Гданцівський чавуноливарний завод: довідка з історії Кривого Рогу

Гданцівський чавуноливарний завод: довідка з історії Кривого Рогу

Спершу Гданцівський завод був призначений виключно для виплавки чавуну. Що ще про нього відомо в контексті історії Кривого Рогу — на history.1kr.ua

 

Завод розпочав роботу в серпні 1892 року. Споруджувався в 1890–1892 роках акціонерним товариством Криворізьких залізних руд за погодженням із Гірничим департаментом Російської імперії. Керував будовою гірничий інженер Мартін Шимановський. Спершу планувався як обʼєкт виключно доменного виробництва для постачання чавуну на інші заводи. 

Мартін Феліксович Шимановський (1851-1910) - видатний гірничий інженер, рудопромисловець, перший директор Гданцевського чавуноливарного заводу

Джерело фото і підпису: спільнота «Криворізька старовина»

Землі належали поміщику Гданцеву, який продав їх Полю. Мав три домни об’ємом по 200 кубічних метрів до 18 метрів заввишки з добовою продуктивністю в 400 пудів. Одночасно будувалися котельна, електростанція, водокачка. У перші роки завод видавав 1,5 мільйона пудів чавуну. При цьому витрачалися 2,5 мільйони пудів руди, 1,1 мільйона пудів флюсів. Руда надходила з Гданцівського рудника вагонетками. А в 1901 році проклали залізницю на 3 версти 276 саженів. Перевезення здійснювали 2 паровози та 4 платформи. У 1912–1913 роках випустили 5 мільйонів пудів чавуну.

Гданцівський чавуноливарний завод у 1899 році. Фото Еммануїла Плетцера.

Джерело фото і підпису: спільнота «Криворізька старовина» 

Гданцівський чавуноливарний завод, фото 1899 року

Джерело фото і підпису: спільнота «Криворізька старовина» 

Із 1914 року виконувалися замовлення військового відомства. Виплавка впала на 7,3%, а завод працював цілодобово у дві зміни. У 1904 році на Гданцівському заводі вперше на Криворіжжі створили профспілку. Робітники брали участь у страйках 1905–1907, 1917 років.

Вид на парадну (північну) частину заводу та парк.

Джерело фото і підпису: спільнота «Криворізька старовина» 

Зруйнували завод після Жовтневого перевороту (автори енциклопедії наводять визначення «під час громадянської війни», — Авт.). Гданцівський чавуноливарний завод став прообразом заводу гірничого машинобудування.

Гданцівський чавуноливарний завод і рудники Акціонерного товариства криворізьких залізних руд. 1909-й рік.

Джерело фото і підпису: спільнота «Криворізька старовина» 

Джерело: «Енциклопедія Криворіжжя», том 1, автор і керівник проєкту В. П. Бухтіяров, науковий керівник В. Г. Балакін, упорядник В. П. Бухтіяров, Кривий Ріг, видавництво «ЯВВА», 2005, стор. 240.

Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.
Додати коментар

Поділитися у соцмережах

Коментарі до статті

Немає комментарів

Додати коментар

Вас може зацікавити

Як Кривий Ріг виглядав під час окупації (1941-1944 роки)

Кривий Ріг був окупований німцями понад 920 днів. Показуємо фото, як виглядало місто та його жителі під час окупації

Нінель Мухачова: історія життя криворізької архітекторки

Біографія жінки, за проєктами якої будували низку вулиць Кривого Рогу

Без води, без заводів, але з театрами - як жили криворіжці під час окупації у 1941-1944 роках

Кривий Ріг був окупований німецькими військами 30 місяців — із 15 серпня 1941 року до кінця лютого 1944 року. У цей час криворіжці мали проблеми з водо- та електропостачанням, вивчали в школах німецьку мову (а спершу навіть «Заповіт» Шевченка), відновлювали знищені заводи, грали товариські футбольні матчі з румунськими, угорськими й німецькими вояками. Як змінилося місто, у якому на початок 1941 року проживали трохи більше 200 тисяч людей, і як німці керували життям місцевого населення — на history.1kr.ua