Назва вулиці, на якій знаходилася гімназія, - Церковна – проіснувала з початку існування поселення Кривий Ріг до 1926 року, по 1957 рік була перейменована на вулицю Дзержинського, а з 1957 по 2016 вулиці Калініченко. З 2016 року, через рік після прийняття Закону про Декомунізацію, назва «Церковна» повернулася.
Вид із зовнішнього та дворового фасаду будівлі нині
(фото зроблено у жовтні 2020 року)
Зовнішній фасад будівлі
Вид із внутрішнього дворику
Слово гімназія на початку 20 століття мало дещо інше значення, ніж зараз. Тоді гімназією називалася середня школа, в якій вчили класичним мовам. Студенти та студентки, закінчивши її, мали право вступати до вищих навчальних закладів. За царату у містечку Кривий Ріг існувало декілька гімназій, і першою була відкрита була у 1909 році «Криворізька приватна жіноча гімназія», заснована Варварою Євсенівною Головченко. Навчалося там у середньому 60 учениць. Саме цей навчальний заклад у деяких енциклопедіях називається «прогімназія» (з лат. pro – перед): так у Російській імперії називали загальноосвітні заклади у містах, які до цього не мали гімназій. У прогімназіях, що могли бути жіночими, чоловічими та воєнними, було 4 класи освіти, які відповідають чотирьом молодшим класам звичайної гімназії.
Листівка із гімназії, 1914 рік
Фото надані Криворізьким історико-краєзнавчим музеєм
Криворізькі гімназистки гімназії Головченко та студенти, 1919 рік
Фото надані Криворізьким історико-краєзнавчим музеєм
За час навчання гімназистки засвоювали українську мову, російську мову та історію російської літератури, арифметику, алгебру, геометрію, натуральну (природна, з російської «естественная») історію, фізику, космографію, історію, географію, педагогіку, гігієну, німецьку мову, французьку мову, чистописання та рукоділля.
Свідоцтво гімназистки, 1919 рік.
Фото надані Криворізьким історико-краєзнавчим музеєм
У 1919 році на базі жіночої гімназії була відкрита початкова школа, яка згодом отримала статус фабрично-заводської семирічки. У 1930 році школа переїхала у нову будівлю по вулиці Першотравневій, а 1932 року заклад отримав статус середньої школи № 8, яка працює і нині.
Криворізька загальноосвітня школа №8
Фото взято із сайту школи
Зараз будівля (попри те, що є у списку Історичної спадщини Кривого Рогу та охороняється державою) знаходиться у занедбаному стані. Вона закрита для відвідувачів, деінде скло вікон розбите, а зі сторони внутрішнього дворику є сміття та стоїть дуже поганий запах – для когось із містян історична пам’ятка стала громадською вбиральнею.
Якщо Ви знаєте якусь історію про цю будівлю або про тих, хто у ній навчався та навчав, напишіть про це.
Комментування доступне тільки для авторизованих користувачів
26-08-2021 16:07
Театр Шевченка у післявоєнні роки
Які вистави дивилися у зруйнованому німцями місті та як відбудовували театр
Увійти до облікового запису
на порталі
Пам’ятайте, що ввічливість — одна з ознак розумної людини.
Поважайте
інших
користувачів та дотримуйтесь Правил
порталу.
Також користуючись сайтом Ви погоджуєтесь із Політикою Конфіденціальності.
Необхідно заповнити