Поль, Мершавцев і Шмаков: як пов'язані між собою чоловіки, що у війшли в історію Кривого Рогу

Поль, Мершавцев і Шмаков: як пов'язані між собою чоловіки, що у війшли в історію Кривого Рогу

У Кривому Розі є залізнична станція ШмакОве, а у Дніпропетровській області є навіть село з такою ж назвою. Назва топонімів пов’язана із прізвищами місцевих поміщиків, дворян Шмакових. У них Олександр Поль орендував дві ділянки землі

У 1872 році рудопромисловець Олександр Поль викупив Дубову балку й розпочав геологічну розвідку, розраховуючи розбагатіти спочатку на аспіді, а потім на залізній руді. Марія Матвіївна Мершавцева, дружина власника цих земель Олександра Шмакова була рідною сестрою мирового судді Федора Мершавцева.

Після смерті Мершавцева його дружина писала: “Федір Матвійович Мершавцев народився у 1835 році, а помер у 1903. Він виховувався у морському кадетському корпусі Санкт-Петербурга. У 1854 році був юнкером флоту у Севастополі. У 1884 році Федора звільнено зі служби”.

Ім’я Мершавцева знайшлося у “Списку дворян Херсонської губернії 1828 року” (Кривий Ріг тоді входив у склад Херсонської губернії - авт.). Батьку Федора, поміщику Матвію Мершавцеву, тоді належало село Новогеоргіївка та невелике селище на 12 дворів, яке отримало назву “Мар’янівка” на річці Висунь. 

В юності Федір Мершавцев служив у Чорноморському флоті в Севастополі. Отримавши звання капітана-лейтенанта, він пішов зі служби. За 30 років отримав 3 нагороди. Незадовго до відставки з військової служби отримав звання “гласного” (той, що мав право голосу - авт.) Херсонського земського зібрання. 

Частина криворіжців вважає засновником парку у Центрально-Міському районі саме Федора Мершавцева. Це твердження може бути помилковим, — пише письменник Григорій Гусейнов у своїй книзі “Кривий Ріг. Ukraine”.. За словами письменника, мировий суддя Федір Мершавцев не засновував жодного громадського парку або саду, а також не мав будинку на вулиці Садовій (він належав лікарю Шинявському). 

Після смерті поміщика Олександра Шмакова його вдова Марія Матвіївна (рідна сестра Мершавцева) отримала сьому частину його володінь. Все інше отримав у спадок їхній син Лев Шмаков і господарював на руднику. Пізніше Марія Матвіївна вдруге вийшла заміж, і у неї народилася донька. У 1890 році помер Лев Шмаков, і жінка стала господарювати на руднику. 

Таким чином, першовідкривач руди Поль орендував землі поміщика Шмакова, дружиною якого була рідна сестра мирового судді Мершавцева.

У матеріалі процитовано книгу Григорія Гусейнова “Кривий Ріг. Ukraine”

Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.
Додати коментар

Поділитися у соцмережах

Пов’язані матеріали

Фото на тему

Кінна прогулянка польської родини Войневич

Станція Шмакове

Бюст Олександра Поля у однойменному сквері

Театр при одному з рудників

Пляж у парку імені Федора Мершавцева

Відео на тему

На розі вулиць | Парк Правди

РЕТРО КРИВИЙ РІГ | Парк Мершавцева/Правди Частина 2 СТАРІ ФОТО

РЕТРО КРИВИЙ РІГ | Парк імені газети "Правда" / імені Федора Мершавцева СТАРІ ФОТО

РЕТРО КРИВИЙ РІГ | Парк Мершавцева / Правди Частина 3 КІНОХРОНІКА!

Коментарі до статті

Немає комментарів

Додати коментар

Вас може зацікавити

Боротьба за залізо на Криворіжжі в епоху Середньовіччя

В історії Кривого Рогу досі одним із найбільш загадкових залишається питання Середньовіччя

Про юних підпільників школи №15 Кривого Рогу

З 15 серпня 1941-го року Кривий Ріг був окупований німцями. Майже одразу тут виникла підпільна комсомольсько-молодіжна організація юнака на ім'я Микола Решетняк

Історія села Лозуватка Криворізького району

Лозуватка – село, яка знаходиться за 18 кілометрів від Кривого Рогу