Парк Веселі Терни і садиба Харіна

У Кривому Розі є один занедбаний парк, дерева якого потроху вирубують місцеві мешканці для опалення.

У цьому парку збереглися 300-літні дуби обхватом більше 5 метрів, а також частково збережені історичні споруди кінця ХІХ – початку ХХ століття.

Ця місцина колись була у володінні криворізького поміщика Харіна, і тут знаходився його двоповерховий маєток.

Хто такий Харін:

Харін Микола Платонович — відставний генерал російської армії, один з найбагатших поміщиків в Російській імперії після Першої світової війни. Дружина пана – Олександра – одна із засновниць рудників на півночі Криворіжжя. Дружина, за даними Лехнер, потонула у річці Саксагань.

За даними дослідниці Катерини Лехнер (Львів), маєток збудовали в 80-х роках XIX століття. На території садиби були і стайні з манежем для розведення породистих коней, і водяний млин, і цегельня, парк, майстерня. В економії існував мавпячий розплідник шимпанзе, літній вольєр був у середині парку.

Маєток Харіна — зруйнований взірець класицизму

Будівля мала яскраві елементи класицизму. На другому поверсі стелею був великий акваріум. Цих риб використовували для приготування юшки у 1917 році. Тоді ж зруйнували один з трьох мостів і майже спалили будинок.

В роки Другої світової у парку вирубували чимало дерев. У 1950-х через технічні проблеми на одному з водосховищ «Веселі Терни» у воді загинуло багато старих дубів.  Нині залишилось декілька дубів, які «застали» ще козаків Богдана Хмельницького у 1648 році.

До палацу Харіна прилягав великий парк, створений за зразками англійського садово-паркового мистецтва.

На полянах парку між деревами та чагарниками викошувався газон. Крім розведення племінних коней на кінному заводі, Харін створив у парку мавпячий вольєр. На зимовий період мавп переводили у спеціально відведене приміщення, розташоване на другому поверсі електростанції маєтку.

У іншому вольєрі на території парку жили павичі та цесарки. Після Жовтневого перевороту маєток Харіна разом із парком було конфісковано. Парк став нічийним, і господарські будівлі маєтку поступово зруйнувались.

Як парк “Веселі Терни” виглядає зараз

Сучасна його територія становить близько 17,2 гектар. Коли господарем був Харін, мова йшла про володіння 32 гектарами. Парк розділений річкою на 2 частини — нову (північну) та стару (південну). Північна частина розташована ближче до селища, від якого асфальтована дорога веде до залишків вхідних воріт до парку. Тут же під шаром нової дороги є стара бруківка.

Південна частина парку нині більше схожа на дрімучий ліс. Деяким деревам тут сотні років.

Дивіться фото, як парк виглядає зараз

Використано цитування статті Катерини Лехнер «НЕВЕСЕЛІ ТЕРНИ». ПРИВИД САДИБИ ПОМІЩИКА М.ХАРІНА

Колишня садиба Харіна. Водяний млин (нині напівзруйнований)

Колишня садиба Харіна. Кінний завод

Веселі Терни. 1950-60-ті роки

Саксагань. Колишня садиба Харіна

Біля Тернівського РАГСу

РЕТРО КРИВИЙ РІГ | Терни СТАРІ ФОТО

РЕТРО КРИВИЙ РІГ | Терни, випуск другий

Справа Криворізької повстанської організації боротьбистів

На початку травня 1920 року з оперативною командою у 1400 відбірних чекістів до Харкова прибув голова всеросійської надзвичайки Фелікс Дзержинський. Чим же займався очільник ВЧК в Україні?

Які "зеки" відбудовували Кривий Ріг

«Зеки» - з російської «заключенные», люди, яких було засуджено й ув’язнено за ті чи інші провини, злочини. Міф про «зеків» зручний, ним легко пояснюється і явище криворізьких «бігунів» у 1990-х, і сумнівна всеукраїнська «першість» за кількістю наркозалежних, і загалом складна криміногенна ситуація в місті.

Як жили криворіжці у роки окупації

Коли гітлерівці захопили наше місто, вони впроваджували так звану політику “батога і пряника”. На перших порах все було більш-менш лояльно