Продавали зерно і коней: історія вулиці Староярмаркової в Кривому Розі

Продавали зерно і коней: історія вулиці Староярмаркової в Кривому Розі

Саме Староярмаркова — історична назва вулиці, яка повернулась кілька років тому після перейменування із Сиволапа під час декомунізації

У матеріалі цитується книжка Ігоря Рукавіцина «Кривой Рогъ в конце XIX — начале XX века» та використовуютьс фото з групи "Криворізька старовина"

Вулиця Староярмаркова розташована в Центрально-Міському районі Кривого Рогу. 

Назва вулиці пов’язана з двома ярмарками, які проводились у Кривому Розі з 1803 року. Станом на 70-ті роки XIX століття кількість ярмарків зросла до чотирьох, а час їх проведення збігався із церковними святами.

Торги в місті проводились до кінця XIX століття, а до цього Кривий Ріг уже став одним із найбільших центрів імперії з продажу коней і великої рогатої худоби. На ярмарки з’їжджались селяни із найближчих волостей, продавали худобу та зерно.

Ярмаркова площа містилась на великому пустирі між річкою Інгулець і сучасною вулицею Свято-Миколаївською поблизу хлібозаводу №1.

Вулиця сформувалась лише в останній чверті XIX століття, до цього забудованою була тільки її західна частина. Староярмаркова починається від сучасної Свято-Миколаївської біля магазину «Саксагань» і простягається до Гданцівського мосту. Її довжина становить близько 850 метрів. На вулиці переважали одноповерхові будинки із саману — цегли, яку виготовляли із суміші глини, соломи і кінського перегною, висушеного на сонці.

На вулиці Староярмарковій на початку XX століття розміщувались «Перший кефірний заклад» у будинку Бригади та склад Мойші Тополянського на Староярмарковій площі. Тут жила відома в ті часи сім’я музикантів Назаренків — бандуристів, виконавців і зберігачів народних пісень. Їхній будинок знесли на початку 80-х років XX століття. Поруч із будинком Назаренків стояв «будинок учителя», де в минулому столітті жили викладачі місцевої початкової школи міністерства народної освіти. На сьогодні старих одноповерхових будинків на Староярмарковій майже не лишилось.
Редактор: Софія Скиба

Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.
Додати коментар

Поділитися у соцмережах

Пов’язані матеріали

Фото на тему

Вулиця Свято-Миколаївська

Повінь 1937 року, центр міста

Кільце трамвая Українська

Човнова станція під час весняної повені

На площі Визволення

Відео на тему

РЕТРО КРИВИЙ РІГ | Центрально-Міський район КАДРИ КІНОХРОНІКИ!

Жила-була Гданцівка: відео про історію мікрорайону

Коментарі до статті

Немає комментарів

Додати коментар

Вас може зацікавити

Володимир Михайличенко: найвідоміший шістдесятник Криворіжжя

Його поважали Павло Тичина й Олесь Гончар, а він присвячував поеми про Кривий Ріг Володимиру Сосюрі, був відважним громадянином, бунтарем і талановитим поетом. У матеріалі history.1kr.ua — про Володимира Михайличенка: того, кого совєти «скасовували», відмовлялись друкувати, намагались зобразити маргіналом, переслідував КДБ, але ми все одно про нього не забули.

Яків Весник: учасник Першої світової війни, перший директор Криворізького металургійного заводу

У травні 2022 року у Кривому Розі демонтували пам'ятник Якову Веснику. Ця участь минула пам'ятник на початку декомунізації, проте зараз його прибрали з очей криворіжців. Ким був Яків Весник: його біографія й історія будівництва криворізького металургійного заводу

На чому криворіжці пересувались 100 і 50 років тому

Колись криворіжці діставались додому на конях чи на своїх двох. А перше таксі з'явилося десь 90 років назад.