Датою заснування Кривого Рогу офіційно вважають 8 травня 1775 року. Насправді ж поселення, а потім і містечко сформувались набагато раніше, і початок існуванню Кривого Рогу поклали зимівники й хутори Криворізького району — територій навколо сучасного міста.
На XVII століття припадає поселення в північній частині Криворіжжя чабанів, які заснували сучасне село Чабанове (зараз у складі Червоненької сільської ради).
Лозуватка — найбільше у Криворізькому районі село з’явилося на 10 років раніше Кривого Рогу. Лозуватка заснована у 1765 році. Після ліквідації Запорізької Січі село проголосили державною слободою — поселенням з власним самоврядуванням. У 1788 році в Лозуватці налічувалось 83 двори, де жили 353 людини. Мешканці займались хліборобством та ремеслами. За користування державними землями вони сплачували подушні та оброчні податки, виконували рекрутську повинність.
Після ліквідації Запорізької Січі у Криворізькому районі з'явилось багато поміщицьких маєтків та помешкань іноземних колоністів.
Наприкінці XVIII століття заснували села Недайвода (з 1762 до 1860 роки Надеждівка) та Широке.
У другій половині XVIII століття з’явились перші спроби дослідити надра Криворіжжя, хоч промислові розробки родовищ ще не відбувались.
Криворізький район адміністративно утворили у 1925 році з центром у місті Кривий Ріг. При владі тоді були більшовики, створювались колгоспи.
У Лозуватці створили комуну «Костянтинівське колективне господарство», яке навесні 1926 року реорганізували в сільськогосподарську артіль «Червоний плуг». Криворізькі робітники тоді передали артілі перший трактор «Фордзон» з плугом.
Наприкінці 20-х років XX століття на Криворіжжі створювалися товариства спільного обробітку землі. Одне з них з назвою «Хвиля революції» заснували у селі Лозуватка. В селі Родіонівна працював колгосп «Колективіст», першим головою якого був Фуголь.
Розвивалась також промисловість. У 1930 році неподалік станції Радушна (сучасне селищі міського типу Радушне) побудовали елеватор, тоді ж виникло і селище.
У 1936-1937 роках розпочалися роботи по розробці родовищ бурого вугілля в селищі Христофорівка.
У 30-ті роки XX століття відкривались машинно-технічні станції Ленінська, Гейківська, де навчали трактористів.
Криворізький район у сучасному його вигляді утворено 17 липня 2020 року відповідно до постанови Верховної Ради України № 807-IX від 17 липня 2020 року «Про утворення та ліквідацію районів» за рахунок колишніх Криворізького, Софіївського, Широківського та Апостолівського районів, ліквідованих цією ж постановою під час реалізації адміністративно-територіальної реформи.
У матеріалі вказане цитування зі статті про Історію Криворізького району із сайту kriv-rn.dp.gov.ua
Комментування доступне тільки для авторизованих користувачів
15-02-2024 12:55
Марина БіланТут творять історію: найбільші палаци культури Кривого Рогу
Палаци культури – це не просто стіни із залізобетону, дерева чи каменю. Це також місця, де народжуються особисті історії та спогади: ми проходимо повз цих місць, навіть не замислюючись, скільки тут народжувалося історій дружби, успіху чи невдач.
14-05-2024 13:35
Володимир КошматийБезбожне Криворіжжя: як більшовики намагались забрати в містян віру
Комуністи будували атеїстичну державу на крові. Більшість церковних служителів репресували, церкви закривали й руйнували. На Великдень палили «опудала» священників, дітей було бажано не називати «церковними» іменами, тож імен Віра, Надія, Любов і Софія майже не було, натомість на «червоних хрестинах» дівчата отримували імена Даздраперма («Да здравствует Первое мая!»), Ізаіда («Иди за Ильичём, детка»). У 1934 році в Кривому Розі офіційно не залишилось церков — їх знесли, закрили або перетворили на навчальні заклади.
28-11-2023 18:00
Марія ПунтусЯкі об'єкти архітектурної спадщини Кривого Рогу були пошкоджені внаслідок російської агресії
Щоб дізнатися про кількість пошкоджених та/або зруйнованих об'єктів культурної спадщини у нашому місті, редакція онлайн-медіа "Перший Криворізький" 1kr.ua надіслала запит виконкому Криворізької міської ради. Ми дізналися, що Департамент регулювання містобудівної діяльності та земельних відносин має інформацію про три пошкоджені пам'ятки архітектури місцевого значення.
Увійти до облікового запису
на порталі
Пам’ятайте, що ввічливість — одна з ознак розумної людини.
Поважайте
інших
користувачів та дотримуйтесь Правил
порталу.
Також користуючись сайтом Ви погоджуєтесь із Політикою Конфіденціальності.
Необхідно заповнити