Хто такий Кость Пестушко в історії Криворіжжя: лекція про Головного отамана Холодного Яру

Хто такий Кость Пестушко в історії Криворіжжя: лекція про Головного отамана Холодного Яру

Сьогодні ми згадаємо ті часи, у які найкращою мелодією був передзвін шабель і крик козацької переможної лави, а саме: про повстання літа — осені 1920 року, коли український народ піднявся проти своїх поневолювачів. Очолив це повстання один зі славних отаманів козацького краю — Кость Пестушко.

У матеріалі history.1kr.ua — повна розшифровка лекції про Костя Пестушка, відомої постаті в історії Криворіжжя, від історика за фахом, майора ЗСУ Олександра Косіненка, викладача Криворізького державного педагогічного університету.

Початок шляху Головного отамана Холодного Яру

Кость Пестушко народився в селі Ганнівка Катеринославського повіту 26 лютого 1898 року в родині заможних українських селян.

Із раннього дитинства Кость Пестушко виявляв здібності до математики й точних наук. Це сприяло його вступові до Олександрівського технічного училища (нині — Запорізький технічний університет).

Але вже з початку навчання волелюбний характер Пестушка заважав йому в спілкуванні з русифікованими викладачами, які не любили цього здібного студента. Після конфлікту з професором математики Кость, як згадують очевидці, уночі побив вікна в будинку викладача, а зранку покинув навчання та мобілізувався на військову службу.

На німецькому фронті Першої світової війни Пестушко виявив себе як хоробрий боєць. Його направили до школи прапорщиків у місті Горі, де він здобув чин прапорщика. Згодом став підполковником, воював на Турецькому та Західному фронтах.

У 1919 році Кость Пестушко повернувся в Україну й очолив Маньківський полк. У ньому на той момент було 2500 багнетів і 17 кулеметів. Полк підпорядковувався Нестору Махну. Через конфлікт із Махном Кость повернувся до рідної Ганнівки. Там його намагались мобілізувати до більшовицької армії, обрали секретарем волосного комітету, фактично — головою громади.

Початок підпільної боротьби

У цей період Кость очолює підпільну організацію. Її метою було здобуття зброї — головної проблеми повстанців. Він задумав зухвалу операцію — повстання в місті Кривий Ріг, яке тоді було великим промисловим і більшовицьким центром.

12 травня 1920 року Кость Пестушко зі своїми бійцями прибуває до Кривого Рогу і піднімає повстання. Після 7 годин запеклих боїв місто було звільнене. Усі волості навколо святкували перемогу.

Степова дивізія та Холодний Яр

Після звільнення міста Кость організовує Степову дивізію. 24 вересня 1920 року він прибуває з нею до Холодного Яру. У селі Медведівка на козацькій раді його, 22-річного, обирають головним отаманом Холодноярської Республіки.

Степова дивізія з боями пройшла від Херсону до Черкас. Планувався навіть похід на Київ. Але ситуація змінилась: після підписання Ризького миру велика частина більшовицької армії була перекинута на південь — проти Врангеля.

Більшовицька армія обирає кінний марш через українські землі й заходиться грабувати села, розстрілювати родини повстанців. Козаки починають звинувачувати Пестушка, що він не захищає рідні села. Тому Кость складає повноваження отамана й повертається на Криворіжжя.

До нього приєднується багато козаків і повстанців. Але біля села Розуміївка (Кіровоградщина) Степова дивізія наштовхується на переважаючі сили Першої кінної армії Будьонного.

У вирішальному бою отаман Чорний Ворон із двома тисячами бійців атакує більшовиків, аби відволікти їх і дати основним силам час для маневру. Після героїчної атаки бійців Ворона розстріляли артилерією, сам отаман загинув.

Це дало змогу Степовій дивізії відійти на Криворіжжя

У 1921 році готувалось масштабне козацьке повстання на півдні України — у Катеринославі, Єлисаветграді. Очолити його мав генерал-хорунжий Андрій Гулий-Гуленко. Проте через недбалість отамана Зірки плани були розкриті.

29 квітня 1921 року відбулись масові арешти, зокрема й зв’язкової з Кривого Рогу — Віри Бабенко. Було заарештовано понад 50 повстанців і їхніх родин. 7 вересня 1921 року їх розстріляли в Жандармській балці поблизу Катеринослава.

Після військових поразок Кость із бійцями повернувся до рідної Ганнівки. Більшовики оточили село. У нерівному бою він загинув.

Його останніми слова були:

«Умираю за рідну Україну».

Його брат Федір згадував слова Костя:

«Умирати зовсім не страшно, коли знаєш, за що. Умерти за нашу священну національну ідею збираюсь лише один раз — і такої смерті я шукаю вже три роки. Я її колись знайду».

І справді, Кость Пестушко загинув за Україну.

Жителі Кривого Рогу шанують пам’ять отамана Степової дивізії. 15 травня 2021 року в одному з парків міста відкрили пам’ятник Пестушку. На церемонії були присутні воїни 17-ї окремої танкової бригади, яка з 22 серпня 2019 року носить ім’я Костя Пестушка.

Сьогодні 17-та танкова бригада героїчно б’ється з російськими окупантами, як і весь український народ. Бореться за волю України, за перемогу. І вона обов’язково буде.

Читайте також: Історія єврейської землеробської колонії Інгулець поблизу Кривого Рогу

Про лектора: 

Олександр Косіненко

Майор ЗСУ Олександр Косіненко на війні був ще з періоду проведення Антитерористичної операції на сході України. Чоловік служив у 17-й танковій бригаді, а зараз проходить службу в ТЦК та СП. Історична постать Костя Пестушка — одна зі сфер наукових інтересів Олександра.

Лекція опублікована на YouTube-каналі «Дніпропетровський обласний ТЦК та СП».

 

Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.
Додати коментар

Поділитися у соцмережах

Пов’язані матеріали

Фото на тему

Благоустрій колишньої вулиці Єсеніна (нині вул. Джохара Дудаєва)

Ресторан Ліра, 1994 рік

Макети генплану та забудови житлового комплексу по вул. Олександра Поля

Унікальні світлини старого центру міста, 1950-ті роки

Поштова картка

Відео на тему

Наймальовничніше місце Кривбасу

Що носили у Кривому Розі 100 років тому? Скільки коштував їхній лук? | 1kr.ua

На Криворіжжі перші євреї були землеробами

Де відпочивали криворіжці 100 років тому

Які імена у козаків з німого мультфільму?

Коментарі до статті

Немає комментарів

Додати коментар

Вас може зацікавити

Як одружувались і виходили заміж в Кривому Розі у XX столітті

До Дня всіх закоханих зібрали фотографії з весіль на Криворіжжі 100 років тому, а також традиції святкувань весілля

Парк Веселі Терни і садиба Харіна

У Кривому Розі є один занедбаний парк, дерева якого потроху вирубують місцеві мешканці для опалення.

Історія села Зелена Балка та як село пов'язане із Гданцівкою Кривого Рогу

Зелена Балка — село у Криворізькому районі, за 20 кілометрів від Кривого Рогу. Це — центр сільської ради, знаходиться за 35 кілометрів від Широкого і за 10 кілометрів від залізничної станції Гейківка