Будівлю вокзалу спорудили 1884 року, вона була двоповерховою і цегляною. Будинок залізничного вокзалу знаходиться за адресою вулиця Залізничників, будинок 1.
1901 року була заснована залізнична школа при станції, можливо, з гуртожитком, для дітей інженерів, майстрів і робітників, що жили на лінійних станціях і роз'їздах.
Будівлю вокзалу збудовано у 1903 році. 1905 року до приміщення вокзалу було зроблено прибудову з південної сторони.
1970-ті
Із західної сторони територія обмежена коліями залізниці, зі сходу — привокзальною площею. На цій площі знаходиться невеликий сквер для відпочинку, а також легендарний Паровоз.
Основна будівля двоповерхова, кам'яна, з дахом, покритим металочерепицею. Головний фасад з боку скверу має два ризаліти (частини будинку, що виступають за основну лінію фасаду; у архітектурі вони використовуються для пожвавлення вигляду будівлі), що виступають за площини стін на 1,5 метра. Ризаліти мають трикутну форму.
Вікна і двері (мають форму арок) першого поверху прямокутні. Вікна другого поверху у ризалітах прямокутні і мають форму арок у вигляді стріл.
Двері і вікна 1-го поверху мають замкові камені у арках, виступи покриті білою фарбою.
За інформацією історичної енциклопедії (упорядник - В.П. Бухтіяров) станом на 1902 рік основне депо включало 80 паровозів, налічувалось близько 250 чоловік обслуговуючого персоналу. У цей час активно формувалося пристанційне поселення,воно і стало основою сучасного Довгинцівського району.
Робiтники станції “Довгинцеве” взяли активну участь у революцiї 1905-1907 рокiв. Завершились революцiйні подiї на Криворiжжi мiтингами i страйками солiдарності у зв’язку з подiями 9 сiчня у Петербурзi. У цей день розстріляли 2,5-тисячну мирну демонстрацію робітників, які йшли до імператорських палат з наміром вручити петицію про поліпшення умов життя. Революцiя робітників пiдняла до активної боротьби тисячi гiрникiв, залiзничників, металургів i селян.
7 грудня 1905 року на станцію “Довгинцеве” прийшла телеграма з Москви про початок загального страйку залiзничникiв. Наступного дня прийшла телеграма, в якiй визначалася мета страйку - забезпечити переростання у збройне повстання проти царизму. Цього ж дня на Криворiжжi була одержана телеграма про страйк робiтникiв Катеринослава та Катерининської залiзницi. Робiтники Довгинцевого 7 грудня припинили роботу. Наступного дня у селищі відбулася багатолюдна демонстрацiя. Цього ж дня був створений страйковий комiтет, пiзнiше названий бойовим, до складу якого входили бiльшовики i меншовики, есери i представники українських нацiональних партiй, анархiсти та iншi. Комiтет усунув царську адмiністрацiю i став керувати залізничною станцією.
24 і 26 грудня в Довгинцевому та Кривому Розi з’явилися каральнi загони з Катеринослава і Херсона. Страйк був придушений. Сотнi селян та робiтникiв заарештованi і побитi або кинутi в станцiйнi будинки і робiтничi казарми, які перетворили на тимчасовi в’язницi. Декiлька робiтникiв і селян вбили без суду та слiдства після придушення страйку. 26 залiзничникiв, у тому числi М. І. Токар, I. Я. Кудлай, І. В. Верченко та iншi, у 1907 роцi одеським окружним судом засуджені до рiзних строкiв ув’язнення та каторги i вiдправлені до Сибiру. Багато хто з них там загинув.
У 1912 році провели реконструкцію станції “Довгинцеве”.
За даними Історії електрифікації залізниць СРСР, тільки у 1959-1960 роках станція була оснащена електроенергією. Для порівняння, перша на території України електромережа була створена у 1890 році
1965 року перейменована на станцію Кривий Ріг-Сортувальний. З 1979 року станція отримала сучасну назву — Кривий Ріг-Головний.
У привокзальному сквері розташований курган «Ярущана могила»
Кривий Ріг-Головний — важлива транспортна залізнична станція. На станції формують і розформовують вантажні та пасажирські потяги. Будівля залізничного вокзалу є пам’яткою архітектури кінця XIX століття.
У матеріалі використане цитування з наступних джерел:
фото з групи «Криворізька старовина»
Залізничний вокзал Кривий Ріг-Головний, — TuristUA.com
Нові назви вулиць Кривого Рогу (з 19 травня 2016). Офіційний список Архівовано 4 вересень 2017 у Wayback Machine
Список населенных мест Российской империи. Екатеринославская губения. Санкт-Петербург, 1868 год
История электрификации железных дорог СССР. Архивировано 14 июля 2012 года.
Комментування доступне тільки для авторизованих користувачів
31-10-2024 18:55
Валерия БаланХто такий Володимир Полубоярцев: довідка
Володимир Полубоярцев був відомим у Кривому Розі актором театру і помер у 2020 році.
Увійти до облікового запису
на порталі
Пам’ятайте, що ввічливість — одна з ознак розумної людини.
Поважайте
інших
користувачів та дотримуйтесь Правил
порталу.
Також користуючись сайтом Ви погоджуєтесь із Політикою Конфіденціальності.
Необхідно заповнити