Як пов'язані Фукс і Світальский

Світальский Фукс

Микола Світальський і його друг і колега Едуард Фукс

Вулиці, названі на честь двох геологів, - Миколи Світальського і Едуарда Фукса, - знаходяться у Покровському районі Кривого Рогу. Але це не єдине, що поєднує науковців.

У перші роки радянської влади (після 1917 року) доцільність подальших розробок залізної руди на Криворіжжі була під питанням. Вважалося, що основні родовища вже вичерпані. Довести зворотне повинна була комісія під керівництвом українського геолога Миколи Світальського. Вивчали рудоносність, поклади, якість руди. Підсумком стала нова геологічна карта Кривбасу, а також наукова праця, складена Світальським і Фуксом. Ця робота дала дала зрозуміти, що освоєння підземних покладів Кривбасу ще тільки починається.

Коли Світальський приїздив до Кривого Рогу, то зупинявся пожити у родини Фуксів. Вони товаришували, а також мали спільні наукові інтереси і професії - обидва були геологами.

На початку 30-х XX століття Едуард Фукс опинився під прицілом карально-репресивних органів. Він проходив по слідству Академічної справи, за сфабрикованими звинуваченнями якої був підставлений також і Микола Світальський. Ця справа була сфабрикована проти членів Академії наук УРСР, а також найвідоміших науковців і краєзнавців.

Світальського зробили одним із головних обвинувачуваних, оскільки він був віце-президентом цієї Академії. 14 вересня 1937 року у Дніпрі Миколу Світальского засудили до смертної кари. Після допитів, де його катували, і так званого “зізнання” науковця розстріляли. 

У кінці 1937 року арештували і Фукса. Звинувачення інженеру пред'являлися традиційні для того часу - “антирадянська діяльність і участь в контрреволюційній організації”. Фукс, перебуваючи в ув’язненні, оголосив голодування. Він помер у лікарні на вулиці Пушкіна у Кривому Розі, куди його привезли у стані крайнього виснаження. Родині про смерть і місце поховання не повідомили. Невідомо, і де поховали Миколу Світальського.

Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.
Додати коментар

Поділитися у соцмережах

Пов’язані матеріали

Фото на тему

Окуляри Едуарда Фукса

Вулиця Миколи Світальського, 1950-ті роки

Залізничний міст над рікою Саксагань біля залізничної станції Карнаватка

Микола Світальський з сім'єю

Микола Світальский з родиною

Відео на тему

Геолог Едуард Фукс — найвідоміший криворізький репресований геолог і фотограф

Коментарі до статті

Немає комментарів

Додати коментар

Вас може зацікавити

Вони вбили всіх євреїв у моєму рідному селі, — сторічна жителька Кривого Рогу про Голокост

У листопаді 2022 року Любові Мойсеївні Петуховій виповнюється 100 років. Жінка родом із Вінничини, проте вже декілька десятків років живе у Кривому Розі, де працювала більшу частину життя

Які розваги мали криворіжці та німці під час окупації

У культурному й освітньому житті Кривого Рогу доби окупації можна виділити два етапи. На першому етапі (осінь 1941 — зима 1942 років) вплив на життя міста мала патріотично налаштована частина криворізької інтелігенції з-поміж членів ОУН(б) або її симпатиків. Другий етап (середина 1942 — кінець 1943 років) характеризується продовженням репресій влади проти українських націоналістів, а також відвертим німецьким шовінізмом та антисемітизмом.

Повстанське Криворіжжя: як боролися з червоним терором у 1919–1923 роках

Змінивши плуг на зброю, на початку XX століття криворіжці повстали проти більшовиків. Примусова колективізація на Дніпропетровщині стала приводом до збройного опору селян, що потім переріс у боротьбу за незалежність України