Гданцівський чавуноливарний завод: довідка

Гданцівський чавуноливарний завод: довідка

Спершу Гданцівський завод був призначений виключно для виплавки чавуну. Що ще про нього відомо в контексті історії Кривого Рогу — на history.1kr.ua

Завод розпочав роботу в серпні 1892 року. Споруджувався в 1890–1892 роках акціонерним товариством Криворізьких залізних руд за погодженням із Гірничим департаментом Російської імперії. Керував будовою гірничий інженер Мартін Шимановський. Спершу планувався як обʼєкт виключно доменного виробництва для постачання чавуну на інші заводи. 

 

Мартін Феліксович Шимановський (1851-1910) - видатний гірничий інженер, рудопромисловець, перший директор Гданцевського чавуноливарного заводу

Джерело фото і підпису: спільнота «Криворізька старовина»

Землі належали поміщику Гданцеву, який продав їх Полю. Мав три домни об’ємом по 200 кубічних метрів до 18 метрів заввишки з добовою продуктивністю в 400 пудів. Одночасно будувалися котельна, електростанція, водокачка. У перші роки завод видавав 1,5 мільйона пудів чавуну. При цьому витрачалися 2,5 мільйони пудів руди, 1,1 мільйона пудів флюсів. Руда надходила з Гданцівського рудника вагонетками. А в 1901 році проклали залізницю на 3 версти 276 саженів. Перевезення здійснювали 2 паровози та 4 платформи. У 1912–1913 роках випустили 5 мільйонів пудів чавуну.

Гданцівський чавуноливарний завод у 1899 році. Фото Еммануїла Плетцера.

Джерело фото і підпису: спільнота «Криворізька старовина» 

Гданцівський чавуноливарний завод, фото 1899 року

Джерело фото і підпису: спільнота «Криворізька старовина» 

Із 1914 року виконувалися замовлення військового відомства. Виплавка впала на 7,3%, а завод працював цілодобово у дві зміни. У 1904 році на Гданцівському заводі вперше на Криворіжжі створили профспілку. Робітники брали участь у страйках 1905–1907, 1917 років.

Вид на парадну (північну) частину заводу та парк.

Джерело фото і підпису: спільнота «Криворізька старовина» 

Зруйнували завод після Жовтневого перевороту (автори енциклопедії наводять визначення «під час громадянської війни», — Авт.). Гданцівський чавуноливарний завод став прообразом заводу гірничого машинобудування.

Гданцівський чавуноливарний завод і рудники Акціонерного товариства криворізьких залізних руд. 1909-й рік.

Джерело фото і підпису: спільнота «Криворізька старовина» 

Джерело: «Енциклопедія Криворіжжя», том 1, автор і керівник проєкту В. П. Бухтіяров, науковий керівник В. Г. Балакін, упорядник В. П. Бухтіяров, Кривий Ріг, видавництво «ЯВВА», 2005, стор. 240.

Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.
Додати коментар

Поділитися у соцмережах

Пов’язані матеріали

Фото на тему

Залізнична станція "Вечірній Кут", 1893

Гданцівка. Будівництво житлового будинку для працівників заводу «Комуніст»

"Зниклий" міст із парку Мершавцева до Гданцівського

Криворізький завод гірничого обладнання «Комуніст»

Гданцівка. Фото басейну

Відео на тему

РЕТРО КРИВИЙ РІГ | Гданцівка СТАРІ ФОТО

Жила-була Гданцівка: відео про історію мікрорайону

Концтабори і вбивства євреїв під час окупації | 1kr.ua

Коментарі до статті

Немає комментарів

Додати коментар

Вас може зацікавити

Повстанське Криворіжжя: як боролися з червоним терором у 1919–1923 роках

Змінивши плуг на зброю, на початку XX століття криворіжці повстали проти більшовиків. Примусова колективізація на Дніпропетровщині стала приводом до збройного опору селян, що потім переріс у боротьбу за незалежність України

Скіфи, Рудана й історія назви міста: легенди Криворіжжя

Золото скіфів, історія Рудани й Інгульця й до чого тут Кривий Ріг

Історія Довгинцівського району Кривого Рогу

Ще на початку ХІХ століття у розпорядження капітана Долгінцева надали досить велику ділянку землі неподалік Кривого Рогу, який на той час був військовим поселенням, а з 1857 року - містечком. Населений пункт, де оселився капітан Долгінцев та його кріпосні, розрісся у село, яке називали Катеринівкою. Але з часом прізвище генерала стало і власною назвою поселення, яке назвали Долгінцевим (у радянскі часи закріпилась назва Довгинцеве)