Аматорські театри

Аматорські театри — тип народного непрофесійного театру. Розвивався в демократичному напрямку.

Поширення на Криворіжжі набувають на початку ХХ століття. Зокрема самодіяльні колективи оформилися на руднику С. Колачевського, при Гданцівському чавуноливарному заводі, при клубі станції Довгінцево — останнім керували педагоги залізничного училища. Після 1905 гуртки створено на Донецькому руднику (Інгулець), Саксаганському, Галковському (імені Артема), Шмаковському, Ростковському ("Жовтневий"). У Кривому Розі у квітні 1917 року організовано аматорський театр під назвою "Театр-студія", який у 1919 році перейменовано на Перший радянський театр.

У період 1917-19 років велику роль у відродженні українських аматорських театрів відіграли "Просвіти". Театральна бригада останньої у травні 1919 року обслуговувала повстанські загони отамана Григорʼєва. У цей період у ряді великих сіл Криворізького басейну зароджуються аматорські театри. Перший з них — "Модерн" — засновано у селі Широкому Павлом Темченком у 1914. У 1917-18 вони діяли в селах Інгулець, Олександродар, Лозуватка, Веселі Терни, Зелене Поле, Златоустівка. У 1920-21 роках у складі Польових, що боролися з повстанством у Криворізькому повіті, знаходилися театральні бригади. Вони входили до "Політ просу" і займалися організацією мітингів—концертів (дивіться  Агітбригада).

На 1 листопада 1921 року у повіті самодіяльними колективами поставлено 204 вистави. У першій половині 1920-х років найбільших успіхів досяг драм колектив робочого клубу Гданцівки. Найкращою виставою визнана "Димовка" (про життя сількора Григорія Малиновського). У 1926 у Кривому Розі нараховувалося 7 клубів і при кожному діяв такий театр (186 осіб). У кінці року у клубі "Харчовиків" оформився ще один аматорський колектив, який ділив славу найкращого з клубом імені Радченка. У кінці року відкрито робітничий театр на рудник “Дубова Балка" (селище Більшовик).

3 1927 почали швидко виникати популярні на той час колективи "Червоних блуз", які були на всіх 9-ти великих рудниках басейну. Найбільш відомим був театр на руднику імені Карла Лібкнехта. Кращою аматорською виставою у 1927 стала "Джентльмен Фрастін" у постановці драмгуртка рудника імені Дзержинського. Плідно працювали театри  рудника імені Чубаря, а на " Радянському" та "Сухій Балці не могли налагодити роботу - часто мінялися керівники. Успішно діяв театр на руднику " Труд" під керівництвом Данилова, після звільнення якого колектив розпався. Драмгурток руднику "Змичка" за літній сезон 1928 випустив лише одну виставу.

Джерело: Історична енциклопедія Криворіжжя : Т. 2 / О.О. Мельник; С. В. Балабанов. Кривий Ріг. В-ВО «СТПРЕС», 2009.

Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.

Поділитися у соцмережах

Пов’язані матеріали

Статті на тему

Молодята у містечку Кривий Ріг

Творчість у дореволюційному і післявоєнному Кривому Розі: клуби, хори, гуртки самодіяльності

Фото на тему

Відкритий лист видання "КП"

Громадські збори

Станція Карнаватка

Змагання юних авіамоделістів

Памʼятна бронзова табличка

Відео на тему

Де на Криворіжжі жили відьми?

Кривий Ріг. Місто довжиною в життя

Як змінився Кривий Ріг за 50 років

Історія міста Кривий Ріг

Чому в Кривому Розі два 9-х квартали?