Історія розвитку АрселорМіттал Кривий Ріг (Криворіжсталі)

Історія розвитку АрселорМіттал Кривий Ріг (Криворіжсталі)

Публічне акціонерне товариство «АрселорМіттал Кривий Ріг» (колишній завод «Криворіжсталь») найбільше підприємство гірничо-металургійного комплексу України. Як будували завод — у матеріалі

Коротка історія Криворіжсталі: 

Будівництво комбінату розпочалось у 1931 році на базі Криворізького залізорудного басейну, який для зручності називають Кривбасом. 4 серпня 1934 року почала працювати перша доменна піч. Під час Другої світової війни усе устаткування із комбінату евакуювали до Нижнього Тагілу на Уралі (сучасна Росія). Під час окупації міста нацистськими військами «Криворіжсталь» була зруйнована. Після війни підприємство реконструювали та розширили.

Монтажники доменної печі №1, 1933 рік

У матеріалі використане цитування з сайту ua.igotoworld.com про музей історії Криворіжсталі, статті О.О. Мельника «Криворіжсталь» Енциклопедії сучасної України, статті М. Г. Коренко, Ю. В. Коновалова «Создание и развитие комбината «Криворожсталь» и существующее положение дел на ПАО «АрселорМиттал Кривой Рог», статті «Наша історія» з сайту ukraine.arcelormittal.com, а також фото з цих сайтів та з групи «Криворізька старовина»

АрселорМіттал Кривий Ріг (перша назва — Криворіжсталь) — підприємство чорної металур­гії, один із перших і найпотужніших металургійних комбінатів в Україні. Розташований у Кривому Розі Дніпропетровської області. 

Розпочата наприкінці 20-х років минулого століття індустріалізація у Радянському Союзі вимагала вже на першому етапі створення потужної сучасної металургії, яка дозволила б забезпечити незалежність економіки та підвищити обороноздатність країни. В Україні практично одночасно розпочали будівництво трьох великих заводів:
у 1930 році – Азовсталь та Запоріжсталь, у 1931 – Криворіжсталь. 

Будівництво Криворізького металургійного комбінату. Кожухи для доменного цеху, 1932

Загальний вид робіт на мартені, 1933

Інженери-будівельники заводу, 1933 р.

Перші дві досить потужні на той час доменні печі (об'ємом 930 м3) на комбінаті «Криворіжсталь» ввели в дію у 1934 та 1936 роках. 

Тоді розпочали будівництво нового бесемерівського цеху. На той час він був найбільшим у Європі. У 1940 році у бесемерівському цеху виплавили близько 44 тисяч тонн сталі. У 1939 році на комбінаті була задута найбільша у світі на той час доменна піч об'ємом 1300 м3.

Перші працівники виробництва перед запуском доменної печі №1

Алея біля доменного цеху Криворізького металургійного заводу, 1940

На початку 1941 року на Криворіжсталі розпочали будувати третій конвертер, блюмінг, мартенівський цех та ще одну доменну піч. Окупація Кривого Рогу німцями не дозволила завершити розпочате будівництво.

Криворіжсталь, 1941 р.

У 1944 році почалося відновлення Криворізького залізорудного басейну. Дещо пізніше на комбінаті увійшли до ладу аглофабрика, три доменні печі (1948-1950 роки), відновили конвертерний цех. У 1958 році почав працювати блюмінг №1, а потім і №2. 

Монтаж найпотужнішої у світі домни № 8 на Криворізькому металургійному заводі. 1967 р

У період із 1956 по 1969 років на блюмінгу № 3 запровадили один штрипсовий, п'ять дрібносортних та три дротяних безперервних станів. В результаті цього комбінат став підприємством з повним металургійним циклом, що дозволило виробляти вкрай важливу прокатну продукцію: дрібний сорт, штрипси, арматурні профілі та дріт (катанку).

1970-ті

У 1974 році задули доменну піч №9. 

Доменна піч №9

Для Криворіжсталі 1988 рік став характерним досягненням максимального виробництва сталі – 13,128 мільйона тонн, готового прокату – 8,748 мільйонів тонн. Комбінат «Криворіжсталь» продовжував залишатися найбільшим металургійним підприємством у світі.

Старе управління заводу "Криворіжсталь". Будівля збудована на початку 1930-х років у популярному тоді стилі – конструктивізм. Фото: початок 1980-х років

Розвал СРСР зумовив порушення економічних зв'язків між державами, що стали незалежними. Для України особливо тяжке становище у металургії склалося через залежність від РФ в газі та нафті. Капітальне будівництво в Україні зупинили. 

У 1996 році почалася реструктуризація комбінату «Криворіжсталь». Новокриворізький гірничо-збагачувальний комбінат увійшов до складу Криворізького державного гірничо-металургійного комбінату «Криворіжсталь» на правах його структурного підрозділу, а в 1997 році до комбінату приєднали коксохімічний завод.

У 2005 році «Криворізький гірничо-металургійний комбінат» входив до складу компанії «Міттал» Стіл», а з 2007 року – до складу корпорації «АрселорМіттал».

Сьогодення

АрселорМіттал Кривий Ріг продовжує залишатися найбільшим виробником металопродукції в Україні. До складу металургійного виробництва ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» входять аглодоменний, сталеплавильний та прокатний департаменти. Основними видами продукції, що виробляється на підприємстві, арматурні профілі для армування залізобетонних конструкцій, катанка, сортовий та фасонний прокат з рядових, низьколегованих та конструкційних марок сталі, агломерат, концентрат, кокс.

Літопис роботи підприємства

Історія комбінату бере свій початок 4 серпня 1934 року, коли був отриманий перший чавун в доменній печі №1.

20 серпня 1939 року – отримана перша плавка бессемерівської сталі.

31 березня 1949 року – задута доменна піч №1.

12 серпня 1956 року – введений в експлуатацію безперервний дрібносортовий стан 250-1.

28 лютого 1957 року – відбулося гаряче випробування блюмінга 1250-1.

12 квітня 1957 року – введений в експлуатацію безперервний чотирьохнитковий дротяний стан 250-1.

25 грудня 1957 року – на введеному в експлуатацію 35-тонному конвертері отримана перша післявоєнна криворізька сталь. Завод став підприємством з повним металургійним циклом.

18 березня 1958 року – запущена перша черга стану блюмінга 1150.

31 грудня 1960 року – почала працювати 600-тонна мартенівська піч №1.

1964 року – введений в дію блюмінг 1300-2.

1968 року – створено управління головного механіка.

1968 року – створено управління залізничного транспорту металургійного виробництва.

8 липня 1972 року – у мартенівському цеху став до ладу перший двохванний сталеплавильний агрегат.

30 грудня 1974 року – задута наймогутніша в світі доменна піч №9 корисним об'ємом 5000 метрів кубічних. Разом з нею почала роботу ТЕЦ №3.

1996 року – почалась реструктуризація комбінату. 

1997 року – до комбінату приєднали коксохімічний завод.

2001 рік – на базі окремих виробничих потужностей рудоуправління імені Кірова утворено шахтоуправління з підземного видобутку руди, як окремий підрозділ комбінату «Криворіжсталь».

2004 рік – підприємство перейменували на ВАТ «Криворізький гірничо-металургійний комбінат».

2005 рік – підприємство входить до складу компанії «Міттал Стіл», а з 2007 – до складу корпорації «АрселорМіттал».

Червень 2007 рік – зміна назви підприємства з ВАТ «Міттал Стіл Кривий Ріг» на ВАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг».

11 серпня 2008 рік – після проведення капітального ремонту з реконструкцією була задута доменна піч №8 корисним об'ємом 2700 м³.

2 червня 2010 рік – початок будівництва першої машини безперервного лиття заготовок.

21 квітня 2011 рік – перейменування підприємства на Публічне акціонерне товариство «АрселорМіттал Кривий Ріг».

Жовтень 2011 рік – завершено будівництво першої в ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» машини безперервного лиття заготовок

21 лютого 2017 рік – розпочато будівництво нового відділення безперервної розливки сталі (ВБРС) №2.

Березень 2020 рік – компанія зупиняє роботу двохванного сталеплавильного агрегату № 6. Вивід з експлуатації ДСПА-6 знаменує закриття мартенівського цеху підприємства.

Липень 2021 рік – компанія розпочала комплексну реконструкцію доменної печі № 9.

Березень 2022 рік – через повномасштабну війну в Україні «АрселорМіттал Кривий Ріг» скоротив роботу до технічного мінімуму, щоб упоратися з нестачею основної сировини.

Січень 2023 рік - «АрселорМіттал Кривий Ріг» виводить з експлуатації свою найстаршу агломераційну фабрику

Жителі й жительки Кривого Рогу можуть відвідати Музей історії Криворіжсталі. Він знаходиться на вулиці Домнобудівельників, 10. Зупинка громадського транспорту – «Площа Домнобудівельників». 
 

Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.
Додати коментар

Поділитися у соцмережах

Пов’язані матеріали

Фото на тему

Будівля театру та школи Галківської копальні

В обчислювальному центрі "Криворіжсталі"

Проспект Металургів

Будівництво металургійного заводу

Жінки на відновленні Криворізького металургійного заводу, 1944 рік.

Відео на тему

РЕТРО КРИВИЙ РІГ | Вулиця Криворіжсталі (Орджонікідзе) СТАРІ ФОТО

РЕТРО КРИВИЙ РІГ | Доменна піч №9 КІНОХРОНІКА

Коментарі до статті

Немає комментарів

Додати коментар

Вас може зацікавити

Про що "розповідають" останки німців із Батуринської та Фрунзе

У 2010 році на судово-медичне обстеження надійшло три мішки з останками невідомих людей. Дослідження встановило, що, найімовірніше, у 1940-х роках останки належали п’ятьом особам чоловічої статі.

Спільники степового вітру

100 років тому в нерівному бою з чекістськими та військовими підрозділами більшовицької окупаційної армії загинув видатний діяч повстанського визвольного руху отаман Григорій Іванов (Тишанін).

Павло Шевченко

Я переконаний, своїм духовним світлом він засвідчив своє безсмертя, – життя його триває й далі в його добрих справах. викладач КДПУ Микола Дудніков про Павла Шевченка