Історія вулиці Олександра Поля Центрально-Міського району Кривого Рогу

Історія вулиці Олександра Поля Центрально-Міського району Кривого Рогу

Вулиця Базарна (сучасна Олександра Поля), так само як Поштовий і Свято-Миколаївська, є однією з найстаріших вулиць Кривого Рогу. На початку ХІХ століття це був лише невеликий провулок довжиною 200 метрів, який вів на Слободське кладовище. Під час розкопок погосту у 2005 році знайшли монету 1736 року. Ця знахідка стала ще одним аргументом про більш давнє походження Кривого Рогу.

Там, де зараз сквер Михлика, у XIX столітті був невеликий базар. З часом він розростався і зміщався вище, і вулиця заповнювалася торговими рядами, які починалися між Поштовим і Комерційною і тягнулися до Базарної площі (сучасний Центральний ринок). На цій площі стояло у XIX столітті стояло близько 20 повітряних млинів. У 1914 році тут уже знаходилися понад 50 різних торгових закладів. Робити покупки тут було дешевше, ніж на Поштовій.


Біля входу у Центральний ринок до кінця 90-х років ХХ століття був колишній готель “Ведмідь”, а у радянські часи там знаходився “Дім колгоспника”. 
На вулиці також працював готель “Росія”, при якому діяли ресторан і більярд. У 1918 році приміщення готелю зайняли українські молодіжні організації “Сокіл” і “Юнацький союз”. З ними за право володіння приміщенням змагалися місцеві комсомольці. Часто вечори танців закінчувались бійками між ворогуючими організаціями. У 1921 році всі некомуністичні організації визнали антирадянськими і ліквідували. Комсомольці заволоділи приміщенням і зробили там спортзал. Цю будівлю знесли у 80-х роках ХХ століття.


Один із найпопулярніших готелів Кривого Рогу “Петербурзькі вікна” теж працював на Базарній. У березні-травні 1917 року тут у так званих “княжих палатах” засідала Криворізька рада сільських депутатів. Пізніше тут діяло літературне об’єднання “Плуг”. Будівлю зруйнували у період Другої світової війни.

Коротко про вулицю

Історична Базарна — одна з найстаріших вулиць Кривого Рогу, закладена у 1880-х роках.  З 1919 року називалась Жовтневою. Сучасну назву отримала після підписання закону про декомунізацію у 2016 році, тепер вулиця названа на честь першовідкривача покладів руди Олександра Поля. Це двостороння однополосна асфальтована вулиця. На цій вулиці у XIX столітті розташовувались лише 18 будинків. Поруч розташований Будинок Художника, а на перехресті проспекта Поштового і вулиці Поля стоїть погруддя першовідкривача покладів руди.


У матеріалі використані фото з фейсбук-групи «Криворізька старовина»

Редактор: Софія Скиба

Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.
Додати коментар

Поділитися у соцмережах

Пов’язані матеріали

Фото на тему

Вулиця Базарна (Жовтнева, О.Поля), 1955 рік

Карнаватка. Покровська церква

Пам'ятники двічі Героям Радянського Союзу Д. Глинці та В. Михлику

Рахманівка. Руїни церкви Святого Миколая

Старе місто. Криворізьке комерційне училище

Відео на тему

РЕТРО КРИВИЙ РІГ | Вулиця Олександра Поля (Жовтнева), випуск третій СТАРІ ФОТО

РЕТРО КРИВИЙ РІГ | Проїзд по вулиці Жовтневій (Поля) ВІДЕО 1986 РОКУ

Коментарі до статті

Немає комментарів

Додати коментар