Історія вулиці Олександра Поля Центрально-Міського району Кривого Рогу

Історія вулиці Олександра Поля Центрально-Міського району Кривого Рогу

Вулиця Базарна (сучасна Олександра Поля), так само як Поштовий і Свято-Миколаївська, є однією з найстаріших вулиць Кривого Рогу. На початку ХІХ століття це був лише невеликий провулок довжиною 200 метрів, який вів на Слободське кладовище. Під час розкопок погосту у 2005 році знайшли монету 1736 року. Ця знахідка стала ще одним аргументом про більш давнє походження Кривого Рогу.

Там, де зараз сквер Михлика, у XIX столітті був невеликий базар. З часом він розростався і зміщався вище, і вулиця заповнювалася торговими рядами, які починалися між Поштовим і Комерційною і тягнулися до Базарної площі (сучасний Центральний ринок). На цій площі стояло у XIX столітті стояло близько 20 повітряних млинів. У 1914 році тут уже знаходилися понад 50 різних торгових закладів. Робити покупки тут було дешевше, ніж на Поштовій.


Біля входу у Центральний ринок до кінця 90-х років ХХ століття був колишній готель “Ведмідь”, а у радянські часи там знаходився “Дім колгоспника”. 
На вулиці також працював готель “Росія”, при якому діяли ресторан і більярд. У 1918 році приміщення готелю зайняли українські молодіжні організації “Сокіл” і “Юнацький союз”. З ними за право володіння приміщенням змагалися місцеві комсомольці. Часто вечори танців закінчувались бійками між ворогуючими організаціями. У 1921 році всі некомуністичні організації визнали антирадянськими і ліквідували. Комсомольці заволоділи приміщенням і зробили там спортзал. Цю будівлю знесли у 80-х роках ХХ століття.


Один із найпопулярніших готелів Кривого Рогу “Петербурзькі вікна” теж працював на Базарній. У березні-травні 1917 року тут у так званих “княжих палатах” засідала Криворізька рада сільських депутатів. Пізніше тут діяло літературне об’єднання “Плуг”. Будівлю зруйнували у період Другої світової війни.

Коротко про вулицю

Історична Базарна — одна з найстаріших вулиць Кривого Рогу, закладена у 1880-х роках.  З 1919 року називалась Жовтневою. Сучасну назву отримала після підписання закону про декомунізацію у 2016 році, тепер вулиця названа на честь першовідкривача покладів руди Олександра Поля. Це двостороння однополосна асфальтована вулиця. На цій вулиці у XIX столітті розташовувались лише 18 будинків. Поруч розташований Будинок Художника, а на перехресті проспекта Поштового і вулиці Поля стоїть погруддя першовідкривача покладів руди.


У матеріалі використані фото з фейсбук-групи «Криворізька старовина»

Редактор: Софія Скиба

Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.
Додати коментар

Поділитися у соцмережах

Пов’язані матеріали

Фото на тему

Старе місто. Криворізьке комерційне училище

Рахманівка. Руїни церкви Святого Миколая

Вулиця Базарна

Карнаватка. Покровська церква

Базарна вулиця в торговий день

Відео на тему

РЕТРО КРИВИЙ РІГ | Проїзд по вулиці Жовтневій (Поля) ВІДЕО 1986 РОКУ

РЕТРО КРИВИЙ РІГ | Вулиця Олександра Поля (Жовтнева), випуск третій СТАРІ ФОТО

Коментарі до статті

Немає комментарів

Додати коментар

Вас може зацікавити

Скіфи, Рудана й історія назви міста: легенди Криворіжжя

Золото скіфів, історія Рудани й Інгульця й до чого тут Кривий Ріг

Микола Світальський: геолог, академік, друг Фукса

Світальськіт - так назвали один із видів мінералів, який можна зустріти на Криворіжжі. Його назвали на честь геолога, який працював у Кривому Розі на початку XX століття.

Павло Шевченко

Я переконаний, своїм духовним світлом він засвідчив своє безсмертя, – життя його триває й далі в його добрих справах. викладач КДПУ Микола Дудніков про Павла Шевченка