Парк Веселі Терни і садиба Харіна

Парк Веселі Терни і садиба Харіна

У Кривому Розі є один занедбаний парк, дерева якого потроху вирубують місцеві мешканці для опалення.

У цьому парку збереглися 300-літні дуби обхватом більше 5 метрів, а також частково збережені історичні споруди кінця ХІХ – початку ХХ століття.

Ця місцина колись була у володінні криворізького поміщика Харіна, і тут знаходився його двоповерховий маєток. 

Хто такий Харін:

Харін Микола Платонович — відставний генерал російської армії, один з найбагатших поміщиків в Російській імперії після Першої світової війни. Дружина пана – Олександра – одна із засновниць рудників на півночі Криворіжжя. Дружина, за даними Лехнер, потонула у річці Саксагань. 

За даними дослідниці Катерини Лехнер (Львів), маєток збудовали в 80-х роках XIX століття. На території садиби були і стайні з манежем для розведення породистих коней, і водяний млин, і цегельня, парк, майстерня. В економії існував мавпячий розплідник шимпанзе, літній вольєр був у середині парку.

Маєток Харіна — зруйнований взірець класицизму

Будівля мала яскраві елементи класицизму. На другому поверсі стелею був великий акваріум. Цих риб використовували для приготування юшки у 1917 році. Тоді ж зруйнували один з трьох мостів і майже спалили будинок.

В роки Другої світової у парку вирубували чимало дерев. У 1950-х через технічні проблеми на одному з водосховищ «Веселі Терни» у воді загинуло багато старих дубів.  Нині залишилось декілька дубів, які «застали» ще козаків Богдана Хмельницького у 1648 році.

До палацу Харіна прилягав великий парк, створений за зразками англійського садово-паркового мистецтва. 

На полянах парку між деревами та чагарниками викошувався газон. Крім розведення племінних коней на кінному заводі, Харін створив у парку мавпячий вольєр. На зимовий період мавп переводили у спеціально відведене приміщення, розташоване на другому поверсі електростанції маєтку. 

У іншому вольєрі на території парку жили павичі та цесарки. Після Жовтневого перевороту маєток Харіна разом із парком було конфісковано. Парк став нічийним, і господарські будівлі маєтку поступово зруйнувались.

Як парк “Веселі Терни” виглядає зараз

Сучасна його територія становить близько 17,2 гектар. Коли господарем був Харін, мова йшла про володіння 32 гектарами. Парк розділений річкою на 2 частини — нову (північну) та стару (південну). Північна частина розташована ближче до селища, від якого асфальтована дорога веде до залишків вхідних воріт до парку. Тут же під шаром нової дороги є стара бруківка.

Південна частина парку нині більше схожа на дрімучий ліс. Деяким деревам тут сотні років.  

 

Дивіться фото, як парк виглядає зараз

Використано цитування статті Катерини Лехнер «НЕВЕСЕЛІ ТЕРНИ». ПРИВИД САДИБИ ПОМІЩИКА М.ХАРІНА 
 

Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.
Додати коментар

Поділитися у соцмережах

Пов’язані матеріали

Фото на тему

Під мостом. Колишня садиба Харіна

Терни, середина XX століття

Першотравневий Палац Культури

Біля Тернівського РАГСу

Ріка під мостом. Колишня садиба Харіна

Відео на тему

РЕТРО КРИВИЙ РІГ | Терни СТАРІ ФОТО

РЕТРО КРИВИЙ РІГ | Терни, випуск другий

Коментарі до статті

Немає комментарів

Додати коментар

Вас може зацікавити

Де у Кривому Розі розташовувались банки: історія найстаріших банківських установ

Перший банк у Кривому Розі відкрилося у 1901 році. У 1926 році у місті вже працювало 5 банків і декілька кредитних установах

Криворізькі сланці та як пов'язані Поль, Долгінцев і Деконська

Три знаменитих прізвища криворіжців: хто були один одному ці люди і до чого тут сланцеві скелі

Володимир Токар: скульптор і художник

Криворіжець Володимир Токар — скульптор, художник і член Національного Союзу художників України — до свого шестидесятиріччя отримав нагрудний знак “За заслуги перед містом II ступеню”.