Кривому Рогу — 247: міфи та факти з історії

Кривому Рогу — 247: міфи та факти з історії

Сьогодні, 28 травня 2022 року Кривий Ріг святкує 247-му річницю з офіційного дня заснування. Цікаві факти про історію міста, а також про перші згадки про Кривий Ріг — у публікації history.1kr.ua

Кривий Ріг святкує 247-му річницю з офіційного дня заснування. Ми робили добірку історичних фактів про місто на минулий День міста — почитати її можна на сайті 1kr.ua 

Нині хочемо додати інші факти й обговорити деякі міфи, пов'язані з історією міста.

1) Перша згадка. 8 травня (27 квітня за старим стилем) 1775 р в «Розписі заснованих поштових станцій по річці Інгулець від Кременчука до Херсона» з'являється перша офіційна письмова згадка про Кривий Ріг.

2) А що було до першої згадки? Археологічні розкопки свідчать, що на Криворіжжі були стійбища мисливців на мамонта, поселення перших землеробів та скотарів, риболовів, а також степові кургани. Степами Криворіжжя проходили скіфи, монголи, половці, монголо-татари, гуни, хозари, печеніги... Під час палеоліту тут з'явились, ймовірно, перші люди. Про це свідчить гострокінечник, що знайшли у селі Родіонівка, а також сокири в міжріччях Саксагані та Інгульця.

3) Одна з найвідоміших історичних постатей Кривого Рогу Олександр Поль знайшов тут залишки плавильних печей в Дубовій і Ковальській балках. Знахідка XIX століття наштовхнула істориків на висновок, що, ймовірно, племена скіфів були першими, хто займався металургією на Криворіжжі. 

4) Козацька епоха. У ХV–ХVІІІ століть Криворізькі землі входили до складу Війська Запорозького Низового. Тоді уздовж правого берега річки Саксагань пролягала стара Батуринська дорога, що нею колись Богдан Хмельницький водив свої полки на Жовті Води. Поштова станція Кривий Ріг була побудована за розпорядженням кошового отамана Петра Калнишевського.

5) За легендою, засновником зимівника Кривий Ріг, який виник на лівому березі Саксагані, в місці її злиття з Інгульцем, був козак Ріг. За легендою, в бою він отримав поранення, облишив військову службу і оселився на Саксагані. Багато істориків свідчать, що козака Рога не існувало або він не мав аж такого серйозного відношення до заснування Кривого Рогу. 

6) Після того, як Запорізьку Січ знищили, на Криворіжжі з’явились перші панські села та поселення колоністів – німців, євреїв, балканських слов’ян і кріпаків. З тих часів у нашому місті є вулиці Німецька, наприклад. 

7) У 1852-му році Кривий Ріг отримує статус полкового села, тут з'явились кам’яні будинки для офіцерів і нижніх чинів. У 1860 році Кривий Ріг став містечком. У 1861 році тут офіційно відкрили першу школу (хоча неформальна освіта й до того була на території Криворіжжя). 

Відкриття багатих покладів залізної руди та початок промислової її розробки перетворили не дуже цікаве містечко на промисловий гігант Дніпропетровщини. З появою заводів сюди потоком почали з'їжджатись на заробітки люди з усіх куточків Російської імперії, до складу якої тоді входила Україна. На початку XX століття у місті почали будувати багатоповерхові житлові будинки. Деякі вулиці  покрили бруківкою. 

Щоб дізнатись більше про історію міста, рекомендуємо переглянути сайт history.1kr.ua. Тут є старі фотографії, статті і відео, кожна публікація належить до певного періоду історії — від заснування до сьогодення. За бажання Ви можете також написати історію з життя Вашої родини у Кривому Розі, додати старі фото. 

Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.
Додати коментар

Поділитися у соцмережах

Пов’язані матеріали

Фото на тему

Панорама

Благоустрій колишньої вулиці Єсеніна (нині вул. Джохара Дудаєва)

Макети генплану та забудови житлового комплексу по вул. Олександра Поля

Відкритий лист видання "КП"

Місто Терни, 1950-ті роки

Відео на тему

Будинок, якому понад 170 років на Інгульці

Кривий Ріг у 1995 році

Топ фотографів Кривого Рогу 100 років тому

Кривий Ріг історія виникнення

Що носили у Кривому Розі 100 років тому? Скільки коштував їхній лук? | 1kr.ua

Коментарі до статті

Немає комментарів

Додати коментар

Вас може зацікавити

Віра Бабенко: військова юність і життя довжиною в 19 років

Віра Бабенко (1902-1921 роки) - зв’язкова українських повстанських штабів, була родом із Кривого Рогу. 

Тетяна Воронова — унікальна жінка в спогадах криворіжців

У 1996 році з ініціативи криворожанки Тетяни Воронової в Кривому Розі з’явився пам’ятник Олександру Полю. А вже у 2016 році в місті назвали вулицю на честь цієї жінки — краєзнавиці, журналістки й історикині.

Як жили в Кривому Розі поляки: довідка

Поява перших польських переселенців датується вісімдесятими роками XVIII століття, коли активно здійснювалась колонізація Причорноморʼя.