Ірина Шевченко (1960 - 2009) — криворізька композиторка, викладачка, громадська діячка, кандидатка філософських наук, доцентка, була заступницею декана факультету мистецтв Криворізького педагогічного університету, керувала музично-педагогічним відділом, який знаходився на вулиці Рокосовського до 2009 року.
Ірина Шевченко народилася у 1960 році у Кривому Розі. Закінчила дитячу музичну школу №4, що на вулиці Матусевича (до декомунізації - XXII партз'їзду), також навчалася у Криворізькому музичному училищі. Продовжила навчання на композиторському відділенні історико-теоретичного факультету Харківського інституту мистецтв імені Івана Котляревського (зараз - Харківський національний університет мистецтв ім. І.П. Котляревського).
У 1984 році Ірина Шевченко почала викладати на музично-педагогічному факультеті (сьогодні – музично-хореографічне відділення факультету мистецтв).
На початку своєї роботи на факультеті мистецтв пані Ірина проводила лекційні, практичні й лабораторні заняття з предметів «Теорія музики», «Введення в гармонію», «Гармонія» і «Сольфеджіо», а також давала індивідуальні уроки з фортепіано. Пізніше вступила до аспірантури КДПУ за спеціальністю соціальна філософія та філософія історії. Стала заступницею декана факультету мистецтв музично-хореографічного відділення. У 2005 році стала доценткою кафедри теорії, історії музики та гри на музичних інструментах.
Коли у 2000-му році міська рада оголосила конкурс на написання гімну міста, участь у ньому взяла і Ірина Шевченко. Вона написала музику до твору “Криворізький вальс” Віктора Удовенка, тогочасного директора театру ляльок і головного режисера святкування Дня міста Кривого Рогу.
За цей твір авторка музики була нагороджена нагрудним знаком «За заслуги перед містом», але навіть у 2020 році, через 11 років після смерті пані Ірини, тривають обговорення теми порушення прав на інтелектуальну власність міською владою.
29 липня 2020 року екс-депутатка Криворізької міської ради Людмила Бурман написала на своїй сторінці у Фейсбуці:
“На завершення 62 сесії міської ради не пролунав гімн Кривого Рогу, як це було у попередні 4 роки. Автор тексту Віктор Удовенко заявив права на використання його інтелектуальної власності. Увага, питання! Чому впродовж вісімнадцяти років офіційного використання пісні … не були впорядковані юридичні права авторів музики і тексту. Питання доброчесності міської влади вкотре поставлене під сумнів”.
Гордость и самолюбие не позволяют говорить об этом, - говорить Віктор Удовенко журналістам газети "Днепр Вечерний", - но иногда все-таки обидно. Мой гимн звучит на городских мероприятиях, на железнодорожном вокзале при отбытии поездов на Киев, открывает сессии горсовета, но за использование моей интеллектуальной собственности я ничего не получаю. Кстати, за минуту звучания гимна в одной из передач 95-го квартала авторам полагалось три тысячи гривен. Мне заплатили полторы, а муж умершей Шевченко вообще ничего не получил, не было прав за умершую жену. Справедливо ли это? Вот в прошлом году я отмечал 75-летие, но городская власть об этом почему-то забыла.
У 2020 році бандурист-аматор Арсеній Янович створив інструментальну обробку «Криворізького вальсу» для бандури.
Композиторка писала камерні, інструментальні та вокальні музичні твори. Крім цього, Ірина Шевченко писала музику і на замовлення: гімни і марші (зокрема, гімн Обласного педагогічного ліцею).
Її хоровий твір «Псалом № 50» (з 6 хвилини) було визнано кращим твором-прем'єрою ХІ Всеукраїнського хорового конкурсу імені Миколи Леонтовича.
У віці 49 років Ірина Шевченко померла внаслідок раптової хвороби.
Комментування доступне тільки для авторизованих користувачів
18-08-2021 15:36
Марія ПунтусКриворізькі сланці та як пов'язані Поль, Долгінцев і Деконська
Три знаменитих прізвища криворіжців: хто були один одному ці люди і до чого тут сланцеві скелі
13-08-2021 17:25
Марія ПунтусГданцівка: від 12 дворів до "залізної лихоманки" і війни
Поляки, завод, концентраційний табір — цими трьома словами можна описати історичну значимість Гданцівки для Кривого Рогу.
24-08-2023 18:00
Софія ОнопченкоПро що співали криворіжці: жартівливі пісні, коломийки та частівки
Значною складовою криворізького фольклору є пісні. Під час роботи,на свята та відпочиваючи, часто можна було почути витвори народної фантазії. Варто зазначати, що пісні не тільки відображають побут, а ще й викривають певні соціальні проблеми. Пропоную добірку жартівливих місцевих пісень, а ви вже думайте: є прихований сенс чи ні.
Увійти до облікового запису
на порталі
Пам’ятайте, що ввічливість — одна з ознак розумної людини.
Поважайте
інших
користувачів та дотримуйтесь Правил
порталу.
Також користуючись сайтом Ви погоджуєтесь із Політикою Конфіденціальності.
Необхідно заповнити