Історія життя композиторки, що створила гімн Кривого Рогу

Історія життя композиторки, що створила гімн Кривого Рогу

У 2022 році криворізькому гімну “Кривий Ріг - моє місто” виповнилося 22 роки. Авторкою музики цього твору стала Ірина Вікторівна Шевченко

Ірина Шевченко (1960 - 2009) — криворізька композиторка, викладачка, громадська діячка, кандидатка філософських наук, доцентка, була заступницею декана факультету мистецтв Криворізького педагогічного університету, керувала музично-педагогічним відділом, який знаходився на вулиці Рокосовського до 2009 року.

Ірина Шевченко народилася у 1960 році у Кривому Розі. Закінчила дитячу музичну школу №4, що на вулиці Матусевича (до декомунізації - XXII партз'їзду), також навчалася у Криворізькому музичному училищі.  Продовжила навчання на композиторському відділенні історико-теоретичного факультету Харківського інституту мистецтв імені Івана Котляревського (зараз - Харківський національний університет мистецтв ім. І.П. Котляревського).

У 1984 році Ірина Шевченко почала викладати на музично-педагогічному факультеті (сьогодні – музично-хореографічне відділення факультету мистецтв).
На початку своєї роботи на факультеті мистецтв пані Ірина проводила лекційні, практичні й лабораторні заняття з предметів «Теорія музики», «Введення в гармонію», «Гармонія» і «Сольфеджіо», а також давала індивідуальні уроки з фортепіано. Пізніше вступила до аспірантури КДПУ за спеціальністю соціальна філософія та філософія історії. Стала заступницею декана факультету мистецтв музично-хореографічного відділення. У 2005 році стала доценткою кафедри теорії, історії музики та гри на музичних інструментах. 

Коли у 2000-му році міська рада оголосила конкурс на написання гімну міста, участь у ньому взяла і Ірина Шевченко. Вона написала музику до твору “Криворізький вальс” Віктора Удовенка, тогочасного директора театру ляльок і головного режисера святкування Дня міста Кривого Рогу.
За цей твір авторка музики була нагороджена нагрудним знаком «За заслуги перед містом», але навіть у 2020 році, через 11 років після смерті пані Ірини, тривають обговорення теми порушення прав на інтелектуальну власність міською владою.

29 липня 2020 року екс-депутатка Криворізької міської ради Людмила Бурман написала на своїй сторінці у Фейсбуці:

На завершення 62 сесії міської ради не пролунав гімн Кривого Рогу, як це було у попередні 4 роки. Автор тексту Віктор Удовенко заявив права на використання його інтелектуальної власності. Увага, питання! Чому впродовж вісімнадцяти років офіційного використання пісні … не були впорядковані юридичні права авторів музики і тексту. Питання доброчесності міської влади вкотре поставлене під сумнів”.

Гордость и самолюбие не позволяют говорить об этом, - говорить Віктор Удовенко журналістам газети "Днепр Вечерний", - но иногда все-таки обидно. Мой гимн звучит на городских мероприятиях, на железнодорожном вокзале при отбытии поездов на Киев, открывает сессии горсовета, но за использование моей интеллектуальной собственности я ничего не получаю. Кстати, за минуту звучания гимна в одной из передач 95-го квартала авторам полагалось три тысячи гривен. Мне заплатили полторы, а муж умершей Шевченко вообще ничего не получил, не было прав за умершую жену. Справедливо ли это? Вот в прошлом году я отмечал 75-летие, но городская власть об этом почему-то забыла. 

У 2020 році бандурист-аматор Арсеній Янович створив інструментальну обробку «Криворізького вальсу» для бандури.

Композиторка писала камерні, інструментальні та вокальні музичні твори. Крім цього, Ірина Шевченко писала музику і на замовлення: гімни і марші (зокрема, гімн Обласного педагогічного ліцею). 

Її хоровий твір «Псалом № 50» (з 6 хвилини) було визнано кращим твором-прем'єрою ХІ Всеукраїнського хорового конкурсу імені Миколи Леонтовича.
У віці 49 років Ірина Шевченко померла внаслідок раптової хвороби. 


 

Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.
Додати коментар

Поділитися у соцмережах

Пов’язані матеріали

Фото на тему

Вулиця Гетьманська (Іллічівська)

Перші бетонозмішувалки типу "Кайзер"

Середня школа Дзержинського рудника

Готель "Європейські номери"

Єврей, мешканець Кривого Рогу

Відео на тему

Легендарний стадіон «Металург» у Кривому Розі збудували у 1970 | 1kr.ua

Мартін Шимановський

У парку Федора Мершавцева є 5 алей з надрами Кривбасу

У Кривому Розі літаки зʼявились раніше за трамваї

Кривий Ріг історія виникнення

Коментарі до статті

Немає комментарів

Додати коментар

Вас може зацікавити

«Місце початку й кінця»: історія найстарішого єврейського цвинтаря на Криворіжжі

Історія єврейського цвинтаря на території села Інгулець Новолатівської сільської громади Криворізького району тягнеться ще з 1800-х років. Саме в Інгульці всього за кілька десятків кілометрів від Кривого Рогу 200 років тому розпочалась історія найбільшої єврейської землеробської колонії на Криворіжжі.

Як у Кривому Розі жив та працював фотограф Пінхас Хадак

9 листопада 2023 року у Кривому Розі відбулось відкриття фотовиставки криворізького фотографа Пінхаса Хадака. Його праонук Ігор Ходак, який народився у Кривому Розі, а нині проживає в Ізраїлі, поділився біографією прадіда. У матеріалі всі фото взяті зі сторінки Ігора Ходака

Історія кінотеатру "Сучасник"

Кінотеатр “Сучасник”у Кривому Розі збудували у 1970 році. Цей кінотеатр знаходився на проспекті Гагаріна на 97 кварталі. Згодом там з’явилась однойменна зупинка. Свою функцію як кінотеатр він виконував до 2006 року, наприкінці 2020 будівлю зруйновано.