Найпопулярніші дореволюційні фотографи і фотостудії: старі фото жителів Кривого Рогу

Найпопулярніші дореволюційні фотографи і фотостудії: старі фото жителів Кривого Рогу
У Кривому Розі до 1917 року було декілька найвідоміших фотографів, фотоательє яких знаходились переважно на території «старого міста»

Професійних фотографів, які робили до 1917 року робили світлини для містян, можна було зустріти у таких закладах: “Центральна фотографія С. А. Каца”, “Фотографія Ш.Я. Підгаєцького”, “Універсальна фотографія П.І. Ходака”, “Художня фотографія М.М. Лисовецького”, “Фотографія Дубсона і Файнштейна”, “Фотографія Б.З. Бергункер”, “Фотография Я. Витлина” і “Фотоательє Рембрандъ”.

Фотографи розміщали свої майстерні переважно в центрі містечка на вулиці Поштова. З 90-х років XIX століття зйомка у фотоательє, завдяки своїй доступності, ставала дуже популярною розвагою у середніх за достатком шарів населення. Фотографувались усі: діти, дорослі, містяни, селяни, робітники рудників, військові. 

Частіше за все зустрічались видані місцевими фотографами портретні і кабінетні фотографії, а також художні салонні фотографії жителів містечка Кривий Ріг, які виконувались на спеціальних картонних паспарту (аркуш із тонкого картону чи щільного паперу) з відтиском і найменування фотографії, а також на фотопапері з розграфленою адресною стороною. Фотографії були різноманітні: індивідуальні, сімейні, групові, жанрові. Можна було зустріти і групові фото робітників рудників і промислових підприємств.

З часом містяни стали заводити фотоальбоми. Було модно збирати фотографії і листівки “за темами”. Разом зі змістом фотографій змінювалась і їхня форма. Виникали нові стандарти фотопортретів, вони клеїлись на цупкий картон, який прикрашали. Бланки давали фотографії витончений вигляд і слугували для її збереження. 

Виготовлення фото наприкінці XIX століття було мистецтвом декількох майстрів: фотографа, літографа і художника. Для захисту від вицвітання і забруднення бланки СНАБЖАЛИ “фартуком” або “етикетом” - листом тонкого паперу, іноді з рекламним текстом фірми, який приклеювався зверху до зворотньої сторони і перекидувався на лицеву. 

XIX століття — це час, коли фотографії робили способом використання сухих желатинових пластин. Криворізькі фотографічні заклади використовували вітчизняні, а також більш якісні іноземні пластини марок “Електра Експрес” фабрики Р. Келер и К, “Перемога” Е. Занковської та інших.

Обладнання для фотографа було громіздким і важким, якість знімків залежала від багатьох факторів: погоди, якості пластин і терпіння тих, хто фотографувався: їм доводилось довгий час залишатись нерухомими перед об’єктивом фотоапарата. Фотограф використовував при зйомці спеціальні желатинові пластини, з яких зображення вже у лабораторії переносилось на папір. 

Відкрити студії у містечку було дорогим задоволенням - вартість однієї лише стаціонарної камери варіювалась від 300 до 1100 рублів, а треба ще було купити обладнання і матеріали.

З найбільш ранніх фотографій жителів містечка Кривий Ріг зустрічаються роботи Симхи А. Каца. Його фото зустрічались до 20-х років XX століття.

Фото Сімхи Каца

Найвідомішими фотографами були Пінхас Ходак і Шмуель Підгаєцький

 

Фото Пінхаса Ходака

Фото Шмуеля Підгаєцького

В матеріалі використане цитування з книги Ігоря Рукавіцина "Історичний путівник проспектом Поштовий (1917-2017)", а також фото з фейсбук-групи "Криворізька старовина"

Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.
Додати коментар

Поділитися у соцмережах

Пов’язані матеріали

Фото на тему

Загальний вид старого міста

Свято-Миколаївська вулиця (до 2016 — вулиця Леніна)

Площа "Миру" у 1971 році (з 1975 року "Визволення")

Свідоцтво випускниці жіночої прогімназії

Вид на вулицю Пушкіна у бік площі Визволення

Відео на тему

РЕТРО КРИВИЙ РІГ | Вулиця Святомиколаївська (Леніна)

РЕТРО КРИВИЙ РІГ | Вулиці Лермонтова і Пушкіна СТАРІ ФОТО

РЕТРО КРИВИЙ РІГ | Вулиця Леніна (Святомиколаївська) СТАРІ ФОТО КІНОХРОНІКА

РЕТРО КРИВИЙ РІГ | Центрально-Міський район КАДРИ КІНОХРОНІКИ!

РЕТРО КРИВИЙ РІГ | Площа Визволення СТАРІ ФОТО І КІНОХРОНІКА

Коментарі до статті

Немає комментарів

Додати коментар

Вас може зацікавити

Як з'явився театр Шевченка

Будівництво почалося у 1946 році, і дуже затягнулося через проблеми з документацією, нестачу коштів і робочих.

Коротка історія театрального життя у Кривому Розі

У нашому місті та на його околицях театральне життя почалось ще наприкінці XIX століття. Окрім професійних театрів, діяли ще й аматорські на рудниках

Криворіжжя під більшовицькою навалою: частина друга

На боротьбу з повстанством було спрямовано всю потугу репресивної та воєнної машини російського більшовизму. Намагання більшовиків упокорити повстале селянство також руками самих же селян.