Історичні будівлі Кривий Ріг

Історичне місце

Розвиток промисловості Кривбасу

Промисловий розвиток міста почався з останньої чверті XIX століття, коли побудували перші рудники, хоч руду на цій місцевості використовували ще скіфи.

Вперше Криворізький залізорудний басейн досліжував російський вчений Володимир Зуєв (1781 рік), у XIX столітті басейн описали П.Паллас, М. Соколов та інші. З часу досліджень академіка Зуєва і до початку промислового видобутку руди пройшло рівно 100 років. Лише у 1881 році царське правління санкціонувало організацію “Акціонерного товариства Криворізьких залізних руд”, діяльність якого поклала початок видобутку сировини для металургійної промисловості. Кожен новий кар’єр обростав сирими землянками і бараками, глинобетонними казармами, де жили гірняки. При 14-16-годинному робочому дні зарплати їм вистачало хіба що на харчування.

Рудокоп, 1903 рік. Фото Е.Фукса

У 1918 році у Кривому Розі встановили радянську владу. Під час збройних повстань майже всі рудники Криворіжжя зруйнували. Лише у 1929 році Кривбас по видобутку руди вийшов на рівень 1913 року. 

Почали будувати заводи: коксохімічний і металургійний, а також шахти - на той час шахта “Гігант” була однією з найбільших у Європі. 

Під час війни зруйнували басейни шахт і зупинили роботу заводів. Через півроку після звільнення міста і після трьохрічної перерви знову стали видобувати руду. До кінця 1945 року пустили в хід 32 шахти. 

Зсередини 50-х років почався бурхливий розвиток металургійного заводу. У 1970 році у Кривому Розі побудували дві потужні шахти, проволочный стан, дві коксові батареї й інші об’єкти. 

Підземним видобутком залізної руди у басейні займалося об’єднання “Кривбасруда”. Підприємство створили у 1973 році на базі гірничорудних трестів “Ленінруда”, “Дзержинськруда”, рудоуправління імені Кірова і Першотравневого. 

“Криворіжсталь” 
16 червня 1931 року голова ВСНХ СРСР Г. Орджонікідзе підписав наказ про будівництво у місті металургійного заводу. 4 серпня 1934 року, коли доменна піч №1 виплавила перші тонни чавуна, вважається днем народження підприємства. 

Інтенсивний розвиток почався у 1956 році. На 1986 рік криворізький метал вже отримували більше п’яти тисяч радянських підприємств і організацій, а також 30 країн. 
“Коксохім”
9 січня 1936 року країна вперше отримала криворізький кокс. Починаючи з 50-х років у заводі побудували шість коксових батарей, цех сіркоочистки, цех (улавливания). 

Криворізькі шахтарі. Орієнтовно кінець 1960-х, шахта Артем-1

18 червня 1969 року завод назвали на честь комуніста Дем’яна Коротченка. 

Шахта ГПУ рудника ім. Ілліча в районі Центрального ринку. Для часткового демонтажу споруди було здійснено спрямований промисловий вибух. Знімок датований квітнем 1974 року. Двоповерхова будівля праворуч зараз має адресу вул. Кобилянського, 154а. Там розташована ділянка Криворіжгазу. Криворізька старовина

У 1980-ті роки основними видами продукції заводу були валовий і металургійний кокс, безводна смола, сульфат аммонію, сирий бензол, феноляти натрія.

Машинобудування

Завод гірничого обладнання “Комуніст” - одне з найстаріших підприємств міста. Як підтверджують архівні документи гірничого департаменту міністерства торговлі ще царської Росії, завод почав працювати у вересні 1892 року. Тут розробляли шахтну і кар’єрну техніку. 
 

Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.
Додати коментар

Поділитися у соцмережах

Пов’язані матеріали

Фото на тему

Провалля біля шахти Кірова

Штангісти гірничорудного інституту

Криворізький гірничий технікум

Кінотеатр імені Т. Г. Шевченка. 1970-й рік.

Заняття в учбово-курсовому комбінаті рудоуправління ім. Дзержинського

Коментарі до статті

Немає комментарів

Додати коментар

10-12-2021 11:44

Очень интересно

відповісти

Вас може зацікавити

«Не тачанка у них зламалась — по мою душу вони приїхали»: щоденник сина розстріляного криворіжця

Це історія, історія-реабілітація засудженого і розстріляного режимом, це свідчення розвитку українського села 1885–1938 років, пояснення багатьох «чому?» та жодних аргументів на користь «за що?».

Шахта Тернівська

Шахта Тернівська (до декомунізації - імені Леніна) - залізорудна шахта, яку здали в експлуатацію у 1963 році. Входила до складу рудоуправління імені Орджонікідзе, яке в 1969 році перейменували у рудоуправління імені Леніна, а 1 жовтня 1989 року ліквідували

ОУН, катування в "лабораторії" і місця розстрілів у Кривому Розі

15 діб стоячи в закритому приміщенні без сну. Колишня тюрма на Леніна, 48 (нині Свято-Миколаївська, 53) вирізняється з-поміж місць несвободи в Кривому Розі. У перші десятиліття радянської влади в місті тут ув’язнювали всіх – і кримінальних злочинців, і хуліганів, і «політичних», і священників.