Вулиця Базарна (у різні роки Жовтнева, Олександра Поля), 1955 рік. Ліворуч будується житловий будинок для працівників тресту «Дзержинськруда» (вулиця Німецька,1), на першому поверсі якого буде крамниця «Спорттовари».
Автор проєкту будинку – архітекторка Кривбаспроекту Нінель Лаврентіївна Мухачьова. Вона ж – авторка проєкту будівлі управління тресту «Дзержинськруда» на розі вулиць Поштової і Свято-Миколаївської. Далі по вулиці видніється дореволюційна будівля (Жовтнева, 20), в якій з 1930-го до 1967-го років розташовувалося Криворізьке медичне училище. Зараз на місці знесеного медучилища сквер Музейний (колишній Валявка).
Нінель Лаврентіївна Мухачева, архітекторка Кривбаспроекту, авторка проєкту будинку на Німецькій 1 :
Із телепередачі Ольги Чистякової “Городской роман”
Будівлі, які називають “сталінками”, сформували вигляд центру міста. Авторкою більшості криворізьких будівель радянського періоду була Нінель Мухачьова.
Випускниця Харківського архітектурного інституту Нінель Мухачьова приїхала у Кривий Ріг у 1947 році. Влаштувалась на роботу у Кривбаспроект і потрапила у групу досвідчених архітекторів. Першим самостійним проєктом Мухачьової стала ця будівля біля підвісного мосту на Гданцівці.
За її проєктами була повністю забудована вулиця Комуністична - сучасна Мартина Шимановського, житлові будинки на проспекті Карла Маркса (сучасний Поштовий) і кілька будинків на площі Визволення.
Син архітеркторки Юрій Мухачьов під час інтерв’ю з Ольгою Чистяковою згадував:
Вона була досить жорсткою людиною. На роботі була постійно чимось не до кінця задоволена, колегам складно було знайти точки дотику з нею. Вдома було багато літератури і журналів з архітектури. Тоді іноземні приклади складно було знайти, але це їй вдавалося. Вона намагалася їх відтворити тут, у Кривому Розі.
Цю адміністративну будівлю Нінель Мухачьова створила для тресту “Дзержинськруда”
Через 10 років після війни катастрофічно не вистачало житлових будинків. Деякі криворіжці змушені були жити у підвалах, бараках і навіть землянках. Цю проблему влада вирішувала за допомогою типових проєктів. Із фасадів будівель зникла ліпнина, колони і арки. Все це назвали “архітектурним надлишком”, і наступила ера масового типового будування.
Дуже часто вона говорила, що народилася не у той час і не в тій країні. - говорив син Нінель Мухачьової. - Їй хотілось чогось цікавішого і більшого, ніж типові будівлі. Подобався їй Будинок Квітів біля театру на Поштовому проспекті - вона вважала його хорошою своєю роботою.
Її великою роботою був відомий усім криворіжцям Стадіон Металургів. У той час він був одним із найкращих в Україні.
Комментування доступне тільки для авторизованих користувачів
16-08-2021 16:02
Марія ПунтусМикола Світальський: геолог, академік, друг Фукса
Світальськіт - так назвали один із видів мінералів, який можна зустріти на Криворіжжі. Його назвали на честь геолога, який працював у Кривому Розі на початку XX століття.
16-02-2022 18:15
Ольга Гончар Хвостова"Чорні копачі", бюрократія і VOLKSBUND
Ви знаєте, де на території Криворіжжя є невідомі поховання померлих чи загиблих солдат радянської армії чи вермахту, і хочете, щоб останки було належно поховано? Хто і як може ініціювати пошукові роботи, а хто та за якими правилами має право їх проводити
Увійти до облікового запису
на порталі
Пам’ятайте, що ввічливість — одна з ознак розумної людини.
Поважайте
інших
користувачів та дотримуйтесь Правил
порталу.
Також користуючись сайтом Ви погоджуєтесь із Політикою Конфіденціальності.
Необхідно заповнити