2024-08-14
Зберегти у вибраніНе дивлячись на гарантування державою згідно декрету права свободи совісті, що був опублікований 23 січня 1918 року, невтручання у справи церкви і ненавʼязування атеїстичних поглядів, вже з 1920 було розпочато масову кампанію наступу на церкву. Керівництво антирелігійної пропаганди було покладено на відділ агітації та пропаганди при повітовому парткомі, а реалізацію декрету про відділення церкви від держави - на місці відділ юстиції. До цієї роботи у грудні 1920 було залучено повітовий і волосні військкомати, де було створено політпросвітні відділи.
У липні 1921 для здійснення антирелігійної пропаганди при політопросі було створено лекційну секцію наукової пропаганди і художній сектор. Тоді ж організували повітову комісію по антирелігійній пропаганді з 6 осіб під головуванням Стопелова. Робота зводилася до витіснення релігії і заміни її "вченням про класові протиріччя і класові інтереси ". Розпочато проведення таких кампаній, що включали диспути і постановку пʼєс атеїстичного спрямування. У школах введено обовʼязкову читку газет з матеріалами антирелігійного змісту. З липня 1922 вказівки по проведенню такої пропаганди почали надходити від новоствореної секретної антирелігійної комісії при комуністичній партії України.
У кінці 1922 у Криворізькому повіті почали організовувати гуртки політграмоти та самоосвіти з гострим антирелігійним спрямуванням. 3 серпня 1923 до проведення антирелігійної пропаганди почали залучати священиків, які зреклися сану. Головна увага на цей час спрямовувалася на серед безпартійної молоді при активній участі комсомолу. У грудні по всіх селах Криворізького повіту започатковано ініціативу читців для колективної читки газет та атеїстичних матеріалів. Згодом, у березні 1924, введено лекції по антирелігійній пропаганді на курсах підготовки та підвищення кваліфікації вчителів. Окружний комітет комсомолу з кінця 1924 розпочав практику регулярного проведення антирелігійних курсів для комсомольского активу. Одночасно почалося створення гуртків "Безбожник", до яких залучалася неспілкова молодь. 3 квітня 1925 відкрито антирелігійну рубрику у газеті "Червоний Гірник".
При Криворізькому окружкомі партії у червні 1925 створено таємну комісію. Її першочерговим завданням стало обстеження впливу релігійних організацій на населення. Зважаючи на низьку результативність гуртків "Безбожник" їх реорганізували у природничо-наукові, а у березні 1926 розпочато створення осередків спілки "Войовничі безбожники", від імені яких тепер стала проводитися вся антирелігійна пропаганда. Відбулися перші спроби впровадження у побут "октябрин" замість обряду хрещення.
Джерело: Історична енциклопедія Криворіжжя : Т. 2 / О.О. Мельник; С. В. Балабанов. Кривий Ріг. В-ВО «СТПРЕС», 2009.
Увійти до облікового запису
на порталі
Пам’ятайте, що ввічливість — одна з ознак розумної людини.
Поважайте
інших
користувачів та дотримуйтесь Правил
порталу.
Також користуючись сайтом Ви погоджуєтесь із Політикою Конфіденціальності.
Необхідно заповнити