Гданцівка Кривий Ріг

Гданцівка

Як жили у Кривому Розі католики

Костел Святої Бригітти, Гданцівка і поляки

Католицька община у Кривому Розі була малочисленною. Вона складалася із поляків, французів, бельгійців. Вони часто працювали на керівних посадах у рудничному і чавуноливарному виробництвах. 

Ксендзом у містечковому костьолі з 1915 до 1917 року займав Г. Баєр. Католицький храм Святої Бригітти, який заснувала польська община на Гданцівцівці. Храм знаходився у будинку поміщика Харченка, на даху його збудували сингатурку (невелика башта над хрестом і колоколом), а всередині знаходився орган.

Після Жовтневої революції будинок, де знаходився храм, стали використовувати як пункт прийому і складу сировини. Раніше знаходилися на вулиці Знаменській, 6. 


Каплиця Святої Брігітти

Історія існування римсько-католицької церкви у м. Кривому Розі пов'язана з розвитком гірничо-металургійної промисловості, оскільки перші вірян-католики — це інженерно-технічний персонал з Польщі, Бельгії та Німеччини, які приїхали розвивати промисловість у місті. У кінці ХІХ століття був придбаний у місцевого поміщика Харченка великий будинок, який згодом перебудували на храм святої Бригіди (Центрально-міський район, вул. Знаменська, 6. На даху будинку була влаштована сигнатурка, всередині приміщення — орган. 1900 року католицька громада нараховувала понад 1300 парафіян. Адміністратором парафії був ксьондз Якуб Дукарт. Упродовж 1915-1917 роках ксьондзом був Г. Байєр, 1914 року ця посада була вакантна. Шематизм Тираспільської єпархії (1917) титулував каплицю титулом свв. Апп. Петра і Павла і налічував 1234 парафіян.


Храм був закритий радянською владою 1920 року. Будівля використовувалася як пункт прийому та склад сировини і збереглася після перебудови на вулиці Знам'янській, 6. Наразі у ній розташований шинний центр.
 

Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.
Додати коментар

Поділитися у соцмережах

Пов’язані матеріали

Фото на тему

Храм Святого Миколая

Церква Олександра Невського

Храм у Миколаївці

Коментарі до статті

Немає комментарів

Додати коментар

Вас може зацікавити

Тільки повстання наше спасіння

Загін Іванова продовжував активні дії на території Криворізького повіту, залишаючись чи не єдиним у Катеринославській губернії повстанським формуванням, яке вело запеклу військово-політичну боротьбу з радянською владою.

Які "зеки" відбудовували Кривий Ріг

«Зеки» - з російської «заключенные», люди, яких було засуджено й ув’язнено за ті чи інші провини, злочини. Міф про «зеків» зручний, ним легко пояснюється і явище криворізьких «бігунів» у 1990-х, і сумнівна всеукраїнська «першість» за кількістю наркозалежних, і загалом складна криміногенна ситуація в місті.

Парк Веселі Терни і садиба Харіна

У Кривому Розі є один занедбаний парк, дерева якого потроху вирубують місцеві мешканці для опалення.