1кр
Марія Матвіївна Ростковська народилась у 1850-х роках на Криворіжжі, померла 1 жовтня 1916 року в Кривому Розі. Землевласниця. Володіла майже однією тисячею десятин землі. Вирощувала зернові. Одна із засновниць Ростковського рудника. Марія була відомою меценаткою. Вона зробила важливий внесок у культурний і духовний розвиток міста. Особисті кошти вкладала в будівництво церков, амбулаторій і бібліотек. Загинула в результаті нападу*.
Заповіт Марії Матвіївни Ростковської (Мершавцевої) від 3 травня 1899 року.
Джерело: фейсбук-спільнота Криворізька старовина
26 січня 2024 року вулиця 9 Січня в Кривому Розі перейменована на честь Марії Ростковської. Вулиця розташована поблизу церкви, яку вона збудувала.
23.03.1898. РДІА.
Джерело: фейсбук-спільнота Криворізька старовина
Робітниче селище Ростковського рудника при станції «Вечірній кут». Вид на Свято-Миколаївську церкву (1902-1963). Фото початку ХХ століття. Автор: Едуард Карлович Фукс.
Джерело: фейсбук-спільнота Криворізька старовина
Джерело текстової інформації: «Енциклопедія Криворіжжя», том 2, автор і керівник проєкту В. П. Бухтіяров, науковий керівник В. Г. Балакін, упорядник В. П. Бухтіяров, Кривий Ріг, видавництво «ЯВВА», 2005, стор. 405.
Оновлено 30.10.2024:
*За інформацією, опублікованою активним учасником місцевої криворізької спільноти «Криворізька старовина» Stanislav Pikul (перекладено з російської), стає відомо, що Марія Ростковська померла не від нападу:
ДАОО 37-3-679 1843 р. Дівиця Марія Мершавцева (15 років) у списках Сповідної відомості Одеського кафедрального Преображенського собору за 1843 рік, як вихованка пансіону Шедевр (можливо: баронеса Любов Шедевер - директор Одеського інституту шляхетних дівчат).
ДАДО 193-5-37 арк. 121 об. 1900 р. № 58, листопада 27-го померла і 29-го похована Катеринославської губернії Верхньодніпровського повіту дворянка вдова штабс-капітана Марія Матфєєва Ростковська, 75 років, від старості. Ховав священик Діодор Якубович із дияконом Андрієм Іщенком за участю парафій: Миколаївської церкви та Різдво-богородицького молитовного дому м. Кривого Рогу. Кривого Рогу. Похована у склепі при влаштованій на власній землі нею Миколаївській церкві з дозволу Єпископа Катеринославського. МК м. Кривого Рогу Покровської церкви на 1900 р.
Комментування доступне тільки для авторизованих користувачів
25-08-2021 15:45
Як з'явився театр Шевченка
Будівництво почалося у 1946 році, і дуже затягнулося через проблеми з документацією, нестачу коштів і робочих.
26-10-2023 13:30
Марія ПунтусКривий Ріг у роки Першої світової війни: як військовополонені видобували руду і водночас виборювали незалежність України
Кривий Ріг не був епіцентром воєнних дій під час Першої світової. Як за сучасної війни з Росією, так і тоді, у Кривому Розі погіршилась економічна ситуація, припинили роботу деякі підприємства, а чоловіків мобілізували до армії. Щоправда, зараз Україна має власну державу і розуміє, з ким і навіщо воює. А тоді, понад 100 років тому, українцям із боку Австро-Угорщини доводилось воювати проти українців у складі армії Російської імперії
Увійти до облікового запису
на порталі
Пам’ятайте, що ввічливість — одна з ознак розумної людини.
Поважайте
інших
користувачів та дотримуйтесь Правил
порталу.
Також користуючись сайтом Ви погоджуєтесь із Політикою Конфіденціальності.
Необхідно заповнити