Історія Довгинцівського району Кривого Рогу

Історія Довгинцівського району Кривого Рогу

Ще на початку ХІХ століття у розпорядження капітана Долгінцева надали досить велику ділянку землі неподалік Кривого Рогу, який на той час був військовим поселенням, а з 1857 року - містечком. Населений пункт, де оселився капітан Долгінцев та його кріпосні, розрісся у село, яке називали Катеринівкою. Але з часом прізвище генерала стало і власною назвою поселення, яке назвали Долгінцевим (у радянскі часи закріпилась назва Довгинцеве)

Перше поселення Довгинцеве

Робітники станції Довгинцеве у 1903 році

Піднесення і бурхливий розвиток району тісно пов’язані з розвитком гірничодобувної та металургійної галузей на Криворіжжі. Олександр Поль, ініціатор промислової розробки залізних руд, краєзнавець, відомий суспільний діяч Катеринославської губернії у 1870 році вперше звернувся з клопотанням до Уряду Росії «Про будівництво залізниці, що могла б з’єднати кам’яно-вугільні копальні Донецького басейну з Криворізькими залізними рудами». 


Початком будівництва залізниці став 1881 рік. Уже за 3 роки неподалік від маєтку генерала Долгінцева відкрилась велика вузлова станція на 5 колій, яка перейняла свою назву від селища.

Станція Довгинцеве, 1916 рік
Швидкого розвитку набуло і саме Довгинцеве, куди з’їжджалися переселенці з різних куточків України та Росії. Люди будували залізницю, підприємства, необхідні для організації руху поїздів, згодом їх обслуговували, а паралельно розбудовували і населений пункт, центром якого була однойменна станція. При станції функціонувала контора, лікарня на 25 ліжок, безкоштовна бібліотека-читальня для службовців, ощадкаса, гуртожиток. При церкві у 1897 році була відкрита перша церковно-приходська школа на 250 людей, де вчились діти залізничників. З 1902 року тут діяло двокласне Долгінцевське залізничне училище.

Довгинцеве в період з 1940 до 1970-х (фото)
 

Підпільники Долгинцево початку ХХ століття. З альбому М.Г. Грузинського 1961 року.

Довгинцеве за часів радянської влади


У 1924 році селище Довгинцеве перейменовано на Бухарино (на честь радянського партійного діяча Бухаріна), і називалося так до 1936 року, а після, при переході до округової системи управління, Бухаринська (Довгинцівська) волость була ліквідована.


7 грудня 1979 року Указом Президії Верховної Ради Української РСР на карті міста Кривого Рогу з’явилась нова адміністративно-територіальна одиниця – Довгинцівський район, наймолодший серед усіх районів нашого міста.

У парку Залізничників

На площі перед залізничним вокзалом, 1970-ті


80-ті роки ХХ століття 


Запрацював перший у республіці завод цементно-стружкових плит, відкрито взуттєву фабрику. Мешканці міста заселили нові квартири у 49 новозбудованих у районі житлових будинках. У зв’язку із підтопленням селища Довгинцеве ґрунтовими водами побудували дренажну систему.

 

Заклади освіти 

Школа на Довгинцево №26

Разом з житловим будівництвом розвивається і мережа освітніх закладів. У 1982 році своїх учнів прийняла середня школа № 88, у 1990 році – новобудова середньої школи № 87. Відкрито дошкільні дитячі заклади № 93 та № 290.

У 1989 році для мешканців мікрорайону «Східний – 1» було відкрито новобудову середньої школи № 81, три дошкільні дитячі заклади (№ 67, 72, 88). 
У цей же період з’являються заклади позашкільної освіти: станція юних техніків, будинок піонерів (зараз – Центр дитячої та юнацької творчості «Гармонія»), клуб самодіяльної технічної творчості юних авіаторів. Для своїх вихованців відчинила двері і дитячо-юнацька спортивна школа № 9.
У 1983 році на вулиці Кокчетавській відкрито стоматологічну поліклініку № 7. У дитячій лікарні № 2 збудовано поліклінічне відділення.
У 1987 році у парку «Ювілейний» спорудили дитячий майданчик «Фортеця». Значною подією для мешканців району стало відкриття меморіалу загиблим воїнам та підпільникам у Парку залізничників. Тут горить вічний вогонь, а 5 символічних прапорів нагадують прийдешнім поколінням про ту страшну ціну, яку заплатили наші діди і прадіди, виборюючи мир на рідній землі.
У травні 1985 року відкрили пам’ятний знак «Катюша» на честь гвардійців мінометних частин, які відзначилися при визволенні міста Кривого Рогу від фашистських загарбників.


90-ті роки XX століття


Майже половина новобудов у Кривому Розі того часу зводилось у Довгинцівському районі. Усього за зазначене десятиліття в районі збудовано 94 будинки, 77 з яких - на мікрорайонах Східний-1,2,3. На карті міста з’являються такі вулиці, як Лісового, Незалежності України, Гутовського (зараз – вулиця В’ячеслава Чорновола), Сахарова, Приозерна. Збудовано 240 котеджів для працівників цементно-гірничого комбінату.

Заклади освіти


Для забезпечення освітою дітлахів, які мешкали на мікрорайонах — новобудовах, відкриваються середні школи № 128 і 130, дошкільні навчальні заклади № 77, 116, 133, також відкрито дошкільний навчальний заклад № 111. На базі вже наявних навчальних закладів відкрили заклади нового типу — Криворізький гуманітарно-технічний ліцей № 129, Криворізька педагогічна гімназія, колегіум № 81.

Заклади лікування 


Продовжує розвиватись і мережа лікувальних закладів: відкрито дитячий туберкульозний санаторій, на базі КЗ «Криворізька міська дитяча лікарня № 2» Дніпропетровської обласної ради» — ендокринологічне дитяче відділення.

Соціальні заклади


Для соціальної підтримки мешканців району відкрили комунальну установу «Територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) у Довгинцівському районі», медико-соціальну кімнату Довгинцівської районної організації «Червоного хреста».

Послуги та зв'язок


Для забезпечення мешканців району побутовими послугами та послугами зв’язку в районі введено в експлуатацію 3 телефонні станції, 2 відділення зв’язку (№ 38, № 93), ощадну касу, 26 підприємств побуту, 14 об’єктів громадського харчування, 93 торговельні підприємства, 6 аптек, 3 ринки, 2 автозаправні станції.
У 1998 році відремонтували будівлю вокзалу на станції «Кривий Ріг - Головний», закінчили обладнання пішохідної зони поруч вокзалу. На площі як пам’ятний знак працівникам залізничного транспорту встановлено Паровоз Ем-733-69, випущений у 1934 році.


XXI століття


В районі ввели в експлуатацію ще 16 багатоповерхових житлових будинків у різних частинах району. У 2000 році на вулиці Мальовнича у новому приміщенні розмістилася загальноосвітня школа № 89.
У 2000-х роках реконструювали та зробили капітальний ремонт плавального басейну та будівлі регіонального футбольного спортивного клубу «Локомотив».
На території Криворізької загальноосвітньої школи № 130 відкрито спортивний майданчик із синтетичним покриттям для гри в міні-футбол, на території Криворізької загальноосвітньої школи № 65 – спортивний майданчик з тренажерним обладнанням, у дитячо-юнацькій спортивній школі № 9 - шаховий клуб.
У приміщенні колишнього кінотеатру «Дружба» відкрито Центр дитячої та юнацької творчості «Дружба».
У 2003 році на території району відкрили тролейбусну лінію від вулиці Вечірньокутської до Розвилки, а у 2008 році — 8-кілометрову тролейбусну лінію, якою з’єднано Розвилку та станцію Кривий Ріг – Головний зі станцією Кривий Ріг («Червона») та площею Визволення.

Подивитись відео про Довгинцівський район

У матеріалі використане цитування з сайту виконкому Довгинцівської районної міста Кривого Рогу dlgr.gov.ua та фото з групи «Криворізька старовина»

Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.
Додати коментар

Поділитися у соцмережах

Пов’язані матеріали

Фото на тему

Довгинцеве

Працівники Довгинцівського депо, 1908 рік

Станція Довгинцеве

Залізобетонний кінний шляхопровід біля станції Довгинцеве

Німецький ешелон на станції Довгинцеве

Відео на тему

"Сумасшедший дом" на Довгинцево | 1kr.ua

РЕТРО КРИВИЙ РІГ | Довгинцівський район АРХІВНЕ ВІДЕО!

РЕТРО КРИВИЙ РІГ | Довгинцеве СТАРІ ФОТО

Коментарі до статті

Немає комментарів

Додати коментар

Вас може зацікавити

Фотоательє, товариство взаємного кредиту: таємниці будинку Федоренка

У Кривому Розі є красива історична будівля, що закрита для відвідувачів. А 100 років тому тут велася активна діяльність: проходили фотосесії, давали кредити, торгували жіночими вбраннями та друкували книжки

Що відомо про діяльність ОУН у Кривому Розі

Просвіта, Січ, Дзвін та інші "атрибути"

Широке, Радушне, Лозуватка: історія Криворізького району

Криворізький район, як і власне Кривий Ріг, цікавив людей передусім залізом. Територію Криворіжжя активно почали заселяти у XVII столітті, тоді тут вперше виникли зимівники, хутори та інші невеликі поселення