Іван Авраменко: художник-соцреаліст

Іван Авраменко: художник-соцреаліст

На честь цього митця названа вулиця у Саксаганському районі Кривого Рогу

Майбутній художник Іван Авраменко народився у квітні 1923 року у заможній селянській родині на Полтавщині. Його батько, Гаврило Авраменко, був столяром, а також майстрував скрипки, гітари і мандоліни. Іван Авраменко любив бувати у батьківській майстерні, спостерігаючи за процесом. 
Пізніше сім'ю “розкулачили” і вислали на Урал. Роки у засланні далися в знаки, і батько помер. 
Батька згноїли у тюрмі, у засланні. Я любив, коли був малий, за ним спостерігати у майстерні. Я не розділяю малювання і майстрування чогось і досі - це, по суті, одне і те ж, - згадував Іван Авраменко в інтерв’ю криворізькій журналістці Оксані Демченко.
Після смерті батька родина Авраменків потайки повернулася до України і, ховаючись, жила у рідних. Щоб прогодуватися, доводилося збирати на колгоспному полі колоски. Кілька разів його з мамою ловив колгоспний об'їждчик.


У Кривий Ріг ми приїхали у 1934 році. Втекли з Полтавщини, тому що там від Голодомору вимерли би. А тут - промислове місто, людям платили зарплати. Коли ми тільки приїхали на станцію Мудрьона, йшли із родиною пішки через Дзержинку, вулицею Постишева (після декомунізації - Гурова, - прим. ред.) на соцмісто. І я, сільський хлопчина, побачив цю індустріальну величність: кар’єри, відвАли, залізну дорогу, мости… Я був у захваті. 
У 1935-му році Іван Авраменко пішов до третього класу криворізької школи. Через багато років після того художник писав у своїх спогадах: 
У першому класі я захворів на скарлатину і лежав у міській лікарні у Кривому Розі. Там якась дівчинка малювала, і мене це зацікавило. Коли прийшов додому з лікарні, почав малювати. Колись у школі вчителька побачила мої малюнки і запропонувала мені взяти участь у конкурсі малюнків. Я виграв цей конкурс, і мені у подарунок дали набір дуже гарної англійської акварелі. У мене вперше були фарби. І відтоді я вирішив стати художником.
Іван Авраменко намалював конкурсний малюнок до ювілею Тараса Шевченка і одержав першу нагороду. Після закінчення школи він почав замислюватися про вступ до художнього училища. 
У 1941 році Кривий Ріг зайняли німці.
Коли тільки почалася Друга Світова, я лежав у лікарні з малярією, і мене не взяли в армію. 2,5 роки я жив в окупованому Кривому Розі. Спілкувався з німцями. Не хотів, щоб мене висилали на роботу в Германію. Колись так переодягся у жіночий одяг, мене спіймали і відправили у табір. Я звідти втік, переліз через 4 забори. Боявся, що розстріляють, але обійшлося.
Потім Авраменко служив у армії. На фронт пішов у лютому 1944 року. Воював до закінчення війни.
У 1947 році Авраменко вступив до Одеського художнього училища імені Митрофана Грекова. Він 2 роки вчився у професора Леоніда Мучника. У своїх спогадах Авраменко писав:
«Одеське училище було одне з найсильніших училищ у Радянському Союзі. Воно сформувалося на базі колишнього довоєнного Одеського художнього інституту, і в ньому викладали відомі художники, доценти і професори. Попри те, що було дуже голодно і важко, я вважаю, що цей період був найщасливішим у моєму житті. Одеса - гарне місто, центр культури і мистецтв. І, звичайно, традиції в образотворчому мистецтві: південь, сонце, повітря, море і радісний настрій у картинах».
Якось на заняттях в училищі Авраменко прокоментував виступ вождя СРСР Йосипа Сталіна. 

Сталін у інтерв’ю до свого 70-річчя на питання “Скільки Ви ще хочете прожити?” сказав, що хоче жити довго, щоб побачити комунізм. Я своїм однокурсникам тоді сказав, що він старий і не доживе ні до якого комунізму.

Серед молоді знайшовся інформатор спецслужб, і хлопця заарештували. За зауваження Авраменко отримав вирок: 10 років таборів суворого режиму з відбуванням у ГУЛАГУ за «антирадянську агітацію». В ув'язненні він провів шість років, і отримав свободу у 1954 році, через рік після смерті Сталіна. 
Після виходу на волю закінчив з відзнакою  Кишинівське художнє училище. У 1957–1958 роках 34-річний Авраменко працював асистентом головного художника-постановника кіностудії «Молдова-фільм». У 1958 році повернувся у Кривий Ріг і став членом Криворізького Товариства художників. 
Іван Авраменко часто писав саме індустріальну панораму міста. Він працював у техніці графіки, станкового живопису й акварелі. 

«Писати з натури – це кожного разу нова, але взаємна любов», – зізнавався він. Шукаючи натхнення, художник їздив на Чернігівщину, Полтавщину, Сумщину, в Карелію, Крим і на Кавказ. 
У 1974 році 51-річний Іван Гаврилович став членом Спілки художників СРСР, пізніше  - Національної спілки художників України.
У цей період Авраменко працював у стилі “соцреалізм”. «Справжнє мистецтво – це не засіб для ствердження себе перед іншими. Справжнє мистецтво – це служіння розуму, красі і зізнання в любові. Головне в будь-якому мистецтві – і в житті теж – уміння правильно і гармонійно розставити акценти», – підкреслював художник. Основні жанри, у яких працював митець - ліричний та індустріальний пейзажі.
З 1960 до 1990 років, Авраменко був постійним учасником республіканських художніх виставок у Києві, Міжнародного художнього ярмарку «Арт-Манеж-96», виставок «Золотий пензлик-97», «Живопис України». 
Персональні виставки відбулися в Кривому Розі в 1983, 1996 і 1998 роках. У 1992 році , у перший рік незалежності України, художника реабілітували і зняли обвинувачення у антирадянській діяльності.
Помер Іван Гаврилович Авраменко 6 листопада 2008 року у Кривому Розі. Похований на Центральному кладовищі Кривого Рогу, у Довгинцівському районі.
Роботи художника зберігаються в Криворізькому історико-краєзнавчому музеї, Дніпропетровському, Мінському та Донецькому художніх музеях, у приватних колекціях у Варшаві, Лондоні, Сеулі.
На честь художника у Кривому Розі названа вулиця у Саксаганському районі (до декомунізації - Корнійчука), на фасаді школи №120 в Кривому Розі на честь Івана Авраменко відкрили пам'ятну дошку, а в самій школі діє музей-майстерня Івана Авраменка.

Картини Івана Авраменка дивіться тут


У матеріалі використано цитування спогадів Івана Авраменко із сайту “Портал “ДніпроКультура”, а також цитування із відео “Криворожские художники. Авраменко Иван” на YouTube-каналі “Николай Рябоконь”.
 
 

Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.
Додати коментар

Поділитися у соцмережах

Пов’язані матеріали

Фото на тему

Картини криворізького художника Івана Авраменка

Іван Авраменко і картини на індустріальну тематику

Анастасія Рак за створенням картини на склі

Відео на тему

Анастасія Рак: остарбайтерство, картини на склі і виставка у Парижі

Григорій Синиця (коротке відео з найяскравішими моментами біографії)

Коментарі до статті

Немає комментарів

Додати коментар

Вас може зацікавити

Криворіжжя під більшовицькою навалою: частина друга

На боротьбу з повстанством було спрямовано всю потугу репресивної та воєнної машини російського більшовизму. Намагання більшовиків упокорити повстале селянство також руками самих же селян.

Балка Північна Червона або «портал в інший світ»

Буденне життя мешканця Кривого Рогу — постійні пересадки, шалений ритм життя, велика кількість людей, смачна ранкова кава на зупинці. Чи не втомлювались ви колись від такого способу життя? Якщо так, то ця стаття саме для вас, адже в ній ми розповімо про локацію, опинившись на якій, ви забудете про час та шум

Ах ти ж, нечиста квасоля: як лаялися криворіжці кінця XIX – початку XX сторіччя

Як наші пращури ще два століття тому ображали одне одного, називаючи москалями, та чому охрестити когось Мазепа було ще тією лайкою ?