Моряк, мандрівник і садовод: історія Федора Мершавцева

Моряк, мандрівник і садовод: історія Федора Мершавцева

Федір Матвійович Мершавцев — дворянин, капітан-лейтенант імператорського морського флоту, учасник Кримської війни. У Кривому Розі на честь Федора Мершавцева назвали парк, який до декомунізації називався парком Правди. 

Федір Мершавцев народився у 1835 році. Юного Федір Мершавцев навчався у Санкт-Петербурзі у морському кадетському корпусі

Джерело фото: Вікіпедія

У 19 років Федір став юнкером чорноморського флоту. Юнкер — доброволець із дворян, який, прослуживши певний термін і після складання іспиту міг стати офіцером.

У севастопольському гарнізоні Федір Мершавцев перебував приблизно місяць. Після Кримської війни продовжував службу у Миколаєві

Після Кримської війни служив на Чорноморському флоті, зокрема в Миколаївській військовій морській базі.

В 1884 році подав у відставку, на той момент мав чин капітан-лейтенанта

У 1884 році Федора Мершавцева запросила в гості рідна тітка, яка жила у Кривому Розі. Так у віці 49-ти років Мершавцев опинився у Кривому Розі, де залишився жити.

Кривий Ріг на початку XX століття. Джерело фото: Дніпро культура 

Міський сад, атракціони, човнова станція

У 1854 році побудував перший двоповерховий будинок в Кривому Розі з червоної цегли, який знаходився на вулиці Грабовського,9.

джерело фото: kryvyi-rih.name

Наразі ця будівля зруйнована. На ділянці, де у 2022 році знаходиться криворізьке музичне училище, Мершавцев почав розбивати сад. Уздовж ріки Інгулець за розпорядженням Мершавцева висаджували дерева з усієї Європи - берест, вербу, акацію, груші, яблуні, абрикоси, сливи і десятки сортів вишні.

У центрі парку була алея шириною у 4 метри, засаджена лише вишнями. Вона тягнулася від будинку Мершавцева до берега ріки. Він продовжував займатися садівництвом до самої смерті у 1903 році, а також  побудував у містечку фонтан і атракціони: каруселі, гойдалки, човнову станцію.

Вид на човнову станцію парка Мершавцева. Фото А. Запарі
У 1917 році після лютневої революції парк-сад перейшов в розпорядження міського господарства в недоглянутому стані. Зараз він зветься “міським садом” і розташований у парку Мершавцева. 

Упродовж 1921-1923 років криворіжці вирубали майже всі фруктові дерева.

У 1925 році його здали в оренду товариству по експлуатації. Повторне відкриття саду відбулося в травні 1926 року. Тоді встановили й плату за вхід: парк для відвідувачів відкривався о 17-й годині. Містяни любили цей парк і за можливість побувати у першому в місті літньому кінотеатрі.

У 1927 році товариство «Аерохім», яке експлуатувало сад, відмовилося від оренди. Щоб заохотити потенційних орендарів, міська влада втричі зменшила податок.

До 1931 року парк-сад Федора Мершавцева був основним місцем проведення спортивних змагань — тут побудували окружний стадіон і спортмайданчик.

У 1932 році парк перейменували, він став зватись імені газети “Правда”, площа якого сягала 72 гектарів. Власне сад Мершавцева займав максимум 2 гектари

До наших часів зберіглись залишки будинку Мершавцева, який у 1978 році визнали як пам’ятку архітектури

джерело фото: kryvyi-rih.name

Кругосвітні подорожі

Мершавцев був моряком. Вперше кругосвітню подорож він здійснив, бувши юнгою, другу – мічманом (прапорщиком). Враження із подорожей він записував. Відомо, що під час плавань Федір Мершавцев дуже любив відвідувати парки й ботанічні сади, знайомився з ботаніками.

Після кругосвітніх подорожей Мершавцев брав участь у Кримській війні. Морський офіцер був свідком затоплення чорноморської ескадри. У боях він отримав поранення. Пізніше його нагородили орденами – святої Анни III ступеню і святого Станіслава III ступеню, а ще срібною медаллю «За захист Севастополя» та бронзову – за участь у Кримській війні. 

У матеріалі використане цитування з матеріалу "Єднання поколінь"
 

Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.
Додати коментар

Поділитися у соцмережах

Пов’язані матеріали

Фото на тему

Пляж у парку імені Федора Мершавцева

Човнова станція

Парк Мершавцева. 1978 рік

"Зниклий" міст із парку Мершавцева до Гданцівського

Парк Мершавцева. 1948 рік

Відео на тему

РЕТРО КРИВИЙ РІГ | Парк імені газети "Правда" / імені Федора Мершавцева СТАРІ ФОТО

На розі вулиць | Парк Правди

РЕТРО КРИВИЙ РІГ | Парк Мершавцева / Правди Частина 3 КІНОХРОНІКА!

РЕТРО КРИВИЙ РІГ | Парк Мершавцева/Правди Частина 2 СТАРІ ФОТО

Коментарі до статті

Немає комментарів

Додати коментар

Вас може зацікавити

Які "зеки" відбудовували Кривий Ріг

«Зеки» - з російської «заключенные», люди, яких було засуджено й ув’язнено за ті чи інші провини, злочини. Міф про «зеків» зручний, ним легко пояснюється і явище криворізьких «бігунів» у 1990-х, і сумнівна всеукраїнська «першість» за кількістю наркозалежних, і загалом складна криміногенна ситуація в місті.

Володимир Мухін: репресований геолог, першовідкривач Криворізького басейну залізних руд

Володимир Мухін був видатним гірничим інженером Кривбасу. У 1929 році його репресували й відправили до Соловецького табору, де він і помер у 1930 році

Розвиток промисловості Кривбасу

Промисловий розвиток міста почався з останньої чверті XIX століття, коли побудували перші рудники, хоч руду на цій місцевості використовували ще скіфи.