Марія Ростковська

1кр

Хто така Марія Ростковська: довідка

Марія Ростковська мала у володінні землі та копальні на Криворіжжі. Що ще про неї відомо в контексті історії Кривого Рогу — на history.1kr.ua

Марія Матвіївна Ростковська народилась у 1850-х роках на Криворіжжі, померла 1 жовтня 1916 року в Кривому Розі. Землевласниця. Володіла майже однією тисячею десятин землі. Вирощувала зернові. Одна із засновниць Ростковського рудника. Марія була відомою меценаткою. Вона зробила важливий внесок у культурний і духовний розвиток міста. Особисті кошти вкладала в будівництво церков, амбулаторій і бібліотек. Загинула в результаті нападу*.

 

Заповіт Марії Матвіївни Ростковської (Мершавцевої) від 3 травня 1899 року.

Джерело: фейсбук-спільнота Криворізька старовина 

26 січня 2024 року вулиця 9 Січня в Кривому Розі перейменована на честь Марії Ростковської. Вулиця розташована поблизу церкви, яку вона збудувала.

 

 

23.03.1898. РДІА.

Джерело: фейсбук-спільнота Криворізька старовина

Робітниче селище Ростковського рудника при станції «Вечірній кут». Вид на Свято-Миколаївську церкву (1902-1963). Фото початку ХХ століття. Автор: Едуард Карлович Фукс.

Джерело: фейсбук-спільнота Криворізька старовина

Джерело текстової інформації: «Енциклопедія Криворіжжя», том 2, автор і керівник проєкту В. П. Бухтіяров, науковий керівник В. Г. Балакін, упорядник В. П. Бухтіяров, Кривий Ріг, видавництво «ЯВВА», 2005, стор. 405.

Оновлено 30.10.2024: 

*За інформацією, опублікованою активним учасником місцевої криворізької спільноти «Криворізька старовина» Stanislav Pikul (перекладено з російської), стає відомо, що Марія Ростковська померла не від нападу:

ДАОО 37-3-679 1843 р. Дівиця Марія Мершавцева (15 років) у списках Сповідної відомості Одеського кафедрального Преображенського собору за 1843 рік, як вихованка пансіону Шедевр (можливо: баронеса Любов Шедевер - директор Одеського інституту шляхетних дівчат).  
ДАДО 193-5-37 арк. 121 об. 1900 р. № 58, листопада 27-го померла і 29-го похована Катеринославської губернії Верхньодніпровського повіту дворянка вдова штабс-капітана Марія Матфєєва Ростковська, 75 років, від старості. Ховав священик Діодор Якубович із дияконом Андрієм Іщенком за участю парафій: Миколаївської церкви та Різдво-богородицького молитовного дому м. Кривого Рогу. Кривого Рогу. Похована у склепі при влаштованій на власній землі нею Миколаївській церкві з дозволу Єпископа Катеринославського. МК м. Кривого Рогу Покровської церкви на 1900 р.

Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.
Додати коментар

Поділитися у соцмережах

Пов’язані матеріали

Фото на тему

Шмаківський рудник

Криворіжці, початок ХХ століття

Відпочинок на березі Інгульця, 1910-ті роки

Рудничні будні

Велика Хоральна синагога

Відео на тему

Геолог Едуард Фукс — найвідоміший криворізький репресований геолог і фотограф

Коментарі до статті

Немає комментарів

Додати коментар

Вас може зацікавити

Що носили криворіжці 100 років тому

Разом із криворізьким туристичним клюбом «Невгамовні гідеси» «Перший Криворізький» history.1kr.ua підготував відео про те, як мешканки й мешканці Кривого Рогу одягались на початку XX століття 

Як жили у Кривому Розі католики

Костел Святої Бригітти, Гданцівка і поляки

Які "зеки" відбудовували Кривий Ріг

«Зеки» - з російської «заключенные», люди, яких було засуджено й ув’язнено за ті чи інші провини, злочини. Міф про «зеків» зручний, ним легко пояснюється і явище криворізьких «бігунів» у 1990-х, і сумнівна всеукраїнська «першість» за кількістю наркозалежних, і загалом складна криміногенна ситуація в місті.