Подружжя Любас: як у Кривому Розі відроджували автентичне мистецтво витинанки

Подружжя Любас: як у Кривому Розі відроджували автентичне мистецтво витинанки

Повернутися до традиції, зрозуміти витоки української історії та фольклору. Це те, в чому допомагає мистецтво витинанки

Традиція витинанки

Витинанки з’явилися в Україні в оздобленні сільських хат у середині ХІХ століття. Тривалий час цей вид мистецтва вважався таким, що відійшов у минуле. Але традицію витананок у Кривому Розі, наприклад, відроджувало подружжя Маріанни та Валерія Любас

Назва "витинанка" походить від слова "витинати" ("вирізати"). Це орнаментальні прикраси інтер'єру, які вирізають ножем або ножицями силуетно або ж ажурно з білого та кольорового паперу. При виготовленні паперових витинанок використовували геометричні та рослинні орнаменти, інколи траплялися й зображення тварин, людей, предметів побуту та будівель. Папір складали в декілька разів: від двох до восьми. Це був дешевий та простий спосіб прикрасити житло до свят.

Витинанка – це стиль життя. І змушує розмірковувати над його сенсом

За плечима мисткині з Кривого Рогу Маріанни Любас великий досвід лялькарства, писанкарства, ліплення з глини. 

"Коли втретє не вступила у медичний університет, мені зателефонував батько: «Вчитися будемо? Якщо так, то о 10-тій ранку чекаю тебе у себе!»  Другого дня повіз мене на художньо-графічний факультет, поводив по залах: «Хочеш так уміти?» Одне слово, вже наступного ранку він учив мене малювати".

Викладаючи образотворче мистецтво у школі, Маріанна почала цікавитися народним мистецтвом, заповзялася опанувати витинанку. Вперше свої роботи презентувала разом з учнями на виставці «Українське Різдво» в Музеї Тараса Шевченка.

Маріанна Любас

 Маріанна Любас народилася 15 липня 1970 року у Кривому Розі. 

 Закінчила Криворізький педагогічний інститут у 1995 році. Вона створювала авторські вузлові   ляльки у традиційній українській техніці, використовуючи стрічку, шерсть, бавовну, шовк,   конопляне полотно. У вишивках майстрині є символи українського фольклору. Пані Маріанна   говорить: іноді ідея витинанки дуже довго виношується, зате потім твориться швидко. А буває   й так, що задум виникає мовби знічев’я, потім малюється ескіз, але втілювати його доводиться   довго. Жінка планує написати книжку про це українське мистецтво. 

"Хочеться повернутися до традиції, зрозуміти витоки… Може тому більше тяжію до техніки виривання. У цій справі дуже важливо гармонійно поєднувати кольори".

Маріанна Любас є у Списку національного союзу майстрів народного мистецтва з 2011 року. Викладала у міській музичній школі №3. Персональні виставки мисткині у Кривому Розі проходили у 2013-2014 роках. 

Найвідоміші твори жінки — вишивки - "Весільна", "Сиділа птах коло кілочка", "Нічний шлях сонця" (2011), "Ті, що оберігають" (2012), "Берегиня". Ляльки - “Пасхальна”, “Вербна”, “Княгинька”. Деякі роботи зберігаються в музеї вишивки у місті Могилів-Подільський, Вінницька область, у Вінницькому центрі народної творчості, національному музеї Литви. 

Нині Маріанна Любас очолює Криворізький осередок Національної спілки майстрів народного мистецтва України, викладає образотворче мистецтво у Криворізькій міській музичній школі №3. 

 

 

Валерій Любас

 Валерій Любас народився 22 липня 1967 року у Кривому Розі. Закінчив Криворізький   педагогічний університет. Створював вишивки на теми українських билин, народних свят і   традицій. Валерій — член Національної спілки майстрів народного мистецтва України з 2013   року. Персональні виставки проходили у ті ж роки, що й у дружини — у 2013 і 2014 роках.   Основні твори: вишивки - «Різдвяні труби», «Мокоша», «Берегиня» (2011), «Символ радості»   (2013), «Дерево життя» (2014 року), “Козак Мамай”. Деякі роботи майтра зберігаються в музеї   вишивки у Могилів-Подільському і національному музеї Литви.

 

Подружжя Любас. Фото: Криворізький міський історико-краєзнавчий музей

Фото робіт Маріанни Любас

 

«Сиділа квочка коло кілочка». 2011. Папір, витинання

«Ті, що оберігають». 2012. Папір, витинанн

«Нічний шлях сонця». 2011. Папір, витинання

Вузлова лялька «Вербна». 2015 

Вузлова лялька «Великодня». 2015

Фото робіт Валерія Любаса

«Мокоша». 2011. Папір, витинання

«Козак Мамай». 2015. Папір, витинання

«Берегиня». 2011. Папір, витинання

«Різдвяні сурми». 2011. Папір, витинання

У матеріалі цитуються матеріали та взяті фото з сайту "ЕНЦИКЛОПЕДІЯ СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ" та сайту "Грінченко Інформ

 

Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.
Додати коментар

Поділитися у соцмережах

Пов’язані матеріали

Коментарі до статті

Немає комментарів

Додати коментар

Вас може зацікавити

ОУН, катування в "лабораторії" і місця розстрілів у Кривому Розі

15 діб стоячи в закритому приміщенні без сну. Колишня тюрма на Леніна, 48 (нині Свято-Миколаївська, 53) вирізняється з-поміж місць несвободи в Кривому Розі. У перші десятиліття радянської влади в місті тут ув’язнювали всіх – і кримінальних злочинців, і хуліганів, і «політичних», і священників.

Коротко про історію Кривого Рогу до 1944 року

Деякі факти з історії міста до закінчення Другої світової війни

Кривий Ріг у кіно: як місто зображають українські фільми

Кіно завжди було дзеркалом суспільства, відображаючи його тенденції, проблеми та зміни. Сьогодні ми проаналізуємо фільми, зняті на вуличках Кривого Рогу, щоб чесно подивитись в очі своєму відображенню.