Поглянемо, які це давало плоди в сьогоднішньому огляді незалежної газети «Криворожские ведомости», архів якої з ініціативи журналістки Ольги Гончар оцифровує і викладає у вільний доступ користувачів інтернету онлайн-медіа “Перший Криворізький”.
«Після тривалих вагань, прийшовши до зали гірничорудного інституту бодай для того, щоб побачити, як проходять тренування, я була така здивована і зацікавлена, що не втрималася і взяла до рук фотоапарат», - поділилася своїми відчуттями Олена Склярська, авторка розлогої статті в №33 «Криворожских ведомостей» за 1992 рік. – «Було дивно спостерігати за жіночими тілами, які боролися: у них відчувалася якась котяча пластика і водночас чоловіча сила і спритність. Знімати було важко, бо їхні рухи були непередбачуваними».
Після тренування Борис Сотник познайомив спортсменок із кореспонденткою і вони мали змогу поспілкуватися. На той час Світлана Одай займалася спортом уже 8 років, а Ілона Ломоносова – три. У розмові Світлана зізналася, що спочатку соромилася розповідати, що займається боротьбою, але потім усе стало на місця. Ілона додала, що в залі вони одні, а на вулиці абсолютно інші, і багато хто навіть не здогадувалися, що вони займаються боротьбою.
«Жінка завжди залишається і має залишатися жінкою», - каже Світлана Одай. – «Застосовуємо больові прийоми, дотримуючись правил боротьби. Хлопці більш технічні. Жінка – емоційна навіть у самбо. Але гнучкість жіночого тіла дозволяє і біль легше переносити, і від захвАту простіше вислизати». Це лише маленький фрагмент великої статті, у якій дуже глибоко і тактовно розкрито і характери спортсменок, і особливості їхнього життя, і специфіку тодішнього життя в місті.
Тренував дівчат у палаці спорту Новокриворізького гірничо-збагачувального комбінату талановитий тренер Борис Сотник. Він виростив не одну спортивну «зірку», і, скажімо, Світлана Одай згадує про нього дуже тепло, як про «тренера від Бога».
«Він одним із перших у місті приділив серйозну увагу жіночому спорту і добився значних успіхів: дві його вихованки, дві Світлани – Одай і Лепіхіна - стали чемпіонками Європи. А в грудні минулого року Світлана Лепіхіна стала переможницею першості світу з самбо», - писали про нього «Криворожские ведомости».
2-5 квітня 1993 року в Хмельницькому проводився чемпіонат України з самбо серед жінок. Тоді чемпіонка України 1992 року Світлана Одай брала участь у цих змаганнях після травми, та попри це в кожному бою мала чисту перемогу і стала чемпіонкою України в своїй ваговій категорії. Світлана Лепіхіна стада срібною призеркою, а Ілона Ломоносова (яка на той час навчалася в профтехучилищі №14) «взяла» бронзу.
Улітку 1993 року вихованки Бориса Сотника – Світлана Одай, Ілона Ломоносова та Світлана Лепіхіна – стали чемпіонками Європи з самбо. Завдяки їм Україна на цих змаганнях отримала командну перемогу, випередивши 10 команд-учасниць. Цій визначній події «Криворожские ведомости» присвятили першу шпальту, і в статті про перемогу наших спортсменок перелічені підприємства, які виділили кошти на їхню поїздку до Турину – без такої допомоги в той економічно скрутний час спорт не вижив би.
«Можливо, слово «мужність» не дуже підходить нашим чарівним чемпіонкам, але саме ця риса характеру допомагала їм у їхньому нелегкому (у прямому й переносному сенсі) шляху до нагород», - зауважила фотокореспондентка «Криворожских ведомостей» Олена Склярська. До речі, усі фото криворізьких спортсменок робила саме вона.
На чемпіонаті світу з самбо 1993 року три криворізькі самбістки мали неабиякий успіх: Світлана Одай виборола «срібло», Ілона Ломоносова - «бронзу», а Світлана Лепіхіна стала чемпіонкою світу у своїй ваговій категорії.
«Звісно, були і сльози радості, і сльози відчаю. Можна було побачити, як гірко плакав француз-важковаговик, який зазнав поразки, і як котилися сльози щастя по щоках Свети Одай», - описувала побачене на чемпіонаті фотокореспондентка Світлана Склярська.
За підсумками спортивного 1993 року Світлана Одай увійшла до десятки найкращих спортсменів Кривого Рогу.
До речі, у цій десятці жіночий спорт показав кількісну перевагу: із 10 перелічених осіб шестеро – жінки.
Звісно, нас цікавило, чим займаються ці видатні спортсменки зараз. Нам вдалося поспілкуватися зі Світланою Кравченко (у дівоцтві Одай) — відомою в Кривому Розі тренеркою відділення боротьби дзюдо дитячо-юнацької спортивної школи (ДЮСШ) №9. Вона розповіла, що про Світлану Лепіхіну давно нічого не чула. Давно не спілкувалася і з Ілоною Ломоносовою, хоча чула, що та виїхала, схоже, до Ізраїлю.
Сама Світлана Кравченко (Одай) після початку повномасштабного російського вторгнення за наполяганням старшої доньки виїхала до Канади і зараз перебуває там. До речі, обидві доньки Світлани – спортсменки, молодша, Анастасія – тренерка в міський дитячо-юнацькій спортивній школі №2. І величезну вдячність у тому, що в їхній родині сформувалася така династія, Світлана висловлює покійному тренеру, Борису Сотнику. Каже, що хоче і планує повернутися і надалі працювати в дитячо-юнацькій спортивній школі №9, де й багато років до того.
Більше подробиць про видатних криворізьких спортсменок та про життя в Кривому Розі в 1991-1993 роках читайте в оцифрованому онлайн-медіа «Перший Криворізький» архіві незалежної газети «Криворожские ведомости».
До створення матеріалу долучені Ольга і Дарія Гончар
Пов’язані матеріали
Комментування доступне тільки для авторизованих користувачів
Увійти до облікового запису
на порталі
Пам’ятайте, що ввічливість — одна з ознак розумної людини.
Поважайте
інших
користувачів та дотримуйтесь Правил
порталу.
Також користуючись сайтом Ви погоджуєтесь із Політикою Конфіденціальності.
Необхідно заповнити
Усе гаразд, everybody! Просто попереджаємо, що 1kr.ua використовує файли cookies.
Це для аналізу та налаштування реклами. Дякуємо, що з нами!