Поль, Мершавцев і Шмаков: як пов'язані між собою чоловіки, що у війшли в історію Кривого Рогу

Поль, Мершавцев і Шмаков: як пов'язані між собою чоловіки, що у війшли в історію Кривого Рогу

У Кривому Розі є залізнична станція ШмакОве, а у Дніпропетровській області є навіть село з такою ж назвою. Назва топонімів пов’язана із прізвищами місцевих поміщиків, дворян Шмакових. У них Олександр Поль орендував дві ділянки землі

У 1872 році рудопромисловець Олександр Поль викупив Дубову балку й розпочав геологічну розвідку, розраховуючи розбагатіти спочатку на аспіді, а потім на залізній руді. Марія Матвіївна Мершавцева, дружина власника цих земель Олександра Шмакова була рідною сестрою мирового судді Федора Мершавцева.

Після смерті Мершавцева його дружина писала: “Федір Матвійович Мершавцев народився у 1835 році, а помер у 1903. Він виховувався у морському кадетському корпусі Санкт-Петербурга. У 1854 році був юнкером флоту у Севастополі. У 1884 році Федора звільнено зі служби”.

Ім’я Мершавцева знайшлося у “Списку дворян Херсонської губернії 1828 року” (Кривий Ріг тоді входив у склад Херсонської губернії - авт.). Батьку Федора, поміщику Матвію Мершавцеву, тоді належало село Новогеоргіївка та невелике селище на 12 дворів, яке отримало назву “Мар’янівка” на річці Висунь. 

В юності Федір Мершавцев служив у Чорноморському флоті в Севастополі. Отримавши звання капітана-лейтенанта, він пішов зі служби. За 30 років отримав 3 нагороди. Незадовго до відставки з військової служби отримав звання “гласного” (той, що мав право голосу - авт.) Херсонського земського зібрання. 

Частина криворіжців вважає засновником парку у Центрально-Міському районі саме Федора Мершавцева. Це твердження може бути помилковим, — пише письменник Григорій Гусейнов у своїй книзі “Кривий Ріг. Ukraine”.. За словами письменника, мировий суддя Федір Мершавцев не засновував жодного громадського парку або саду, а також не мав будинку на вулиці Садовій (він належав лікарю Шинявському). 

Після смерті поміщика Олександра Шмакова його вдова Марія Матвіївна (рідна сестра Мершавцева) отримала сьому частину його володінь. Все інше отримав у спадок їхній син Лев Шмаков і господарював на руднику. Пізніше Марія Матвіївна вдруге вийшла заміж, і у неї народилася донька. У 1890 році помер Лев Шмаков, і жінка стала господарювати на руднику. 

Таким чином, першовідкривач руди Поль орендував землі поміщика Шмакова, дружиною якого була рідна сестра мирового судді Мершавцева.

У матеріалі процитовано книгу Григорія Гусейнова “Кривий Ріг. Ukraine”

Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.
Додати коментар

Поділитися у соцмережах

Пов’язані матеріали

Фото на тему

Пляж у парку імені Федора Мершавцева

"Зниклий" міст із парку Мершавцева до Гданцівського

Бюст Олександра Поля у однойменному сквері

Парк Мершавцева. 1978 рік

Шмакове

Відео на тему

РЕТРО КРИВИЙ РІГ | Парк імені газети "Правда" / імені Федора Мершавцева СТАРІ ФОТО

РЕТРО КРИВИЙ РІГ | Парк Мершавцева/Правди Частина 2 СТАРІ ФОТО

Ні, Олександр Поль не одразу займався рудою

РЕТРО КРИВИЙ РІГ | Парк Мершавцева / Правди Частина 3 КІНОХРОНІКА!

На розі вулиць | Парк Правди

Коментарі до статті

Немає комментарів

Додати коментар

Вас може зацікавити

Наступна станція: Кривий Ріг-архітектурний. Хто, коли і що будував?

Хто ті архітектори й архітекторки, які доклали руку до створення добре знайомих нам будівель, на яку вулицю Кривого Рогу припало найбільше архітектурних мрій та амбіцій, і чи має Кривий Ріг архітектурне майбутнє – читайте у новому матеріалі проєкту «Голоси Міста»

Історія шахти «Покровська» Кривого Рогу

Шахту «Покровська» (до перейменування у 2022 року — «Жовтнева») введено в дію у 1957 році. До цього року основу рудника імені Комінтерна складала стара шахта імені Комінтерна.

Коротка історія театрального життя у Кривому Розі

У нашому місті та на його околицях театральне життя почалось ще наприкінці XIX століття. Окрім професійних театрів, діяли ще й аматорські на рудниках