Гданцівка Кривий Ріг

Гданцівка

Як жили у Кривому Розі католики

Костел Святої Бригітти, Гданцівка і поляки

Католицька община у Кривому Розі була малочисленною. Вона складалася із поляків, французів, бельгійців. Вони часто працювали на керівних посадах у рудничному і чавуноливарному виробництвах. 

Ксендзом у містечковому костьолі з 1915 до 1917 року займав Г. Баєр. Католицький храм Святої Бригітти, який заснувала польська община на Гданцівцівці. Храм знаходився у будинку поміщика Харченка, на даху його збудували сингатурку (невелика башта над хрестом і колоколом), а всередині знаходився орган.

Після Жовтневої революції будинок, де знаходився храм, стали використовувати як пункт прийому і складу сировини. Раніше знаходилися на вулиці Знаменській, 6. 


Каплиця Святої Брігітти

Історія існування римсько-католицької церкви у м. Кривому Розі пов'язана з розвитком гірничо-металургійної промисловості, оскільки перші вірян-католики — це інженерно-технічний персонал з Польщі, Бельгії та Німеччини, які приїхали розвивати промисловість у місті. У кінці ХІХ століття був придбаний у місцевого поміщика Харченка великий будинок, який згодом перебудували на храм святої Бригіди (Центрально-міський район, вул. Знаменська, 6. На даху будинку була влаштована сигнатурка, всередині приміщення — орган. 1900 року католицька громада нараховувала понад 1300 парафіян. Адміністратором парафії був ксьондз Якуб Дукарт. Упродовж 1915-1917 роках ксьондзом був Г. Байєр, 1914 року ця посада була вакантна. Шематизм Тираспільської єпархії (1917) титулував каплицю титулом свв. Апп. Петра і Павла і налічував 1234 парафіян.


Храм був закритий радянською владою 1920 року. Будівля використовувалася як пункт прийому та склад сировини і збереглася після перебудови на вулиці Знам'янській, 6. Наразі у ній розташований шинний центр.
 

Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.
Додати коментар

Поділитися у соцмережах

Пов’язані матеріали

Фото на тему

Храм Святого Миколая

Храм у Миколаївці

Церква Олександра Невського

Коментарі до статті

Немає комментарів

Додати коментар

Вас може зацікавити

Жіноча перспектива криворізького мистецтва, або Хто створив герб Кривого Рогу

На імена криворізьких художників можна натрапити доволі часто: поціновувачі мистецтва, вірогідно, знають про Авраменка й Васякіна, Синицю й Сича. Але чи багато з вас чули про жінок, що теж значною мірою вплинули на формування художнього світу Криворіжжя? Чи знають любі читачі й читачки про пані, яка брала участь у створенні герба міста, чи про ту, що є новаторкою в галузі роботи зі склом? Як ні, то цей матеріал проллє світло на п’ятьох мисткинь в історії нашого краю

Сім'я Шильманів: який їхній зв'язок із Кривим Рогом

У Покровському районі Кривого Рогу є вулиця Сім'ї Шильманів. Ким були ці люди і який їхній внесок в історію Кривого Рогу — у матеріалі

ОУН, катування в "лабораторії" і місця розстрілів у Кривому Розі

15 діб стоячи в закритому приміщенні без сну. Колишня тюрма на Леніна, 48 (нині Свято-Миколаївська, 53) вирізняється з-поміж місць несвободи в Кривому Розі. У перші десятиліття радянської влади в місті тут ув’язнювали всіх – і кримінальних злочинців, і хуліганів, і «політичних», і священників.