День Соборності України: як криворіжці святкують цей день останні шість років

День Соборності України: як криворіжці святкують цей день останні шість років

22 січня 2023 року в усій Україні відзначають День Соборності і 104 річницю проголошення Акту Злуки Української  та Західно­української Народних Республік

День Соборності України — свято, яке відзначається щороку у день проголошення Акту возз'єднання Української Народної Республіки та Західно­української Народної Республіки, яке відбулося 22 січня 1919 року на Софійській площі в Києві. 

Як День Соборності України святкували у Кривому Розі останні 6 років:
У 2017 році на 95-му кварталі зібрались понад 200 криворіжців, які вишикувались в єдиний ланцюг і заспівали Гімн України. 


У 2018 році студенти педуніверситету у День Соборності зустрілись із криворізьким скульптором Олександром Фурманом


У 2019 році криворіжці вийшли на мітинг до Дня Соборності з прапорами УПА і України.


У 2020 році криворіжці зібралися на святкування біля пам'ятника Козаку Рогу. 

У 2021 році сотня криворіжців вийшла на ходу вулицею Соборності. 

У 2022 році на честь свята утворили криворіжці Ланцюг Єднання. 

Історія Дня Соборності в Україні

У пам’яті учасників історичного дійства День Злуки залишився особливим. Очевидець тієї події Левко Лукасевич у своїй книзі «На схилку віку» писав:

Стоїть морозний день, дерева вкриті інеєм. З самого ранку місто має святковий вигляд. Скрізь національні прапори і транспаранти. На балконах будинків розвішано килими й полотна з яскравими українськими малюнками. На балконах портрети і погруддя Тараса Шевченка, прибрані національними стрічками, і також прапори. На Тріумфальній арці при вході з Володимирської вулиці до Софійської площі старовинні герби Східної України і Галичини. Об одинадцятій ранку під звуки музики почали йти сюди українські піхотні частини, артилерія та самострільні команди, котрі стали шпалерами з усіх чотирьох боків площі. За військом рушили люди, зібралася велика кількість народу, заповнила всю площу й сусідні вулиці. Чимало з присутніх забралися на дерева, щоб звідти краще побачити дійство.

Цього дня, 22 січня, прийнято також згадувати іншу подію, яка відбулась рівно на рік раніше - 22 січня 1918 року. Тоді відбулося прийняття IV Універсалу Української Центральної Ради, яким проголошувалася повна незалежність Української Народної Республіки.

…Віднині воєдино зливаються століттями відірвані одна від одної частини єдиної України — Галичина, Буковина, Закарпаття і Наддніпрянська Україна. Здійснилися віковічні мрії, для яких жили і за які вмирали найкращі сини України. Віднині є тільки одна незалежна Українська Народна республіка. Віднині український народ увільнений могутнім поривом своїх власних сил, має змогу об'єднати всі зусилля своїх синів для створення нероздільної, незалежної української держави, на добро і щастя українського народу, - сказано в Універсалі Директорії Української Народної Республіки.

Але вже через 3 тижні після проголошення незалежності і суверенності Української Народної Республіки більшовики захопили Київ. За тиждень окупації загинуло близько тисячі українських офіцерів і солдат. Директорія евакуювалася на захід України. Пізніше поляки окупували Східну Галичину, а Чехо-Словаччина зайняла Закарпаття.

Але варто сказати, що у січня 1939 року  в столиці Карпатської України Хусті відбулося перше офіційне святкування Дня Соборності. Тоді на демонстрацію вийшло 30 тисяч людей. Через 2 місяці Карпатська Україна проголосила незалежність.

Під час панування радянського тоталітарного режиму в Україні будь-які національні свята заборонялися. 

На згадку про ці історичні події 21 січня 1990 року, на сімдесят першу річницю Акта Злуки українці та українки організували «живий ланцюг», об’єднавши Київ і Львів. Це символізувало непорушну єдність сходу і заходу України. За різними оцінками, участь в акції взяли від 1 до 3 мільйонів українців
 


У грудні 2011 року указом четвертого президента України Віктора Януковича День Соборності було скасовано, а натомість встановлено «День Соборності та Свободи України». Вже після втечі Януковича, 13 листопада 2014 року свято було відновлене.
Як День Соборності відзначали студенти-історики

Викладачка Криворізького педагогічного університету Тетяна Мак на своїй особистій сторінці складає хронологію цього дня щодо студентів-істориків. 

Ви бачите – круглий стіл -2017 – за яким – студенти, воїни і студенти-воїни. Які говорять про сьогодення України. Вже серед них Герої, що мають відзнаку Президента – за збереження територіальної цілісності України. Цілісності. України. Сто років потому.

2018 рік – імпровізоване віче. Коло, де кожен міг сказати як він знає, відчуває свою Україну.4

2019 рік – середмістя. Чиновники з гвоздиками і кошиками. Не промовивши жодного слова. 

 

Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.
Додати коментар

Поділитися у соцмережах

Пов’язані матеріали

Коментарі до статті

Немає комментарів

Додати коментар

Вас може зацікавити

Калораж для шахтаря-підземника в 1930-х у Кривому Розі – з історії однієї фабрики-кухні

Уперта боротьба за калораж, тобто калорійність страв. У такій реальності жили криворізькі шахтарі в 1930-ті роки. Згідно з нормами, під час фізичної праці добові енерговитрати робітників складають 3300 – 3900 ккал, і вони мають покриватися збалансованим раціоном. Як було в 1930-х?

Спільники степового вітру

100 років тому в нерівному бою з чекістськими та військовими підрозділами більшовицької окупаційної армії загинув видатний діяч повстанського визвольного руху отаман Григорій Іванов (Тишанін).

Балка Північна Червона або «портал в інший світ»

Буденне життя мешканця Кривого Рогу — постійні пересадки, шалений ритм життя, велика кількість людей, смачна ранкова кава на зупинці. Чи не втомлювались ви колись від такого способу життя? Якщо так, то ця стаття саме для вас, адже в ній ми розповімо про локацію, опинившись на якій, ви забудете про час та шум