Історія криворізького цирку

Історія криворізького цирку

Про будівництво цирку у Кривому Розі заговорили у середині 60-х років минулого століття. У червні 1970 року на Соцмісті у Металургійному районі Кривого Рогу відбулось його відкриття

 

У публікації використане цитування із таких джерел: Кривий Ріг: Путівник-довідник/Л. І. Новик, Д. І. Кан; Криворізький державний цирк // Енциклопедія сучасної України, стаття Криворізький цирк з сайту web.arcive.org. У статті також використані фото з групи «Криворізька старовина», сайту web.arcive.org

Будівництво цирку

У 1964 році Криворізький міськвиконком став замовником будівництва цирку у Кривому Розі. «Союздержцирк» взяв позику, з якою й проводилося фінансування будівництва цирку. Генеральним підрядником був трест «Кривбасрудбуд».

Кінець 60-х

Цирк побудований за типовим проектом, розробленим у 1966 році, архітектором Георгієм Васильовичем Напреєнком у співавторстві з Соломією Максимівною Гельфер. Проєкт цирку реалізували у низці великих міст Радянського Союзу, зокрема у Харкові, Луганську й Донецьку.

У 1970 році будівництво завершили, а відкриття цирку присвятили за тодішніми «традиціями» до 100-річчя від дня народження Леніна.

Перша програма

Першу програму в цирку відкривали народні артисти Радянського Союзу Володимир Дуров з атракціоном «Дресовані слони», Валентин Філатов з атракціоном «Ведмежий цирк», і Михайло Румянцев, відомий як клоун Карандаш.

Афіша на фасаді криворізького цирку про гастролі ілюзіоніста Ігоря Кіо, 1981

Завершення будівництва цирку на 2094 місця. Архітектор: Гельфер С.М. Фото 1970 року

Хто виступав у криворізькому цирку

У цирку на Соцмісті побували: Народний артист Вірменської РСР Степан Ісаакович Ісаакян з оригінальним атракціоном «Змішана група екзотичних еівотних», Вальтер і Маріца Запашні, Мстислав і Долорес Запашні

Хакім Зарима, Еміль та Ігор Кіо, Юрій Авверіно, Людмила і Володимир Дмитрович Шевченко, Борис Павлович Манжеллі, Тамерлан Нугзар, Геннадій Маковський і Генріх Ротман, а також багато видатних діячів циркового мистецтва. Скільки радості від спілкування з цирковим мистецтвом принесли знамениті всьому світу циркові видовища «Цирк на льоду», «Цирк на воді», «Людина невидимка», Німецький «Цирк Буш».

Як працює цирк 

Освітлювальна система тут не автоматизована, тому всю виставу світлом керують шість працівників — один на кожен світловий апарат. Звуковий режисер у криворізькому цирку працює під самим куполом.

Перед прем'єрою у цирку проводять технічний (без костюмів) та генеральний (у костюмах) прогони. Це роблять для того, щоб зрозуміти, чи встигають артисти переодягнутися, а працівники арени прибрати чи винести реквізит. 

Основні напрямки діяльності й адміністрація

З 1968 до 1980 року першим директором цирку був заслужений працівник культури УРСР Владислав Сергійович Литвиненко. З 1981 до 2012 року директором був Гайдар Станіслав Григорович. З 2012 року директором став Сергій Кабаков. У 2017 році — Ігор Хлібосолов. Понад 20 років посаду головного режисера у криворізькому цирку займає заслужена діячка мистецтв та балетмейстерка Зоя Євгенівна Кавац.

Основними напрямками діяльності криворізького цирку були:

  • прокат національних та зарубіжних програм, атракціонів, номерів за системою циркового конвеєра;
  • підготовка оригінальних атракціонів із дресированими тваринами і номерів циркового мистецтва;
  • проведення циркових новорічних вистав, масових культурних за­­ходів, театралізованих спортивних змагань, конкурсів, фестива­­лів, виставок, ярмарків.

1978 рік

У цирку працювали професійний оркестр, кордебалет. Були також атракціони «Ведмеді-вершники на конях»; колективи «Цирк на льо­­ду № 1» (1990), «Цирк на льоду № 3» (1991), «Цирк на льоду» (1995, кер. О. Денисенко); а та­­кож понад 60 номерів, зокрема «Серед левів» (керівник Б. Бірюков), «Акробати на жердинах» (керівник Ю. Дробот), клоунське тріо «Серця трьох» (керівник В. Смирнов). На аре­­ні цирку виступали Людмила і Во­­лодимир Шевченки, Д. та М. За­­пашні, Є. та І. Кіо, С. Ісаакян, С. Бегбуді, Ю. Куклачов, Ю. Ав’є­­ріно та ін. 

Новорічні канікули в Кривому Розі, 1992 рік

 

 

 

 

 

Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.
Додати коментар

Поділитися у соцмережах

Пов’язані матеріали

Фото на тему

Вулиця Костенко

Колгоспний ринок на Соцмісті

Робітники КМЗ відпочивають у Соцмісті

Проспект Металургів

Станція «Проспект Металургів»

Відео на тему

Був чудовим батьком і сім'янином: на Херсонщині загинув Олександр Черній

Кривий Ріг: місто-катастрофа. Соцмісто, метротрам, кар'єри, провали шахти Гвардійська

РЕТРО КРИВИЙ РІГ | Соцмісто СТАРІ ФОТО

РЕТРО КРИВИЙ РІГ | Соцмісто | Випуск 2 СТАРІ ФОТО

РЕТРО КРИВИЙ РІГ | Від Новинки до Соцміста

Коментарі до статті

Немає комментарів

Додати коментар

Вас може зацікавити

Горизонти джазу: що відомо про музичний фестиваль джазу у Кривому Розі

Масштабний міжнародний фестиваль "Горизонти Джазу", організований Олександром Гебелем у Кривому Розі. Про історію фестивалю, видатних особистостей, міські легенди, теперішнє життя учасників фестивалю та сучасний розвиток джазу у Кривому Розі.

Данко: світло для інших ціною власного життя

“Данко” - скульптура, яку бачили у місті вже декілька поколінь криворіжців. Її встановили у Кривому Розі у 1963 році, на 100 років з дня народження Олексія Горького. Хто такий Данко?

Про юних підпільників школи №15 Кривого Рогу

З 15 серпня 1941-го року Кривий Ріг був окупований німцями. Майже одразу тут виникла підпільна комсомольсько-молодіжна організація юнака на ім'я Микола Решетняк