Данко: світло для інших ціною власного життя

Данко: світло для інших ціною власного життя
“Данко” - скульптура, яку бачили у місті вже декілька поколінь криворіжців. Її встановили у Кривому Розі у 1963 році, на 100 років з дня народження Олексія Горького. Хто такий Данко?

Цей пам’ятник присвячений міфічному герою легенди про Данко із твору “Стара Ізергіль”. У творі Горького розповідь про Данко побудована як алегорія шляху людей до кращого життя, в пошуку шляху до світла. 

У творі йдеться про те, як Данко розірвав собі груди руками і вирвав із них серце, щоб освітити шлях для людей у темному лісі.

Скульптура Данко у Кривому Розі - робота Олександра Васякіна. Данко зображений напівоголеним, з високо піднятим у правій рукі серцем, яке горить. Спрямованість вперед символізує готовність дати людям щастя навіть ціною свого життя. На травень 2022 року "Данко" стоїть на місці поруч з колишнім кінотеатром "Сучасник", який рік тому було знесено. Наразі на території кінотеатру супермаркет та інші магазини. 

Погруддя вилите з чугуна, встановили його на чотиригранному постаменті з чернового граніта, на лицьовій грані якого висічені слова Горького. Висота скульптури - 5 метрів. 

 

Джерело головного фото: українська вікіпедія

“Данко” встановили у 1965 році на 95 кварталі (площа Горького) на постаменті. Після реконструкції вулиці його прибрали. Коли побудували кінотеатр “Сучасник”, скульптуру перенесли туди. Побудований пам’ятник у літейному цеху криворізького металургійного заводу “Криворіжсталь”. Формувала і відливала його бригада формовщиків-літейників під керівництвом Миколи Репнікова. 

Цікаво, що до Васякіна пам’ятники у місті ніхто з металу не робив. Їх сюди завозили вже готовими. Коли з’ясувалось, що можна їх відливати на місцевому заводі, Васякін, використавши старі професійні зв’язки, домовився на одному із заводів у тодішньому Ленінграді, щоб криворізькі літейники пройшли стажування там. 
Горький через сімнадцять років після виходу «Старої Ізергіль» пояснив, що прототипом Данко був шведський літератор Август Стріндберг — шведський письменник-прозаїк, драматург і живописець, основоположник сучасної шведської літератури та сучасного театру (XIX та XX століть).

Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.
Додати коментар

Поділитися у соцмережах

Пов’язані матеріали

Фото на тему

Кінотеатр «Сучасник» влітку 1980 року

Кінотеатр "Сучасник"

Площа перед кінотеатром «Сучасник»

Відео на тему

РЕТРО КРИВИЙ РІГ | ВСІ Кінотеатри СТАРІ ФОТО!

Коментарі до статті

Немає комментарів

Додати коментар

Вас може зацікавити

Іван Авраменко: художник-соцреаліст

На честь цього митця названа вулиця у Саксаганському районі Кривого Рогу

Велика хоральна синагога у Кривому Розі

Криворізька велика хоральна синагога — двоповерхова мурована будівля, збудована у 1899 році

Жіноча гімназія Варвари Головченко: факти і фотографії

Вулиця Церковна у Центрально-Міському районі міста Кривого Рогу є однією із найстаріших та, певно, історично найцікавіших вулиць нашого міста. Саме тут знаходиться будівля, де більше ста років тому навчалися панянки у довгих сукнях з білими комірцями та строгими зачісками. Саме вони тоді гуляли проспектом Поштовим, що неподалік від цієї вулиці, пили чай та поспішали на заняття у жіночу гімназію, будівля якої збереглася і донині