Якщо звернутися до 9 випуску газети “Криворожские ведомости” за 1991 рік і прочитати статтю “АвтоМотоСтрасти-91”, дізнаємося про ситуацію з викраданням та перепродажем автомобілів. У статті акцент зроблено на Саксаганському районі, проте такі злочини коїлися всюди.
«За перші шість місяців цього року на території району [ідеться саме про Саксаганський. – Авт.] було скоєно 148 крадіжок та угонів автомобілів і 23 - мотоциклів. Залишок нерозкритих злочинів цього виду відповідно 85 та 16. Як бачите, в обох випадках понад 50%». Варто враховувати, що навіть після розкриття злочину далеко не всі власники отримали викрадене назад. Так було через те, що злочинці швидко розбирали машини на деталі або продавали викрадений транспорт.
Щодо інших районів Кривого Рогу з публікації відомо таке: «“Дзержинка” — 34 випадки, «Готель “Київ” - вул. Космонавтів - 32, Ювілейна - 30». Саме в цих районах автовласники тоді мали найбільше перейматися безпекою своїх авто.
Як змінилася ситуація з часом? У матеріалі «Статистика та профілактика крадіжок автомобілів. Найбільш викрадені марки машин» («Міст-Дніпро», 26 листопада 2013 року) тодішній начальник відділу розшуку та дізнання Державної автоінспекції в Головному управління міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області, підполковник Ігор Швецов зазначив: «Найбільше машин було викрадено в Дніпропетровську (зараз Дніпро. – Авт.) - 143, Кривому Розі - 136, Дніпродзержинську (зараз Кам’янське. – Авт.) – 139». Важливо зазначити, що ці цифри становлять статистику викрадень за 10 місяців 2013 року. Якщо порівняти ситуацію з 1991 роком, то бачимо, що тоді лише в одному районі за 6 місяців було викрадено більше одиниць транспорту, ніж у 2013 році у всьому місті.
Через сім років цифри, які стосуються викрадень автомобілів, ще зменшилися. За даними Криворізького відділу поліції ГУНП в Дніпропетровській області, у Кривому Розі у 2020 році було зареєстровано 44 випадки крадіжок авто, у 2021 - 39 випадків, у 2022 - 14 і у 2023 (який іще триває) - 15.
Якщо порівняти інформацію про крадіжки автомобілів у Кривому Розі у різні роки, можна зробити висновок, що таких надзвичайних подій суттєво поменшало. Та небезпека не зникла повністю, і автовласникам таки варто дбати про захист своїх машин, а також вивчити протокол звернення до поліції у разі викрадення авта.
Від редакції:
На перший погляд, видається, що сучасний спосіб онлайн комунікації може дозволити потерпілим від дій зловмисників швидше розповсюджувати інформацію про злочин та ймовірно причетних до його здійснення. А це своєю чергою допомагає і громадськості відчувати себе корисною, співпрацювати із поліцією та допомагати потерпілим – тобто по-простому кажучи “бути корисними”.
Але питання якості та глибини таких комунікацій залишається недостатньо дослідженим щонайменше у Кривому Розі. Хоча ми, як медіа, знаємо приклади, коли публікації в класичних та соціальних медіа про викрадення майна та зникнення людей допомагали поліції працювати більш ефективно.
Авторка матеріалу Анна Усенко, студентка ДУЕТ