“За 5 років загальна злочинність сягнула дуже високої цифри. Візьмемо 1979-й рік - 4740 злочинів, 1986-й - уже 6207, 1990-й - 9650”, — розповів в інтерв’ю тодішній головний правоохоронець Кривого Рогу Валерій Кукунін.
Високими були й цифри правопорушень у громадських місцях — нападів, крадіжок тощо. За словами тодішнього головного правоохоронця міста, міліція з цим упоратися на той момент не могла. І пояснюючи причини цього, Валерій Кукунін озвучує цікаві факти.
“Зупинити зростання правопорушень у громадських місцях, на вулицях ми своєю патрульно-постовою службою – 248 осіб! - були не в змозі. Вона може «перекрити» територію міста (а це 425 кв. км) лише на 4 відсотки. Потрібно врахувати і ту обставину, що протягом двох років у місті був відсутній батальйон міліції, перекинутий на Кавказ”.
Отже, на 1991 рік площа Кривого Рогу становила 425 кв. км — станом на 2023 рік, згідно з Вікіпедією, — 430 кв. км, тобто, місто “приросло” 5 квадратними кілометрами.
Далі трохи фактчекінгової математики. Для перекриття всієї тодішньої території міста (424 кв. км), згідно зі спікером, було потрібно 6200 осіб патрульно-постової служби (248:4*100). Натомість у 2016 році до роботи в новоствореній патрульній поліції міста стали 484 особи. За логікою Валерія Кукуніна, це би становило лише 7,8% від потреби. Проте, як можемо судити з обстановки на вулицях Кривого Рогу до повномасштабного російського вторгнення в 2022 році, була цілком спокійна, отже, річ не в кількості задіяного персоналу, і насправді така кількість, яку озвучив правоохоронець, не була необхідною.
Перший випуск газети «Криворізькі відомості»
Цікавим є і факт того, що протягом двох років батальйон міліції з Кривого Рогу виконував задачі на Кавказі. Ця побіжна згадка відкриває нам абсолютно незнану сторінку історії Кривого Рогу — судячи з усього, участь криворізьких міліціонерів у вірмено-азербайджанського конфлікту в 1989-1990 роках. 20 січня 1990 року в столицю на той час Азербайджанської РСР місто Баку було введено війська. За офіційною версією, це було зроблено для запобігання вірменським погромам у Баку. Натомість, як зазначено в статті BBC, на той час погроми вже припинилися, а війська, за визнанням Москви, мали запобігти захопленню радянської влади в республіці Народним фронтом Азербайджану (НФА). Внаслідок військової операції загинули, за різними даними, від 131 до 170 мирних громадян. В Азербайджані цю трагічну подію називають "Чорний січень". Експерти вважають, що трагедія в Баку дала старт розвалу СРСР. І криворізькі міліціонери, виходить, брали активну участь у процесі недопущення розвалу Союзу…
Нам поки що не вдалося знайти криворізьких правоохоронців, які тоді були на Кавказі. Якщо ви є такою людиною або маєте знайомих правоохоронців — дайте нам знати, ми б хотіли з вами поспілкуватися.
А більше про ситуацію з правопорядком у Кривому Розі можна прочитати в цьому інтерв’ю та загалом у газеті “Криворожские ведомости” за 1991-1993 роки, які ми оцифрували і виклали у відкритий доступ у рамках проєкту “Історичне літо”.
Матеріал створено в межах проєкту «Історичне літо», організованого онлайн медіа «Перший Криворізький» (1KR.UA).
«Історичне літо» є частиною Проєкту «Зміцнення громадської довіри в Україні» — UCBI, який підтримує Агентство США з міжнародного розвитку (USAID).
До створення матеріалу долучені: Ольга та Дарія Гончар
Пов’язані матеріали
Комментування доступне тільки для авторизованих користувачів
Увійти до облікового запису
на порталі
Пам’ятайте, що ввічливість — одна з ознак розумної людини.
Поважайте
інших
користувачів та дотримуйтесь Правил
порталу.
Також користуючись сайтом Ви погоджуєтесь із Політикою Конфіденціальності.
Необхідно заповнити
Усе гаразд, everybody! Просто попереджаємо, що 1kr.ua використовує файли cookies.
Це для аналізу та налаштування реклами. Дякуємо, що з нами!