Найпопулярніші дореволюційні фотографи і фотостудії: старі фото жителів Кривого Рогу

Найпопулярніші дореволюційні фотографи і фотостудії: старі фото жителів Кривого Рогу
У Кривому Розі до 1917 року було декілька найвідоміших фотографів, фотоательє яких знаходились переважно на території «старого міста»

Професійних фотографів, які робили до 1917 року робили світлини для містян, можна було зустріти у таких закладах: “Центральна фотографія С. А. Каца”, “Фотографія Ш.Я. Підгаєцького”, “Універсальна фотографія П.І. Ходака”, “Художня фотографія М.М. Лисовецького”, “Фотографія Дубсона і Файнштейна”, “Фотографія Б.З. Бергункер”, “Фотография Я. Витлина” і “Фотоательє Рембрандъ”.

Фотографи розміщали свої майстерні переважно в центрі містечка на вулиці Поштова. З 90-х років XIX століття зйомка у фотоательє, завдяки своїй доступності, ставала дуже популярною розвагою у середніх за достатком шарів населення. Фотографувались усі: діти, дорослі, містяни, селяни, робітники рудників, військові. 

Частіше за все зустрічались видані місцевими фотографами портретні і кабінетні фотографії, а також художні салонні фотографії жителів містечка Кривий Ріг, які виконувались на спеціальних картонних паспарту (аркуш із тонкого картону чи щільного паперу) з відтиском і найменування фотографії, а також на фотопапері з розграфленою адресною стороною. Фотографії були різноманітні: індивідуальні, сімейні, групові, жанрові. Можна було зустріти і групові фото робітників рудників і промислових підприємств.

З часом містяни стали заводити фотоальбоми. Було модно збирати фотографії і листівки “за темами”. Разом зі змістом фотографій змінювалась і їхня форма. Виникали нові стандарти фотопортретів, вони клеїлись на цупкий картон, який прикрашали. Бланки давали фотографії витончений вигляд і слугували для її збереження. 

Виготовлення фото наприкінці XIX століття було мистецтвом декількох майстрів: фотографа, літографа і художника. Для захисту від вицвітання і забруднення бланки СНАБЖАЛИ “фартуком” або “етикетом” - листом тонкого паперу, іноді з рекламним текстом фірми, який приклеювався зверху до зворотньої сторони і перекидувався на лицеву. 

XIX століття — це час, коли фотографії робили способом використання сухих желатинових пластин. Криворізькі фотографічні заклади використовували вітчизняні, а також більш якісні іноземні пластини марок “Електра Експрес” фабрики Р. Келер и К, “Перемога” Е. Занковської та інших.

Обладнання для фотографа було громіздким і важким, якість знімків залежала від багатьох факторів: погоди, якості пластин і терпіння тих, хто фотографувався: їм доводилось довгий час залишатись нерухомими перед об’єктивом фотоапарата. Фотограф використовував при зйомці спеціальні желатинові пластини, з яких зображення вже у лабораторії переносилось на папір. 

Відкрити студії у містечку було дорогим задоволенням - вартість однієї лише стаціонарної камери варіювалась від 300 до 1100 рублів, а треба ще було купити обладнання і матеріали.

З найбільш ранніх фотографій жителів містечка Кривий Ріг зустрічаються роботи Симхи А. Каца. Його фото зустрічались до 20-х років XX століття.

Фото Сімхи Каца

Найвідомішими фотографами були Пінхас Ходак і Шмуель Підгаєцький

 

Фото Пінхаса Ходака

Фото Шмуеля Підгаєцького

В матеріалі використане цитування з книги Ігоря Рукавіцина "Історичний путівник проспектом Поштовий (1917-2017)", а також фото з фейсбук-групи "Криворізька старовина"

Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.
Додати коментар

Поділитися у соцмережах

Пов’язані матеріали

Фото на тему

Криворіжці, початок ХХ століття

Кривий Ріг, 1931 рік. На світлині Надія Кахіна

Групове фото невідомих

Панорама

Фотографії Старого міста

Відео на тему

РЕТРО КРИВИЙ РІГ | Центрально-Міський район КАДРИ КІНОХРОНІКИ!

Топ фотографів Кривого Рогу 100 років тому

РЕТРО КРИВИЙ РІГ | Площа Визволення СТАРІ ФОТО І КІНОХРОНІКА

РЕТРО КРИВИЙ РІГ | Вулиця Святомиколаївська (Леніна)

РЕТРО КРИВИЙ РІГ | Вулиця Леніна (Святомиколаївська) СТАРІ ФОТО КІНОХРОНІКА

Коментарі до статті

Немає комментарів

Додати коментар

Вас може зацікавити

Усі архітектори й архітекторки, які будували Кривий Ріг (список доповнюється)

Кривий Ріг – одне з найбільших індустріальних міст України. Численні архітектори різних поколінь створювали тут житлові райони, громадські будівлі та промислові комплекси, що сформували сучасний вигляд міста. У цій статті history.1kr.ua ми намагаємось зібрати коротку інформацію про всіх архітекторів/-ок Кривого Рогу. Пишіть у коментарях, кого варто додати у список.

Боротьба за залізо на Криворіжжі в епоху Середньовіччя

В історії Кривого Рогу досі одним із найбільш загадкових залишається питання Середньовіччя

Іван Авраменко: художник-соцреаліст

На честь цього митця названа вулиця у Саксаганському районі Кривого Рогу