Жіноча перспектива криворізького мистецтва, або Хто створив герб Кривого Рогу

Жіноча перспектива криворізького мистецтва, або Хто створив герб Кривого Рогу

На імена криворізьких художників можна натрапити доволі часто: поціновувачі мистецтва, вірогідно, знають про Авраменка й Васякіна, Синицю й Сича. Але чи багато з вас чули про жінок, що теж значною мірою вплинули на формування художнього світу Криворіжжя? Чи знають любі читачі й читачки про пані, яка брала участь у створенні герба міста, чи про ту, що є новаторкою в галузі роботи зі склом? Як ні, то цей матеріал проллє світло на п’ятьох мисткинь в історії нашого краю

Світлана Сєднєва

Світлана Арнольдівна Сєднєва (Герман) народилася в Росії, у 6-річному віці переїхала з родиною до Кривого Рогу. Роботи Світлани Арнольдівни належать до монументально-декоративного та прикладного мистецтва (вітражі, гобелени, макраме, настінний живопис, акварель, графіка тощо).

1975 року закінчила Дніпропетровське державне художнє училище імені Є. Вучетича за фахом художниця-живописиця. З року випуску працювала дизайнеркою, а з 1996 року почала викладацьку карʼєру в центрі дитячої творчості Саксаганського району «Соняшник» як керівниця зразкової студії образотворчих мистецтв.

У доробку художниці бачимо переважно гобелени, їх мисткиня виконує на замовлення. Сєднєва оформила своїми гобеленами інтер’єри кількох криворізьких кафе та офісів, її роботи сьогодні зберігаються в приватних колекціях і музеях європейських країн, у Китаї та США.

Гобелен — це один із різновидів декоративно-ужиткового мистецтва, стінний безворсовий килим із сюжетною або орнаментною композицією, витканий вручну перехресним переплетенням ниток.

«Пори року. Триптих», 2004 рік. Зі збірки «Художники краю Руди і Металу»

Прикметно, що Світлана Сєднєва завжди охоче експериментує з техніками під час створення гобеленів: вплітає фрагменти тканин, шовкові й синтетичні, а ще золотисті нитки, грається зі світлом і тінями. Найвідоміші твори майстрині — це гобелени «Пори року» (1993–1994), «Зимовий ранок» (1995), «Тиша» (1995) тощо.

«Добрий ранок», 2012 рік. Зі збірки «Художники краю Руди і Металу»

«Зимовий ранок»,1977 рік. Зі збірки «20 років. Криворізька міська організація Національної спілки художників України»

Її внесок у криворізьку мистецьку спадщину вимірюється не лише новаторством у створенні гобеленів та наставництві для юних художників і художниць — разом із видатними діячами Світлана Арнольдівна була учасницею творчої групи зі створення герба міста Кривого Рогу.

Членкиня Національної спілки художників України з 1994 року.

 

Олена Токар

Олена Владиславівна Токар народилася 30 березня 1959 року в місті Кривий Ріг. У 1978 році закінчила Дніпропетровське державне художнє училище імені Є. Вучетича. Саме там познайомилась із Володимиром Токарем. Вони створили сімʼю і разом виробили спільний стиль роботи на склі.

Найвідоміші твори художниці: «Осінь» (1991), «Іриси» (1991), «Вітряки» (1992), «Катерина» (1993).

Фрагмент вітража «Сакура», 2006 рік. Зі збірки «20 років. Криворізька міська організація Національної спілки художників України»

Найбільший успіх очікував на Олену саме разом із чоловіком. Визнання прийшло після відкриття першої виставки «Живопис на склі» у виставковій залі Криворізького історико-краєзнавчого музею. Там була представлена низка циклів: «Місячний цикл», «Український цикл», «Цвітіння», — а також декілька десятків інших робіт, виконаних у різних жанрах і стилях. Майстерність подружжя високо оцінили як митці, так і поціновувачі мистецтва — вітражі поповнюють приватні колекції в багатьох куточках світу.

«Квітка», вітражна виставка, 2007 рік. Зі збірки «Художники краю Руди і Металу»

Творча синергія Токарів і дослідження української народної творчості подарували Кривому Рогу мистецтво на склі.

«Ангел», вітражна виставка, 2007 рік. Зі збірки «Художники краю Руди і Металу»

При цьому Олена Токар пише й самостійно. Найчастіше це акварельні роботи, які дають змогу оцінити майстерність, почуття міри та чистоту сприйняття художниці.

Членкиня Національної спілки художників України з 1993 року.

 

Наталія Давиденко-Орлова

Народилася 18 квітня 1976 року в місті Узин Київської області. Як і багато криворізьких митців та мисткинь, закінчила художньо-графічний факультет Криворізького державного педагогічного інституту в 1988 році. Педагоги з фаху — С. Головатий, О. Сорокін.

Викладачка рисунку та живопису на художньо-графічному факультеті КГТІ.

роботи

Наталія Давиденко-Орлова майстерно володіє аквареллю та гуашшю.

 «Політ», 2000 рік. Зі збірки «20 років. Криворізька міська організація Національної спілки художників України»

Опис під картинами «Козак» та «Янгол»: козак і янгол мають схожі риси обличчя та стиль одягу, а на фоні — дзеркальні дуги. Це прирівняння козаків до янголів-охоронців чи звичайний збіг?

Картини «Янгол» та «Козак», 1998 рікЗі збірки «20 років. Криворізька міська організація Національної спілки художників України»

Членкиня Національної спілки художників України з 2008 року. Працює в галузі станкового живопису.

 

Ірина Красюк

Ірина Олександрівна Красюк народилась 15 грудня 1962 року в Кривому Розі. Закінчила Криворізький державний педагогічний інститут, художньо-графічний факультет за спеціальністю «Малювання, креслення і праця», кваліфікація  — вчителька малювання, креслення і трудового навчання. 

Викладачка кафедри образотворчого мистецтва, кандидатка педагогічних наук, доцентка.

Ірина Олександрівна — майстерка натюрмортів, їх у доробку художниці безліч. Яскраві, соковиті та дуже реальні фрукти й овочі змушують животик бурчати.

Членкиня Національної спілки художників та спілки дизайнерів України.

Всі світлини — з фейсбук-сторінки Ірини Красюк

Людмила Камʼянська

Народилась 28 травня 1974 року в місті Кривий Ріг.

Спершу закінчила Криворізьку художню школу №2, а згодом навчалася у В. Карамзина.

Працює в галузі станкового живопису та графіки. Найбільш відомі саме графічні роботи художниці, вони чудово деталізовані: кожен візерунок хочеться розглянути, а образ — розгадати. Скромні за кольором, графіки розбурхують уяву й допомагають відірватися від буденного.

 «Свято», 2007 рік. Зі збірки «20 років. Криворізька міська організація Національної спілки художників України»

 «Композиція», 2003 рік. Зі збірки «20 років. Криворізька міська організація Національної спілки художників України»

«Квіти», 2005 рік. Зі збірки «20 років. Криворізька міська організація Національної спілки художників України»

Членкиня Національної спілки художників України з 2010 року.

 

Що думаєте про роботи художниць? Діліться вашою добіркою мисткинь у коментарях!

 

Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.
Додати коментар

Поділитися у соцмережах

Пов’язані матеріали

Фото на тему

Анастасія Рак за створенням картини на склі

Олександр Васякін в майстерні

Відео на тему

Анастасія Рак: остарбайтерство, картини на склі і виставка у Парижі

Коментарі до статті

Немає комментарів

Додати коментар

Вас може зацікавити

Історія села Зелена Балка та як село пов'язане із Гданцівкою Кривого Рогу

Зелена Балка — село у Криворізькому районі, за 20 кілометрів від Кривого Рогу. Це — центр сільської ради, знаходиться за 35 кілометрів від Широкого і за 10 кілометрів від залізничної станції Гейківка

Криворізьке комерційне училище початку ХХ століття

Де навчалися майбутні банкіри, бухгалтери і менеджери у Кривому Розі

Коротка історія театрального життя у Кривому Розі

У нашому місті та на його околицях театральне життя почалось ще наприкінці XIX століття. Окрім професійних театрів, діяли ще й аматорські на рудниках