Яків Весник народився 1894 року у Пінську (місто у сучасній Білорусі) в єврейській купецькій сім'ї. Його батько, Еля-Лейзер (Ілля) Весник, був сином купця і займався торгівлею тканинами; мати - Рахіль Абрам-Іціковна Весник (уроджена Етман). Дідусь і бабуся Весника зі сторони батька володіли текстильними мануфактурами в Мінську, Пінську і пізніше в Санкт-Петербурзі. Їм також належав маєток у мікрорайоні Курасовщіна в білоруській столиці.
Яків Весник виріс в Мінську (Білорусь), де батько володів будинком № 8 по вулиці Петропавлівській. Деякий час він навчався у гімназії, з якої його виключили за прорадянську позицію, адже навчання юного Весника припадало ще на роки існування Російської імперії. У 19 років, відслуживши в армії, вирушив до Швейцарії, де вступив до Лозаннського університету. Закінчити його не встиг - почалася Перша світова війна.
У перший день Першої світової війни Якова направили в Коломенський 119-й піхотний полк. В одному з боїв у Східній Пруссії його важко поранили. Після лікування в госпіталі він відправився в Петроград і, таким чином наблизився до центру майбутніх революційних подій.
У дні Лютневої буржуазно-демократичної революції 1917 року 23-річний Яків Весник очолював загін червоногвардійців, брав участь у штурмі царського Зимового палацу, ламав ворота при вході у палац. У липні 1917 року став комісаром пошти і телеграфу Виборзького району. У жовтні того ж року вступив у партію більшовиків.
У лютому 1921 року він брав участь у Тифліській операції на Пойлінському залізничному мосту, де його тяжко поранили.
У госпіталі в Баку за пораненим доглядала медсестра Євгена Немечек, чешка за національністю. За сімейними переказами, коли стояло питання, чи треба ампутувати Якову обидві ноги, вона зізналася йому в любові і присяглася, що, незалежно від результату операції, готова бути з ним все життя. Після лікування вони одружилися.
Після закінчення громадянської війни колишній військовий комісар Яків Весник став одним із керівників будівництва. Він відновлював затоплені Ріддеровскі рудники у Казахстані, де знайшли багато покладів золота. Працював віце-президентом Амторгу у Нью-Йорку і деякий час жив у США (Амторг - акціонерне товариство, яке сприяло розвитку радянсько-американської торгівлі у перші роки існування радянської влади - авт.). Весник був заступником торгпреда СРСР в Швеції (торгпред - торговий представник в іноземній державі - авт.). Він працював головним інженером будівництва нафтопроводу в Баку і начальником прокатних цехів «Магнітостроя».
Яків Весник знав особисто всіх “керівників держави” СРСР. Знайомство і близька дружба із Серго Орджонікідзе зіграли ключову роль у житті колишнього військового.
До Кривого Рогу Яків Весник приїхав незадовго до Голодомору, у 1931 році. Тут він керував будівництвом металургійного заводу і був його першим директором. У 1935 його за пуск першої доменної печі нагородили орденом Леніна.
У 1936 році директора Криворізького металургійного комбінату Якова Весника звинуватили у сприянні «контрреволюціонерам-троцькістам». Весника виключили з партії, однак за нього ступилося Політбюро, зокрема Орджонікідзе, і партквиток йому повернули.
Після смерті радянського революціонера Орджонікідзе, який був близьким знайомим Весника і підозрювався у "зраді Сталіну", у лютому 1937 року почалася хвиля арештів інтелігенції, інженерів, науковців, керівників підприємств. Весник на той момент був бригадним інженером, мав ранг командира бригади.
У червні 1937 року батько поїхав в Москву виручати свого арештованого заступника, - згадував син Весника Євген, - і не повернувся до Кривого Рогу. Він був теж заарештований. Мама і я терміново виїхали до Москви, де на Донській вулиці в будинку № 42 у нас була 4-кімнатна квартира. Шукали батька, намагалися виявити його сліди. Марно. Згодом на всі питання мені відповідали: «Помер в Москві», «Помер в Норильську» ... Тепер я знаю, що він розстріляний в 1937 році.
Якова Весника арештували 10 липня 1937 року, згадавши його єврейське походження, зв’язки з купцями і роботу за кордоном. 17 листопада цього ж року його розстріляли. Веснику було 43 роки.
Його дружину Євгену у 1938 році відправили на заслання в Казахстан як дружину зрадника Батьківщини. Термін ув’язнення вона відбувала в Алжирі. Звільнили її у 1945 році, але потім знову відправили на заслання в Кимри (територія сучасної Росії). Син не бачив матір 18 років. Самого ж сина Євгена хотіли відправити у табір для дітей ворогів народу, але йому вдалося втекти.
Пізніше Євген у інтерв’ю згадував, що після смерті батька він приїхав забирати документи. Сильне враження на нього справили записи допитів Якова, де на будь-яке питання він нібито відповідав: “Мерзавцы”. Євген Вєсник поставив виставу «Чистка» у Криворізькому театрі імені Шевченка, яку присвятив своїм батькам.
У 1999 році біля металургійного комбінату “АрселорМіттал Кривий Ріг” встановили пам'ятник першому директору - Якову Веснику. Пам’ятник виконав криворізький скульптор Олександр Васякін. Відкриття пройшло в день 65-ї річниці запуску першої доменної печі. Саме Яків Весник був керівником цього запуску.
У травні 2022 року пам'ятник Веснику демонтували.
У матеріалі використано цитування з інтерв’ю Євгена Весника, із сайту “Відкритий список”, у якому зібрані імена політично репресованих громадян. Фото із сайту "Дніпро Культура".
Комментування доступне тільки для авторизованих користувачів
09-11-2024 14:30
Марія Пунтус«Місце початку й кінця»: історія найстарішого єврейського цвинтаря на Криворіжжі
Історія єврейського цвинтаря на території села Інгулець Новолатівської сільської громади Криворізького району тягнеться ще з 1800-х років. Саме в Інгульці всього за кілька десятків кілометрів від Кривого Рогу 200 років тому розпочалась історія найбільшої єврейської землеробської колонії на Криворіжжі.
19-08-2021 16:40
Марія ПунтусІсторія кінотеатру "Сучасник"
Кінотеатр “Сучасник”у Кривому Розі збудували у 1970 році. Цей кінотеатр знаходився на проспекті Гагаріна на 97 кварталі. Згодом там з’явилась однойменна зупинка. Свою функцію як кінотеатр він виконував до 2006 року, наприкінці 2020 будівлю зруйновано.
Увійти до облікового запису
на порталі
Пам’ятайте, що ввічливість — одна з ознак розумної людини.
Поважайте
інших
користувачів та дотримуйтесь Правил
порталу.
Також користуючись сайтом Ви погоджуєтесь із Політикою Конфіденціальності.
Необхідно заповнити