Коротка історія театрального життя у Кривому Розі

Коротка історія театрального життя у Кривому Розі

У нашому місті та на його околицях театральне життя почалось ще наприкінці XIX століття. Окрім професійних театрів, діяли ще й аматорські на рудниках

Українські етнографи засвідчили, що у Криворізькому регіоні тоді давали вистави "Максиміліан", "Коза", а також різдвяні вертепи. 

Перша офіційна згадка про театр у Кривому Розі - 7 травня 1897 року. Це була скарга настоятеля Миколаївського храму на театр, який заважав проведенню церковної служби. 

Ще один документ того часу згадував про одного з керівників "Товариства Російсько-Малоркських артистів" М.Л. Волгіна. Наукові співробітники криворізького історико-краєзнавчого музею припускають, що його трупа згодом перейшла до театру "Колізей", який відкрили у 1909 році. "Колізей" був збудований на місці сучасного театру імені Шевченка на Поштовому. 

У 1913 році в Кривому Розі працювали вже три театри: "Колізей", "Чари" на Поштовому та "Робітничий театр" на Свято-Миколаївській. 

У місті теж були аматорські театральні колективи. Один з них — "Гігант" працював у 1895 році на Гданцівському чавуноливарному заводі. Самодіяльні гуртки були і на рудниках Колачевського, Галковського, Ростковського, Шмакова. 

У Колачевського і Шмакова були  копальні з просторими залами, і туди запрошували виступати відомих українських акторів, зокрема, Марію Заньковецьку.

У березні 1919 року на базі "Колізею" заснували "Перший радянський театр". У 1921 році у Кривому Розі дали 204 вистави. 

У травні 1928 року силами міські аматори створили Театр робітничої молоді (ТРОМ). Наприкінці року він закрився через відсутність коштів. У радянські часи в місті працювали ще декілька аматорських театральних колективів.

 

Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.
Додати коментар

Поділитися у соцмережах

Пов’язані матеріали

Фото на тему

Біля музично-драматичного театру ім. Т. Г. Шевченка встановлено памʼятник поету-революціонеру

Будівля театру та школи Галківської копальні

Фото з вистави театру

Театр на руднику рудопромисловця

Сцена з вистави у театрі Кривого Рогу

Коментарі до статті

Немає комментарів

Додати коментар

Вас може зацікавити

Останній хан з династії Кунгартів: заслання в Кривий Ріг, робота на шахті і смерть

Саїд Абдулла-хан був останнім ханом Держави Хорезм, правитель з узбецької династії. Він прийшов до влади після вбивства його рідного брата. Саїд Абдулла-хан не мав реальної влади, а був маріонеткою військового візира держави, який встановив в державі військову диктатуру. Останні роки свого життя Саїд провів у Кривому Розі, де й був ймовірно похований

Палац культури «Мистецький»: творчий осередок Саксаганського району

Віддай людині крихітку себе. За це душа наповнюється світлом. (Ліна Костенко). Це те гасло, за яким працює палац культури «Мистецький», що на вулиці Бикова, 2. Він відомий завдяки багатій історії та творчим здобуткам, як й інші міські палаци.

Коротко про історію Кривого Рогу до 1944 року

Деякі факти з історії міста до закінчення Другої світової війни