У матеріалі history.1kr.ua — повна розшифровка лекції про Костя Пестушка, відомої постаті в історії Криворіжжя, від історика за фахом, майора ЗСУ Олександра Косіненка, викладача Криворізького державного педагогічного університету.
Початок шляху Головного отамана Холодного Яру
Кость Пестушко народився в селі Ганнівка Катеринославського повіту 26 лютого 1898 року в родині заможних українських селян.
Із раннього дитинства Кость Пестушко виявляв здібності до математики й точних наук. Це сприяло його вступові до Олександрівського технічного училища (нині — Запорізький технічний університет).
Але вже з початку навчання волелюбний характер Пестушка заважав йому в спілкуванні з русифікованими викладачами, які не любили цього здібного студента. Після конфлікту з професором математики Кость, як згадують очевидці, уночі побив вікна в будинку викладача, а зранку покинув навчання та мобілізувався на військову службу.
На німецькому фронті Першої світової війни Пестушко виявив себе як хоробрий боєць. Його направили до школи прапорщиків у місті Горі, де він здобув чин прапорщика. Згодом став підполковником, воював на Турецькому та Західному фронтах.
У 1919 році Кость Пестушко повернувся в Україну й очолив Маньківський полк. У ньому на той момент було 2500 багнетів і 17 кулеметів. Полк підпорядковувався Нестору Махну. Через конфлікт із Махном Кость повернувся до рідної Ганнівки. Там його намагались мобілізувати до більшовицької армії, обрали секретарем волосного комітету, фактично — головою громади.
Початок підпільної боротьби
У цей період Кость очолює підпільну організацію. Її метою було здобуття зброї — головної проблеми повстанців. Він задумав зухвалу операцію — повстання в місті Кривий Ріг, яке тоді було великим промисловим і більшовицьким центром.
12 травня 1920 року Кость Пестушко зі своїми бійцями прибуває до Кривого Рогу і піднімає повстання. Після 7 годин запеклих боїв місто було звільнене. Усі волості навколо святкували перемогу.
Степова дивізія та Холодний Яр
Після звільнення міста Кость організовує Степову дивізію. 24 вересня 1920 року він прибуває з нею до Холодного Яру. У селі Медведівка на козацькій раді його, 22-річного, обирають головним отаманом Холодноярської Республіки.
Степова дивізія з боями пройшла від Херсону до Черкас. Планувався навіть похід на Київ. Але ситуація змінилась: після підписання Ризького миру велика частина більшовицької армії була перекинута на південь — проти Врангеля.
Більшовицька армія обирає кінний марш через українські землі й заходиться грабувати села, розстрілювати родини повстанців. Козаки починають звинувачувати Пестушка, що він не захищає рідні села. Тому Кость складає повноваження отамана й повертається на Криворіжжя.
До нього приєднується багато козаків і повстанців. Але біля села Розуміївка (Кіровоградщина) Степова дивізія наштовхується на переважаючі сили Першої кінної армії Будьонного.
У вирішальному бою отаман Чорний Ворон із двома тисячами бійців атакує більшовиків, аби відволікти їх і дати основним силам час для маневру. Після героїчної атаки бійців Ворона розстріляли артилерією, сам отаман загинув.
Це дало змогу Степовій дивізії відійти на Криворіжжя
У 1921 році готувалось масштабне козацьке повстання на півдні України — у Катеринославі, Єлисаветграді. Очолити його мав генерал-хорунжий Андрій Гулий-Гуленко. Проте через недбалість отамана Зірки плани були розкриті.
29 квітня 1921 року відбулись масові арешти, зокрема й зв’язкової з Кривого Рогу — Віри Бабенко. Було заарештовано понад 50 повстанців і їхніх родин. 7 вересня 1921 року їх розстріляли в Жандармській балці поблизу Катеринослава.
Після військових поразок Кость із бійцями повернувся до рідної Ганнівки. Більшовики оточили село. У нерівному бою він загинув.
Його останніми слова були:
«Умираю за рідну Україну».
Його брат Федір згадував слова Костя:
«Умирати зовсім не страшно, коли знаєш, за що. Умерти за нашу священну національну ідею збираюсь лише один раз — і такої смерті я шукаю вже три роки. Я її колись знайду».
І справді, Кость Пестушко загинув за Україну.
Жителі Кривого Рогу шанують пам’ять отамана Степової дивізії. 15 травня 2021 року в одному з парків міста відкрили пам’ятник Пестушку. На церемонії були присутні воїни 17-ї окремої танкової бригади, яка з 22 серпня 2019 року носить ім’я Костя Пестушка.
Сьогодні 17-та танкова бригада героїчно б’ється з російськими окупантами, як і весь український народ. Бореться за волю України, за перемогу. І вона обов’язково буде.
Читайте також: Історія єврейської землеробської колонії Інгулець поблизу Кривого Рогу
Олександр Косіненко
Майор ЗСУ Олександр Косіненко на війні був ще з періоду проведення Антитерористичної операції на сході України. Чоловік служив у 17-й танковій бригаді, а зараз проходить службу в ТЦК та СП. Історична постать Костя Пестушка — одна зі сфер наукових інтересів Олександра.
Лекція опублікована на YouTube-каналі «Дніпропетровський обласний ТЦК та СП».
Комментування доступне тільки для авторизованих користувачів
24-04-2024 14:40
Анна ПоддуєваДіяльність Організації українських націоналістів на Криворіжжі
Організація українських націоналістів (ОУН) у Кривому Розі — це правда було з нами? Так, але це стало можливим за жахливих обставин, коли Кривий Ріг опинився під німецькою окупацією.
Увійти до облікового запису
на порталі
Пам’ятайте, що ввічливість — одна з ознак розумної людини.
Поважайте
інших
користувачів та дотримуйтесь Правил
порталу.
Також користуючись сайтом Ви погоджуєтесь із Політикою Конфіденціальності.
Необхідно заповнити