Олександр Васякін
Олександр Васякін (1925 - 2015) - скульптор, Заслужений Художник УРСР, Почесний громадянин Кривого Рогу. На честь скульптора у Кривому Розі названа вулиця у Металургійному районі.
Олександр Васякін народився у жовтні 1925 року у селі Стрельнікове в Росії. Його батько був поштовим службовцем, мати працювала у сільському господарстві. У 1930 році сім’я переїхала до Ленінграду (зараз - Санкт-Петербург). Там Олександр у 1933 році пішов у школу №56. Через 4 роки у Ленінграді відкрили перший Палац піонерів, і Васякін став відвідувати мистецьку студію при ньому.
У 1935 році з відзнакою закінчив скульптурний факультет Ленінградського художнього училища імені Сєрова (зараз - імені Рєріха).
Я постійно малював у школі стінівки. І мені порадили піти у мистецьку студію, яка була у Палаці. Студією керував професор Академії мистецтв Альфред Еберлінг. Він помітив мене і запросив колись до себе у студію. Я це дуже добре запам’ятав: вона була двоповерхова, і сам художник із дружиною жили на другому поверсі. А на першому у великій кімнаті у художника займалися аспіранти. Наші зустрічі були дуже душевними: я часто залишався у них на вечерю, і Еберлінг показував мені свої роботи.
Таке навчання Олександра Васякіна тривало до 1940 року.
На формування моїх естетичних смаків дуже впливала культурна атмосфера самого міста (Санкт-Петербурга - авт.): і пам’ятники, і скульптури, роботи дизайнерів. Я пам’ятаю, як перед фільмами у кінотеатрах грала професійна жива музика: Чайковський, Мусоргський… Коли я навчався у школі, дуже любив літературу, писав власні твори. У мого кращого друга вдома був фотоапарат - рідкість для того часу. Ми з ним дуже часто гуляли містом.
Коли у 1941 році почалася блокада Ленінграда німецькими, фінськими та іспанськими військами, Олександру Васякіну було 16 років. Пізніше працював над цією темою у творах. Цикл його робіт “Блокадний Ленінград” налічує понад 50 проєктів. У березні 1942 року сім’я Васякіних евакуювалася у рідне село Стрельніково. Через декілька місяців, у грудні, Олександра забрали в армію.
Мені в армії пропонували стати снайпером - я добре стріляв, - згадував Олександр Васякін.
фото: veskr.com.ua
З 1943 року був зв’язковим, за участь у бойовій операції отримав орден Червоної Зірки. 9 травня 1945 року Олександр Васякін зустрів у землянці з іншими радістами. Після війни Васякіну дали відпустку. У 1945 році у Дніпропетровську (нині - Дніпро) познайомився із Еммою Пароль-Рахович. Вони одружилися через 8 років у Ленінграді і прожили у шлюбі 55 років.
фото: esu.com.ua
Після армії вступив до Ленінградського художнього училища на відділення живопису. Через деякий час Васякін прийняв рішення перейти на нове відділення училища - скульптурне. З 1948 до 1953 року навчався у скульпторів Ігнатьєва і Сичова.
фото: rudana.com.ua
У травні 1954 року Олександр Васякін переїхав у Кривий Ріг і став працювати скульптором у Криворізькій художній майстерні. 13 років митець працював у Спілці художників. Першим його замовленням у нашому місті була скульптура “Батьківщина”, яку встановили на даху однойменного кінотеатру.
У Кривому Розі виконав також пам’ятники Олександру Полю (у сквері Поля у Центрально-Міському районі), Миколі Лермонтову на вулиці Лермонтова, Льву Толстому у Тернівському районі, Олександру Пушкіну на вулиці Пушкіна, Данко біля колишнього “Сучасника”, Козаку Рогу та інші. За 60 років роботи у Кривому Розі Олександр Васякін створив понад 3 000 творів мистецтва.
У 1959 році у подружжя Васякіних народився син. З 1960 року почав працювати над циклом портретів сучасників. За рекомендацією української художниці Тетяни Яблонської Олександра Васякіна прийняли до складу Ради Художників СРСР. У 1964 році почав працював над темою війни.
З 1961 до 1972 року вважався головним митцем Кривого Рогу. З 1971 до 1985 року організовував щорічні виставки.
Олександр Васякін - автор другого криворізького герба зразка 1975 року та значків, присвячених Криворіжжю.
У 1967 році його прийняли до Спілки художників СРСР за серію скульптурних портретів. У 1975 році першим у Кривому Розі отримав звання Заслужений Художник УРСР.
Над проєктом козака Рога Васякін працював із 1970-х років. Загальна висота пам’ятника - 5,3 метра, висота бронзової скульптури - 3 метри. Висота кам’яної брили - 1,7 метра, вага - 62 тонни. Цей пам’ятник відкрили у травні 2011 року.
У травні 2005 року отримав звання “Почесний громадянин міста Кривий Ріг”, а у 2007 році отримав Почесний знак “За заслуги перед містом II ступеню”. В останні роки життя продовжував працювати у художній школі №1. Помер у вересні 2015 року за місяць до 90-річчя.
Його пам'ятник Іоанну Павлу II в співавторстві з російським скульпторами відкрили в Москві, а пізніше копію встановили і у Ватикані.
Монумент “Козак Ріг” виготовлений таким, як заповів сам Васякін, а в розробці брав участь його учень. На честь нього в місті названа художня школа № 1, де все життя пропрацював Олександр Васильович.
У Криворізькому краєзнавчому музеї зберігаються роботи Васякіна, подаровані ним музею, а також передані із дитячої художньої школи №1 після смерті художника. А ще тут можна побачити щоденники скульптора, де він робив ескізи своїх майбутніх робіт.
Пам’ятник Олександру Васякіну відкрили 7 травня 2019 року на Центральному кладовищі Кривого Рогу
Під час підготовки матеріалу використані цитування із відео “Олександр Васякін” на Фейсбук-сторінці “Твоя бібліотека”, а також з каналу Леоніда Давиденка.
Комментування доступне тільки для авторизованих користувачів
13-12-2021 11:48
Володимир СтецюкКриворіжжя під більшовицькою навалою: частина перша
У грудні 1917 року збройною інтервенцією більшовицька Росія розпочала війну проти щойно проголошеної Української Народної Республіки. В січні 1920 року російська червона чума остаточно накрила Наддніпрянську Україну.
13-08-2021 17:00
Марія ПунтусОлександр Поль: найвідоміша історична постать, першовідкривач руди?
Що Ви знаєте про Олександра Поля, пам’ятник якому є у сквері Центрально-Міського району? Саме йому криворіжці завдячують першому практичному застосуванню руди і залученню капіталу у нікому тоді нецікаве містечко. Протягом життя Поль мав колосальні статки, а помер майже банкротом. Як жив Олександр Поль - у матеріалі history.1kr.ua
19-08-2021 16:40
Марія ПунтусІсторія кінотеатру "Сучасник"
Кінотеатр “Сучасник”у Кривому Розі збудували у 1970 році. Цей кінотеатр знаходився на проспекті Гагаріна на 97 кварталі. Згодом там з’явилась однойменна зупинка. Свою функцію як кінотеатр він виконував до 2006 року, наприкінці 2020 будівлю зруйновано.
Увійти до облікового запису
на порталі
Пам’ятайте, що ввічливість — одна з ознак розумної людини.
Поважайте
інших
користувачів та дотримуйтесь Правил
порталу.
Також користуючись сайтом Ви погоджуєтесь із Політикою Конфіденціальності.
Необхідно заповнити