Данко: світло для інших ціною власного життя

Данко: світло для інших ціною власного життя
“Данко” - скульптура, яку бачили у місті вже декілька поколінь криворіжців. Її встановили у Кривому Розі у 1963 році, на 100 років з дня народження Олексія Горького. Хто такий Данко?

Цей пам’ятник присвячений міфічному герою легенди про Данко із твору “Стара Ізергіль”. У творі Горького розповідь про Данко побудована як алегорія шляху людей до кращого життя, в пошуку шляху до світла. 

У творі йдеться про те, як Данко розірвав собі груди руками і вирвав із них серце, щоб освітити шлях для людей у темному лісі.

Скульптура Данко у Кривому Розі - робота Олександра Васякіна. Данко зображений напівоголеним, з високо піднятим у правій рукі серцем, яке горить. Спрямованість вперед символізує готовність дати людям щастя навіть ціною свого життя. На травень 2022 року "Данко" стоїть на місці поруч з колишнім кінотеатром "Сучасник", який рік тому було знесено. Наразі на території кінотеатру супермаркет та інші магазини. 

Погруддя вилите з чугуна, встановили його на чотиригранному постаменті з чернового граніта, на лицьовій грані якого висічені слова Горького. Висота скульптури - 5 метрів. 

 

Джерело головного фото: українська вікіпедія

“Данко” встановили у 1965 році на 95 кварталі (площа Горького) на постаменті. Після реконструкції вулиці його прибрали. Коли побудували кінотеатр “Сучасник”, скульптуру перенесли туди. Побудований пам’ятник у літейному цеху криворізького металургійного заводу “Криворіжсталь”. Формувала і відливала його бригада формовщиків-літейників під керівництвом Миколи Репнікова. 

Цікаво, що до Васякіна пам’ятники у місті ніхто з металу не робив. Їх сюди завозили вже готовими. Коли з’ясувалось, що можна їх відливати на місцевому заводі, Васякін, використавши старі професійні зв’язки, домовився на одному із заводів у тодішньому Ленінграді, щоб криворізькі літейники пройшли стажування там. 
Горький через сімнадцять років після виходу «Старої Ізергіль» пояснив, що прототипом Данко був шведський літератор Август Стріндберг — шведський письменник-прозаїк, драматург і живописець, основоположник сучасної шведської літератури та сучасного театру (XIX та XX століть).

Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.
Додати коментар

Поділитися у соцмережах

Пов’язані матеріали

Фото на тему

Кінотеатр «Сучасник» влітку 1980 року

Кінотеатр "Сучасник"

Площа перед кінотеатром «Сучасник»

Відео на тему

РЕТРО КРИВИЙ РІГ | ВСІ Кінотеатри СТАРІ ФОТО!

Коментарі до статті

Немає комментарів

Додати коментар

Вас може зацікавити

Академік Георгій Малахов

Вулиця Академіка Малахова знаходиться у Центрально-Міському районі міста, в житломасиві Змичка. Колишня назва вулиці довжиною у 600 метрів —  Стучки.  

Коли насправді повністю звільнили від окупантів Криворіжжя

Днем визволення Кривого Рогу прийнято вважати 22 лютого 1944 року, насправді ж Криворіжжя повністю звільнили 8-10 березня. А бої за населені пункти біля Кривого Рогу тривали до 10 березня.

Їдальня по-криворізьки в 1930-х роках – з історії однієї фабрики-кухні Кривого Рогу

На кожному руднику Кривого Рогу була фабрика-кухня – величезна їдальня, де готували їжі значно більше, ніж люди могли з’їсти в стінах самої фабрики-кухні