Ми погортали оцифрований архів цієї газети і вибрали кілька найяскравіших, на нашу думку, епізодів, про які хочемо розповісти. І нагадаємо, що оцифруванням архіву та викладенням його у відкритий доступ з ініціативи журналістки Ольги Гончар займалася редакція онлайн-медіа «Перший Криворізький».
17 квітня 1993 року в Кривому Розі відбулася велика спортивна подія — тур ліги професійного боксу та кікбоксингу “Columbus”. Боксери і кікбоксери зібралися в приміщенні Криворізького цирку, квитки коштували від 1 до 4 тисяч карбованців, — це близько 1 долара за тодішнім курсом, на той час — величезні кошти. Та попри досить високу ціну, зал цирку, за свідченням кореспондентки “Криворожских ведомостей”, був забитий вщерть. Успіх турніру спонукав редакцію газети винести цю яскраву спортивну подію на передовицю наступного числа.
“Багато хто думали, що буде показове шоу, але це були змагання професіоналів, — зауважила авторка статті та фоторепортажу Олена Склярська. — Можливість подивитись бої професіоналів криворіжцям випала вперше”.
Кореспондентка зазначає, що до відкриття турніру був залучений священик, у перервах показували циркові та номери художньої самодіяльності. Захоплено зустрічали відвідувачі заходу чемпіонів Володимира Попова, Сергія Клокова, Євгена Судакова.
Та “Найбільші симпатії публіки здобув Андрій Синепупов, якому суперник розсік брову ще в першому раунді. Андрій продовжував боротися, незважаючи на травму. І коли рефері підняв руку переможця — а ним виявився А.Синепупов — у того вже практично не було сил радіти”.
У статті згадується засновник Ліги професійного боксу Сергій Пащенко, який сказав, що “для першого разу турнір пройшов у Кривому Розі підозріло добре, і вже досягнуто домовленості про постійне проведення цих змагань у Кривому Розі”. Наступне змагання було заплановано на 17 липня за участю боксерів-професіоналів як із ближнього, так і далекого зарубіжжя.
Ще напередодні турніру, у №15 за квітень 1993 року, «Криворожские ведомости» опублікували інтерв’ю з віце-президентом ліги професійного боксу і кікбоксингу «Columbus» Борисом Басом.
Коли кореспондент «Криворожских ведомостей» запитав його, чому для проведення чергового туру ліги вибрано саме Кривий Ріг, Сергій Бас відповів: «По-перше, ми отримали пропозицію від низки місцевих фірм організувати проведення чергового туру у вашому місті. А по-друге, проводячи свої тури не у столицях, а у таких робочих містах, як Кривий Ріг (до цього ми проводили свої тури у Дніпропетровську (нині Дніпро. – Авт.), Маріуполі, Кіровограді (нині Кропивницький. – Авт.), ми ставимо перед собою мету широкої популяризації та розвитку цього виду спорту. І коли на одній із рекламних афіш, виставлених біля рингу, я читаю, що і у вашому місті є клуб боксу та кікбоксингу, це тішить. Це означає, що ми не просто демонструємо тут свою майстерність, а й ви зацікавлені вчитися. Я, наприклад, упевнений, що лише в робочих містах виростають справжні боксери».
Ми можемо лише припускати, що саме мав на увазі Борис Бас, але в Кривому Розі справді виросли і стали професіоналами в боксі такі відомі й визначні спортсмени, як Іван Сенай, Євген Хитров, Денис Берінчик та інші.
1990-ті були часом величезного інтересу до східних єдиноборств, секції яких відкривали в багатьох школах, профтехучилищах і технікумах. Наприклад, охочих займатися корейським видом єдиноборств тхеквондо — тоді писалося як таеквондо — запрошували в серпні 1993 року до спортзали гірничого технікуму на Ставках.
6-7 листопада 1993 року в Кривому Розі відбувся Євроазіатський турнір з карате. Його провів клуб карате і кікбоксингу “Будокан”. Філії цього клубу східних єдиноборств працювали в 7 навчальних закладах по всьому місту — у 6 школах і СПТУ №29 — тоді це було середнє професійно-технічне училище, зараз Криворізький професійний гірничо-електромеханічний ліцей.
Школа тхеквондо в Кривому Розі сьогодні працює в дитячо-юнацькій спортивній школі №2, і її вихованці мають неабиякі успіхи, зокрема, наприкінці 2023 року вони вибороли 3 нагороди на всеукраїнському турнірі.
Видатним криворізьким спортсменом є каскадер Віталій Бондар. І 17 жовтня 1993 року в Кривому Розі відбулася подія, яку пам’ятають досі. Як писав кореспондент “Криворожских ведомостей” Володимир Стецюк, “наявний у нашому місті вакуум видовищ спробував заповнити "літаючий" мотоцикліст, рекордсмен Книги рекордів Гіннесса та Книги рекордів України Віталій Бондар, який на своєму мотоциклі здійснив запаморочливий 70-метровий стрибок з трампліну у водойму”.
Видовище тривало лише 4 секунди: Віталій просто виїхав на трамплін і разом із мотоциклом “Мінськ” пірнув у ставок. Цю мить вдалося зафіксувати фотокореспондентці Олені Склярській та кільком операторам, які були з поміж тисяч глядачів і глядачок. Ще й досі час від часу криворіжці згадують ту подію, — дехто захоплено, а дехто скептично, мовляв, ну яке ж це досягнення — втопити мотоцикл у ставку? Хай там як, а цей стрибок було включено до Книги рекордів України і він досі зберігається як яскравий спогад у пам’яті з 1990-х.
До створення матеріалу долучені Ольга і Дарія Гончар