Моряк, мандрівник і садовод: історія Федора Мершавцева

Моряк, мандрівник і садовод: історія Федора Мершавцева

Федір Матвійович Мершавцев — дворянин, капітан-лейтенант імператорського морського флоту, учасник Кримської війни. У Кривому Розі на честь Федора Мершавцева назвали парк, який до декомунізації називався парком Правди. 

Федір Мершавцев народився у 1835 році. Юного Федір Мершавцев навчався у Санкт-Петербурзі у морському кадетському корпусі

Джерело фото: Вікіпедія

У 19 років Федір став юнкером чорноморського флоту. Юнкер — доброволець із дворян, який, прослуживши певний термін і після складання іспиту міг стати офіцером.

У севастопольському гарнізоні Федір Мершавцев перебував приблизно місяць. Після Кримської війни продовжував службу у Миколаєві

Після Кримської війни служив на Чорноморському флоті, зокрема в Миколаївській військовій морській базі.

В 1884 році подав у відставку, на той момент мав чин капітан-лейтенанта

У 1884 році Федора Мершавцева запросила в гості рідна тітка, яка жила у Кривому Розі. Так у віці 49-ти років Мершавцев опинився у Кривому Розі, де залишився жити.

Кривий Ріг на початку XX століття. Джерело фото: Дніпро культура 

Міський сад, атракціони, човнова станція

У 1854 році побудував перший двоповерховий будинок в Кривому Розі з червоної цегли, який знаходився на вулиці Грабовського,9.

джерело фото: kryvyi-rih.name

Наразі ця будівля зруйнована. На ділянці, де у 2022 році знаходиться криворізьке музичне училище, Мершавцев почав розбивати сад. Уздовж ріки Інгулець за розпорядженням Мершавцева висаджували дерева з усієї Європи - берест, вербу, акацію, груші, яблуні, абрикоси, сливи і десятки сортів вишні.

У центрі парку була алея шириною у 4 метри, засаджена лише вишнями. Вона тягнулася від будинку Мершавцева до берега ріки. Він продовжував займатися садівництвом до самої смерті у 1903 році, а також  побудував у містечку фонтан і атракціони: каруселі, гойдалки, човнову станцію.

Вид на човнову станцію парка Мершавцева. Фото А. Запарі
У 1917 році після лютневої революції парк-сад перейшов в розпорядження міського господарства в недоглянутому стані. Зараз він зветься “міським садом” і розташований у парку Мершавцева. 

Упродовж 1921-1923 років криворіжці вирубали майже всі фруктові дерева.

У 1925 році його здали в оренду товариству по експлуатації. Повторне відкриття саду відбулося в травні 1926 року. Тоді встановили й плату за вхід: парк для відвідувачів відкривався о 17-й годині. Містяни любили цей парк і за можливість побувати у першому в місті літньому кінотеатрі.

У 1927 році товариство «Аерохім», яке експлуатувало сад, відмовилося від оренди. Щоб заохотити потенційних орендарів, міська влада втричі зменшила податок.

До 1931 року парк-сад Федора Мершавцева був основним місцем проведення спортивних змагань — тут побудували окружний стадіон і спортмайданчик.

У 1932 році парк перейменували, він став зватись імені газети “Правда”, площа якого сягала 72 гектарів. Власне сад Мершавцева займав максимум 2 гектари

До наших часів зберіглись залишки будинку Мершавцева, який у 1978 році визнали як пам’ятку архітектури

джерело фото: kryvyi-rih.name

Кругосвітні подорожі

Мершавцев був моряком. Вперше кругосвітню подорож він здійснив, бувши юнгою, другу – мічманом (прапорщиком). Враження із подорожей він записував. Відомо, що під час плавань Федір Мершавцев дуже любив відвідувати парки й ботанічні сади, знайомився з ботаніками.

Після кругосвітніх подорожей Мершавцев брав участь у Кримській війні. Морський офіцер був свідком затоплення чорноморської ескадри. У боях він отримав поранення. Пізніше його нагородили орденами – святої Анни III ступеню і святого Станіслава III ступеню, а ще срібною медаллю «За захист Севастополя» та бронзову – за участь у Кримській війні. 

У матеріалі використане цитування з матеріалу "Єднання поколінь"
 

Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.
Додати коментар

Поділитися у соцмережах

Пов’язані матеріали

Фото на тему

Фотоальбом "Криворіжжя", 1963 рік

Човнова станція

Пляж у парку імені Федора Мершавцева

Парк Мершавцева. 1978 рік

Парк Мершавцева. 1948 рік

Відео на тему

На розі вулиць | Парк Правди

РЕТРО КРИВИЙ РІГ | Парк Мершавцева / Правди Частина 3 КІНОХРОНІКА!

РЕТРО КРИВИЙ РІГ | Парк імені газети "Правда" / імені Федора Мершавцева СТАРІ ФОТО

РЕТРО КРИВИЙ РІГ | Парк Мершавцева/Правди Частина 2 СТАРІ ФОТО

Коментарі до статті

Немає комментарів

Додати коментар

Вас може зацікавити

Поль, Мершавцев і Шмаков: як пов'язані між собою чоловіки, що у війшли в історію Кривого Рогу

У Кривому Розі є залізнична станція ШмакОве, а у Дніпропетровській області є навіть село з такою ж назвою. Назва топонімів пов’язана із прізвищами місцевих поміщиків, дворян Шмакових. У них Олександр Поль орендував дві ділянки землі

Отаман Блакитний: повстанський рух, зв'язок з Криворіжжям і загибель

100 років тому розпочалися масові виступи селянства проти більшовиків на Криворіжжі. Повстання отамана Костянтина Пестушка охопило повіти Катеринославської та Херсонської губерній.

Кінний завод Харіна. Млин

Маєток Харіна був двоповерховим. Тут теж був кінний завод