Це — цитата з замітки у третьому числі газети “Криворізькі відомості” за 1991 рік. Про деталі цього інциденту з політичним ухилом та інші публікації цього числа — в огляді в рамках ініційованого журналісткою Ольгою Гончар і реалізованого “Першим Криворізьким” проєкту оцифрування незалежної криворізької газети “Криворізькі відомості” за 1991-1993 роки.
Тінейджерами-”бігунами” командував чоловік явно не підліткового віку. На щастя, наробити біди тогочасні “тітушки” не встигли — їх вгамували люди, які вибігли на галас із зали, де проводилося зібрання.
“Дехто схильний стверджувати, що за підлітками стоять солідніші «дядьки». [...] Така «політична» спрямованість хуліганського угруповання не може не викликати тривогу: чи не перетвориться вона згодом на сумно відому «чорну сотню»?” — риторично запитує автор замітки.
А ми з вами в 2023 році, читаючи це, знаємо відповідь: побоювання не справдилися, на щастя, бігуни на “чорну сотню” не перетворилися.
Але, з іншого боку, не перетворилася в Кривому Розі на справді впливову політичну силу партія “Народний Рух України” (НРУ). Хоча в 1990-х у місті було чимало прихильників НРУ, частина з них були депутатами Криворізької міськради, іще частина активно обстоювала державницьку позицію з ключових суспільних питань (про це ми розкажемо в наступних оглядах).
Цікаво, що перетворення зазнав згаданий в замітці палац культури “Будівельник”. Більшість людей в Україні знають Київський Народний Дім — от і в Кривому Розі в 1993 році шляхом перейменування Палацу культури “Будівельник” теж з’явився “Народний дім”. Зараз у цьому комунальному закладі розміщується міський центр прийому переселенців.
Із розміщеного в цьому випуску великому інтерв’ю тодішнього першого заступника начальника управління внутрішніх справ Кривого Рогу Сергія Волкова дізнаємося цікаві деталі роботи карного розшуку в Кривому Розі.
“Створено оперативно-пошукове відділення в карному розшуку — це 45 осіб, зайнятих практичною діяльністю. Такого відділення нема ніде — лише в нашому місті. У ньому 4 групи: група, яка займається неповнолітніми, передусім “бігунами”, [...] група для боротьби з квартирними крадіжками (вони стрімко зростають: якщо в 1989 році було 780 квартирних крадіжок, то в 1990-му — вже 171; група для боротьби з кишеньковими крадіжками (це, як у жодному іншому місті, дуже поширений вид злочинів) і група з автотранспорту”.
Сергій Волков зазначає, що завдяки роботі новоствореної служби вдалося розкрити 235 злочинів. Але вже через сторінку газета ставить ефективність служби під питання.
Тут розміщена цікава історія про те, як криворіжцю вдалося залучити до пошуків вкраденої в нього автівки вертолітників, які проводили огляд електроопор по місту. До такого нестандартного кроку чоловік вдався через сумніви, що міліції вдасться організувати активний пошук його автівки на вихідних.
До речі, історію супроводжує фотоілюстрація, щодо якої ми не можемо дійти згоди — чи це реальне фото, чи колаж. А як гадаєте ви? Напишіть у коментарях і читайте першоджерела — цей та інші випуски “Криворізьких відомостей” за 1991-1993 роки.
До створення матеріалу долучені: Ольга та Дарія Гончар