“За 5 років загальна злочинність сягнула дуже високої цифри. Візьмемо 1979-й рік - 4740 злочинів, 1986-й - уже 6207, 1990-й - 9650”, — розповів в інтерв’ю тодішній головний правоохоронець Кривого Рогу Валерій Кукунін.
Високими були й цифри правопорушень у громадських місцях — нападів, крадіжок тощо. За словами тодішнього головного правоохоронця міста, міліція з цим упоратися на той момент не могла. І пояснюючи причини цього, Валерій Кукунін озвучує цікаві факти.
“Зупинити зростання правопорушень у громадських місцях, на вулицях ми своєю патрульно-постовою службою – 248 осіб! - були не в змозі. Вона може «перекрити» територію міста (а це 425 кв. км) лише на 4 відсотки. Потрібно врахувати і ту обставину, що протягом двох років у місті був відсутній батальйон міліції, перекинутий на Кавказ”.
Отже, на 1991 рік площа Кривого Рогу становила 425 кв. км — станом на 2023 рік, згідно з Вікіпедією, — 430 кв. км, тобто, місто “приросло” 5 квадратними кілометрами.
Далі трохи фактчекінгової математики. Для перекриття всієї тодішньої території міста (424 кв. км), згідно зі спікером, було потрібно 6200 осіб патрульно-постової служби (248:4*100). Натомість у 2016 році до роботи в новоствореній патрульній поліції міста стали 484 особи. За логікою Валерія Кукуніна, це би становило лише 7,8% від потреби. Проте, як можемо судити з обстановки на вулицях Кривого Рогу до повномасштабного російського вторгнення в 2022 році, була цілком спокійна, отже, річ не в кількості задіяного персоналу, і насправді така кількість, яку озвучив правоохоронець, не була необхідною.
Перший випуск газети «Криворізькі відомості»
Цікавим є і факт того, що протягом двох років батальйон міліції з Кривого Рогу виконував задачі на Кавказі. Ця побіжна згадка відкриває нам абсолютно незнану сторінку історії Кривого Рогу — судячи з усього, участь криворізьких міліціонерів у вірмено-азербайджанського конфлікту в 1989-1990 роках. 20 січня 1990 року в столицю на той час Азербайджанської РСР місто Баку було введено війська. За офіційною версією, це було зроблено для запобігання вірменським погромам у Баку. Натомість, як зазначено в статті BBC, на той час погроми вже припинилися, а війська, за визнанням Москви, мали запобігти захопленню радянської влади в республіці Народним фронтом Азербайджану (НФА). Внаслідок військової операції загинули, за різними даними, від 131 до 170 мирних громадян. В Азербайджані цю трагічну подію називають "Чорний січень". Експерти вважають, що трагедія в Баку дала старт розвалу СРСР. І криворізькі міліціонери, виходить, брали активну участь у процесі недопущення розвалу Союзу…
Нам поки що не вдалося знайти криворізьких правоохоронців, які тоді були на Кавказі. Якщо ви є такою людиною або маєте знайомих правоохоронців — дайте нам знати, ми б хотіли з вами поспілкуватися.
А більше про ситуацію з правопорядком у Кривому Розі можна прочитати в цьому інтерв’ю та загалом у газеті “Криворожские ведомости” за 1991-1993 роки, які ми оцифрували і виклали у відкритий доступ у рамках проєкту “Історичне літо”.
До створення матеріалу долучені: Ольга та Дарія Гончар