС (машинно-тракторної станції) - директор, заступник, старший механік (шахтар 25-тисячник, батько 7 дітей), секретар парторганізації”, — додає Степан Повод у спогадах, підкреслюючи, що бездушна машина сталінських репресій не зважала ні на що.
Зі сталінських - у гітлерівські, потім знов у сталінські тюрми — життєва траєкторія Степана Івановича карколомна. Нарешті в 1947 році після численних клопотань дружини йому дали спокій і визнали його засудження помилкою.
Значною мірою саме завдяки незалежній пресі 1990-х років тема радянських репресій почала звучати в суспільстві. Довгі роки про репресії навіть говорити вголос, а тим більше писати в газетах було заборонено. Тож публікація спогадів репресованого Степана Повода в незалежній криворізькій газеті була певною мірою громадянським подвигом — і журналіста Володимира Стецюка, і редактора Олега Павлова.
“Злочинам проти людства, хай би за яких часів вони коїлися, прощення не має бути”, — ці слова зі статті про Степана Повода наче сьогодні сказані.
Щоб пам’ятати про злочини передусім радянського режиму — прочитайте спогади нашого земляка Степана Повода в 4-15 числах “Криворізьких відомостей” за 1991 рік.
До створення матеріалу долучені: Ольга та Дарія Гончар