Безліч людських доль зламав за радянського часу комітет державної безпеки (КДБ) — всесильний орган, що контролював усе і вся в тодішньому державному утворенні. Численні репресії, висилки цілих родин, фальшиві психіатричні діагнози — це лише побіжний перелік того, що коїла радянська спецслужба нібито в ім’я збереження держави. Інстинктивний страх перед КДБ залишався у багатьох людей і після розпаду Радянського Союзу. Він супроводжував і становлення служби безпеки незалежної України. Як дізнаємося зі сторінок тодішньої преси, СБУ створювалася з нуля і не є правонаступницею КДБ. Детальніше про те, як працювала СБУ в Кривому Розі в перші роки незалежності, читаємо в газеті “Криворожские ведомости” за 1992 рік. Весь архів цього видання за 1991-1993 роки з ініціативи журналістки Ольги Гончар редакція онлайн-медіа “Перший Криворізький” оцифрувала і виклала у відкритий доступ.
Під час формування СБУ її керівний склад в Україні був оновлений на 75%, а в Дніпропетровській області — на 25%. Станом на середину 1992 року обласне та міське управління були недоукомплектовані кадрами приблизно на 20%. Про це розповіли представники СБУ на пресконференції на початку липня 1992 року. Того року в Кривому Розі з журналістами “Криворожских ведомостей”, “Металурга” та “Червоного гірника” спілкувалися тодішній начальник міського відділу СБУ Ю.О.Сироткин та тодішній керівник пресцентру обласного управління СБУ А.М. Гриценко. Великий текст про озвучене спікерами називається “Нове обличчя української спецслужби”.
“Основними завданнями СБУ, як і раніше, є розвідка та контррозвідка, захист державного суверенітету, конституційного ладу та територіальної цілісності України. Крім того, до наших завдань входить боротьба з корупцією, організованою злочинністю та тероризмом”, — розповів Ю.Сироткин і наголосив, що за діяльністю СБУ, на відміну від колишнього КДБ, є багатосторонній державний контроль.
Голова міського відділу СБУ нарікав, що поставлене службі завдання боротися з організованою злочинністю та корупцією неможливо виконати через відсутність чітких визначень, що таке оргзлочинність і корупція. Тому СБУ напрацьовані матеріали передавала 6-му відділу управління внутрішніх справ (про який докладно писав згодом співробітник обласного управління Олександр Давиденко).
Гучні справи
Юрій Сироткин розповів про спільне з військовою контррозвідкою розкриття злочинної групи Носковського, коли “вдалося запобігти розкраданню з танкової дивізії військовослужбовцями Крутьком, Косигіним та Козаченком 4-х радіостанцій та 7-ми приладів нічного бачення, які вони мали намір контрабандно вивезти за кордон”.
Реабілітація раніше репресованих людей була для початку 1990-х надзвичайно актуальною. Лише по Дніпропетровській області, за озвученими спецслужбістами на пресконференції даними, було репресовано понад 40 тисяч осіб. На середину 1992 року, за словами представників СБУ, тривав перегляд справ 1920-х років. “Нам залишилося розібратися лише з тими, хто брав безпосередню участь у каральних операціях у роки Великої Вітчизняної війни, співпрацював із гестапо, служив у поліції. Таких справ у нас по області трохи більше півтори тисячі. Цих людей реабілітація не торкнеться”, — зауважували спецслужбісти.
За перше півріччя 1992 року по Дніпропетровській області з подачі СБУ було порушено 6 кримінальних справ, за якими заарештовано 33 особи включно з двома високопосадовцями, у яких вилучено цінностей і валюти на близько 38,5 млн крб та 32 одиниці зброї.
СБУ в 1992 році запобігла спробі ввезення до Криворізького цементно-гірничого комбінату відходів хімічного виробництва з Австрії. “Це не сподобалося керівництву комбінату; зокрема, його директору, депутату Верховної Ради Рябченку, з боку якого ми відчували дуже сильний тиск і який поширював абсолютно протилежну інформацію в центральній пресі, зокрема, у «Комсомольській правді» та «Правді». Звичайно, комбінат втратив багато чого, не уклавши цей контракт, а місто, я вважаю, тільки виграло. Якби вдалося реалізувати цей договір, нашому здоров'ю було б завдано великої шкоди — поховання цих високотоксичних відходів значно погіршило б екологічну обстановку”, — розповів Юрій Сироткин.
Таку ситуацію зумовило, за словами спецслужбістів, укладання контрактів напряму між українськими та закордонними підприємствами. І не раз траплялися “проколи”, як із будівництвом сміттєпереробного заводу в Дніпрі: після його зведення з’ясувалося, що потрібно міняти повністю всю технологію, бо вона вже застаріла. “Або такий приклад. У Дніпропетровську (тепер Дніпро. — авт.) один завод створив підприємство з обмеженою відповідальністю. Завод уклав контракт на кілька мільйонів доларів на закупівлю новітньої технології. Потім підприємство з обмеженою відповідальністю цю технологію продало лише за 20 тисяч доларів. І цю суму спробували покласти до кишені представники заводського відділу, які офіційно не могли продати цю технологію. Цю операцію вдалося вчасно розкрити завдяки оперативним діям нашої контррозвідки”.
Гроші
“Якщо говорити про бюджет, скажімо, американських спецслужб, минулого (1991. — Авт.) року він становив 30 мільярдів доларів, 25 із них призначалося для розвідки. Ось і порівняйте наші 13 мільярдів, з яких зняли 10 відсотків, та їхні 30, та ще й у доларах, а не в купонах”, — розповіли спецслужбісти на пресконференції.
Відповідаючи на запитання про зарплату і соціальне забезпечення СБУ начальник міськвідділу СБУ розповів, що він заробляє 5 тисяч карбованців на місяць, а його підлеглі — 4-4,5 тис. крб. Він зауважив, що спецслужби Британії та Франції отримують у 5-6 разів більше середньої заробітної плати по країні. “Якщо у нас по Кривбасу середня заробітна плата сьогодні становить понад 4 тисячі, можете підрахувати, скільки нам недоплачують”, — додав Ю.Сироткин.
Він додав також, що 60% міськвідділу СБУ складають немісцеві молоді співробітники, і виникає багато питань з житлом, телефонами тощо. У 1991 році міському відділу СБУ дали одну трикімнатну квартиру, у 1992 році обіцяли ще одну, а потребу в отриманні квартир мають 12 працівників.
У великій статті на дві шпальти про пресконференцію СБУ в Кривому Розі ще багато цікавих фактів. Напишіть у коментарях, що ви знаєте про згадані тут ситуації та про те, як вони розвивалися далі.