Марія Ростковська

1кр

Хто така Марія Ростковська: довідка

Марія Ростковська мала у володінні землі та копальні на Криворіжжі. Що ще про неї відомо в контексті історії Кривого Рогу — на history.1kr.ua

Марія Матвіївна Ростковська народилась у 1850-х роках на Криворіжжі, померла 1 жовтня 1916 року в Кривому Розі. Землевласниця. Володіла майже однією тисячею десятин землі. Вирощувала зернові. Одна із засновниць Ростковського рудника. Марія була відомою меценаткою. Вона зробила важливий внесок у культурний і духовний розвиток міста. Особисті кошти вкладала в будівництво церков, амбулаторій і бібліотек. Загинула в результаті нападу*.

 

Заповіт Марії Матвіївни Ростковської (Мершавцевої) від 3 травня 1899 року.

Джерело: фейсбук-спільнота Криворізька старовина 

26 січня 2024 року вулиця 9 Січня в Кривому Розі перейменована на честь Марії Ростковської. Вулиця розташована поблизу церкви, яку вона збудувала.

 

 

23.03.1898. РДІА.

Джерело: фейсбук-спільнота Криворізька старовина

Робітниче селище Ростковського рудника при станції «Вечірній кут». Вид на Свято-Миколаївську церкву (1902-1963). Фото початку ХХ століття. Автор: Едуард Карлович Фукс.

Джерело: фейсбук-спільнота Криворізька старовина

Джерело текстової інформації: «Енциклопедія Криворіжжя», том 2, автор і керівник проєкту В. П. Бухтіяров, науковий керівник В. Г. Балакін, упорядник В. П. Бухтіяров, Кривий Ріг, видавництво «ЯВВА», 2005, стор. 405.

Оновлено 30.10.2024: 

*За інформацією, опублікованою активним учасником місцевої криворізької спільноти «Криворізька старовина» Stanislav Pikul (перекладено з російської), стає відомо, що Марія Ростковська померла не від нападу:

ДАОО 37-3-679 1843 р. Дівиця Марія Мершавцева (15 років) у списках Сповідної відомості Одеського кафедрального Преображенського собору за 1843 рік, як вихованка пансіону Шедевр (можливо: баронеса Любов Шедевер - директор Одеського інституту шляхетних дівчат).  
ДАДО 193-5-37 арк. 121 об. 1900 р. № 58, листопада 27-го померла і 29-го похована Катеринославської губернії Верхньодніпровського повіту дворянка вдова штабс-капітана Марія Матфєєва Ростковська, 75 років, від старості. Ховав священик Діодор Якубович із дияконом Андрієм Іщенком за участю парафій: Миколаївської церкви та Різдво-богородицького молитовного дому м. Кривого Рогу. Кривого Рогу. Похована у склепі при влаштованій на власній землі нею Миколаївській церкві з дозволу Єпископа Катеринославського. МК м. Кривого Рогу Покровської церкви на 1900 р.

Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.
Додати коментар

Поділитися у соцмережах

Пов’язані матеріали

Фото на тему

Випускники "Криворізького восьмикласного Комерційного училища"

Рудник покладу «С»

Екскурсія учнів Криворізького восьмикласного комерційного училища

Контора Галковських

Будинок Федоренка, проспект Поштовий

Відео на тему

Геолог Едуард Фукс — найвідоміший криворізький репресований геолог і фотограф

Коментарі до статті

Немає комментарів

Додати коментар

Вас може зацікавити

Академік Георгій Малахов

Вулиця Академіка Малахова знаходиться у Центрально-Міському районі міста, в житломасиві Змичка. Колишня назва вулиці довжиною у 600 метрів —  Стучки.  

Олександр Поль: найвідоміша історична постать, першовідкривач руди?

Що Ви знаєте про Олександра Поля, пам’ятник якому є у сквері Центрально-Міського району? Саме йому криворіжці завдячують першому практичному застосуванню руди і залученню капіталу у нікому тоді нецікаве містечко. Протягом життя Поль мав колосальні статки, а помер майже банкротом. Як жив Олександр Поль - у матеріалі history.1kr.ua

Шахта Тернівська

Шахта Тернівська (до декомунізації - імені Леніна) - залізорудна шахта, яку здали в експлуатацію у 1963 році. Входила до складу рудоуправління імені Орджонікідзе, яке в 1969 році перейменували у рудоуправління імені Леніна, а 1 жовтня 1989 року ліквідували