Як пов'язані Фукс і Світальский

Світальский Фукс

Микола Світальський і його друг і колега Едуард Фукс

Вулиці, названі на честь двох геологів, - Миколи Світальського і Едуарда Фукса, - знаходяться у Покровському районі Кривого Рогу. Але це не єдине, що поєднує науковців.

У перші роки радянської влади (після 1917 року) доцільність подальших розробок залізної руди на Криворіжжі була під питанням. Вважалося, що основні родовища вже вичерпані. Довести зворотне повинна була комісія під керівництвом українського геолога Миколи Світальського. Вивчали рудоносність, поклади, якість руди. Підсумком стала нова геологічна карта Кривбасу, а також наукова праця, складена Світальським і Фуксом. Ця робота дала дала зрозуміти, що освоєння підземних покладів Кривбасу ще тільки починається.

Коли Світальський приїздив до Кривого Рогу, то зупинявся пожити у родини Фуксів. Вони товаришували, а також мали спільні наукові інтереси і професії - обидва були геологами.

На початку 30-х XX століття Едуард Фукс опинився під прицілом карально-репресивних органів. Він проходив по слідству Академічної справи, за сфабрикованими звинуваченнями якої був підставлений також і Микола Світальський. Ця справа була сфабрикована проти членів Академії наук УРСР, а також найвідоміших науковців і краєзнавців.

Світальського зробили одним із головних обвинувачуваних, оскільки він був віце-президентом цієї Академії. 14 вересня 1937 року у Дніпрі Миколу Світальского засудили до смертної кари. Після допитів, де його катували, і так званого “зізнання” науковця розстріляли. 

У кінці 1937 року арештували і Фукса. Звинувачення інженеру пред'являлися традиційні для того часу - “антирадянська діяльність і участь в контрреволюційній організації”. Фукс, перебуваючи в ув’язненні, оголосив голодування. Він помер у лікарні на вулиці Пушкіна у Кривому Розі, куди його привезли у стані крайнього виснаження. Родині про смерть і місце поховання не повідомили. Невідомо, і де поховали Миколу Світальського.

Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.
Додати коментар

Поділитися у соцмережах

Пов’язані матеріали

Фото на тему

Залізничний міст над рікою Саксагань біля залізничної станції Карнаватка

Шахтар на початку ХХ століття

Микола Світальський (зверху по центру)

Комісія на руднику

Вид на містечко Кривий Ріг та річку Саксагань з Тарапаківської гори

Відео на тему

Геолог Едуард Фукс — найвідоміший криворізький репресований геолог і фотограф

Коментарі до статті

Немає комментарів

Додати коментар

Вас може зацікавити

Кирило Ровда: криворізький педінститут, література, репресії

У 2023 році виповнюється 118 років з дня народження Кирила Ровди — літературознавця і доктора філологічних наук

Кривий Ріг — місто масштабних фестів

За роки незалежності фестивалі, марафони та концерти реалізовувалися в місті за ініціативи активних і патріотичних громадян.

Фотоательє, товариство взаємного кредиту: таємниці будинку Федоренка

У Кривому Розі є красива історична будівля, що закрита для відвідувачів. А 100 років тому тут велася активна діяльність: проходили фотосесії, давали кредити, торгували жіночими вбраннями та друкували книжки