Деякі деталі боїв за Кривий Ріг: як і коли насправді визволили місто

Деякі деталі боїв за Кривий Ріг: як і коли насправді визволили місто

До річниці визволення Кривого Рогу від нацистських загарбників 1kr.ua підготувала матеріал про Нікопольсько-Криворізьку наступальну операцію на основі матеріалів книги криворізького історика й краєзнавця Олександра Мельника

Початок Нікопольсько-Криворізької наступальної операції

У другій половині січня 1944 року перегрупування військ Червоної армії, забезпечення солдатів новою технікою й боєприпасами, а також розвідку оборони противника завершили. І з 30 січня 1944 року розпочалась Нікопольсько-Криворізька наступальна операція. 

46-та й 37-ма армії 3-го Українського фронту наступали на Апостолове. 82-й армійський корпус прорвав ворожу оборону, і противник кинув на оборону Веселих Тернів всі резерви. Скориставшись цим, головне угруповання Українського фронту перейшло в наступ, розбило оборону німців, й 5 лютого звільнили Апостолове, а через три дні — Нікополь. 

10 лютого ударне угруповання вийшло до річки Інгулець і створило умови для успішного одночасного наступу на Кривий Ріг з півночі, сходу та південного сходу. Ворога розгромили, але залишки німецького угруповання закріпились у Кривому Розі. 

Згідно з рішенням Ставки Верховного Головнокомандування війська 3-го Українського фронту завдавали удару по противнику у  Кривому Розі з двох сторін  37-ма армія з північного сходу і 46-та армія з південного сходу. Наземні війська підтримували дивізії штурмовиків й винищувачів 17-ї повітряної армії. 

Вранці 17 лютого 1944 року війська 37-ї та 46-ї армії перейшли в наступ. Ворожі війська, збиті з основних оборонних рубежів і відкинуті від шосейних й залізничих доріг, намагались утримувати височини й річки. Німці підтягували резерви та безперервно кидали в контратаку піхоту, танки й самохідні знаряддя. 

Жахливі дороги наприкінці зими, розмиті талим снігом, заважали наступу 3-го Українського фронту. Піхота з артилеристами тягали в руках знаряддя й боєприпаси, діставали техніку, яка застрягала в кучугурах. Військові 15-ї гвардійської стрілкової дивізії, яка наступала з північного сходу Кривого Рогу, скориставшись поганою видимістю внаслідок заметілі, пробрались в тил противника й взяли в оточення гарнізон німців у селі Ново-Покровка й на залізничній станції Пічугіно. Там вони і знищили окупантів. 

Бої за Кривий Ріг

Війська 46-ї армії підійшли до річки Інгулець і форсували її в декількох місцях. В районі Широкого, на східному березі Інгульця, противник створив потужний вузол оборони. Війська 46-ї армії обійшли Широке й уздовж лівого берега Інгульця пішли до Кривого Рогу. 

Частини 15-ї та 29-ї гвардійської стрілкової дивізій 82-го стрілкового корпусу з північного сходу просувались вперед до залізничної станції Довгинцеве — останньому крупному опорному пункту німців на підступах до міста. Тоді розпочались бої. Населенні пункти, що прилягали до залізничної станції, декілька разів переходили з рук в руки. 

Знищивши ворога, радянські війська звільнили Довгинцеве й увірвались на північно-східну околицю Кривого Рогу й почали форсувати річку Саксагань. Німці наполегливо боролись за кожну вулицю й будинок, але зрештою радянські війська їх розгромили. 

В ніч на 22 лютого 1944 року гітлерівці перейшли до контрнаступу за підтримки танків. Наша сторона контратаку відбила. Ще й і з великими втратами для противника.

Внаслідок важких боїв 6-й, 34-й і 82-й стрілкові корпуси вранці 22 лютого 1944 року звільнили місто Кривий Ріг і район Криворізьких рудників. До 16:00 місто повністю зачистили від німців. Після звільнення міста лише у двох шурфах шахти №5 знайшли близько семи тисяч вбитих жителів Кривого Рогу. 

Що було після звільнення міста

Після звільнення міста війська 3-го Українського фронту просувались вперед. Важкі бої відбувались на південних околицях міста. 29 лютого звільнили Широке й низку сіл поруч. Останні населені пункти Криворізького району звільнили від окупації 8-10 березня 1944 року. Цим завершилась зачистка правобережної Дніпропетровщини від німецько-нацистських загарбників. 


 

У матеріалі використане цитування з книги Олександра Мельника «Криворіжжя в полум'ї війни (1941-1944)» («Криворожье в пламени войны (1941-1944)», а також фото із сайту armyinform.com.ua
 

Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.
Додати коментар

Поділитися у соцмережах

Пов’язані матеріали

Фото на тему

Селище Шевченка. Річка Інгулець

Пішохідний міст через Інгулець. Підірваний німецькою армією під час відступу

Вид на долину річки Інгулець та нижню частину вже неіснуючого селища Катеринівки

Пам'ятник Олександру II

Пляж у парку імені Федора Мершавцева

Відео на тему

Нікопольсько-Криворізька операція, 4 серія: Визволення

На розі вулиць | МОПР

«Втрачений ілюзіон. Частина 1 | Кривий Ріг» («Утраченный иллюзион. Часть 1 | Кривой Рог»)

Історія Південного газозбагачувального комбінату

Нікопольсько-Криворізька операція (визволення Кривого Рогу)

Коментарі до статті

Немає комментарів

Додати коментар

Вас може зацікавити

Кривий Ріг у роки Першої світової війни: як військовополонені видобували руду і водночас виборювали незалежність України

Кривий Ріг не був епіцентром воєнних дій під час Першої світової. Як за сучасної війни з Росією, так і тоді, у Кривому Розі погіршилась економічна ситуація, припинили роботу деякі підприємства, а чоловіків мобілізували до армії. Щоправда, зараз Україна має власну державу і розуміє, з ким і навіщо воює. А тоді, понад 100 років тому, українцям із боку Австро-Угорщини доводилось воювати проти українців у складі армії Російської імперії

Шахта "Криворізька": історія однієї з найглибших залізорудних шахт Європи

У шахту "Криворізька" (до перейменування — "Родіна) не водять екскурсій, а багато місцевих мешканців навіть ніколи не чули про її реальну глибину. Натомість ця шахта — одна з найглибших не лише у Кривому Розі, Україні та Європі, а навіть у всьому світі.

Як виглядав Інгулець під час розливів у ХХ столітті

Інгулець вже розливався у Кривому Розі десятки років тому. Тоді теж підтоплювало вулиці й житлові будинки