Історія Веселих Тернів

Історія Веселих Тернів

Перші згадки про Веселі Терни датуються  XVIII століттям

Місцевість тоді відносили до Кодацької паланки — адміністративно-територіальна одиниця Війська Запорозького Низового у XVIII столітті.

Територія вздовж річки Саксагані до балки Рокуватої називалася Великими Тернами. Першим поселенцем Великих Тернів у 1744 році був Петро Литвин – козак Щербинівського куреня. 

Він заснував невеликий зимівник, який стояв на чумацькому шляху й пролягав через річку Саксагань. Залишки шляху зруйновані через видобуток  на Першотравневому кар’єрі. Після смерті Литвина у 1760 році кіш Нової Січі віддав землі Великих Тернів козакові Григорію Івановичу Шраму — писареві Кодацької паланки. 

Після ліквідації Січі у 1775 році ця паланка стала називатись Саксаганською. 

Читайте також: Парк Веселі Терни і садиба Харіна

У 1782 році проводився перепис населення, яке проживало в Григорівських Тернах, названих на честь його засновника — козака Григорія Шрама. Тоді в селищі жили 159 чоловіків і 135 жінок. 

Перший храм у селищі збудований 1786 року коштом громади. На початку 1785 року місцеві мешканці вирішили побудувати храм на честь святого мученика Григорія. До осені потрібну суму зібрали й придбали достатню кількість лісу. До кінця лютого храм був збудований.

У 1791 році новий власник Веселих Тернів, голова Катеринославського магістрату, колезький радник Михайло Шляхтин звернувся до царя з проханням про збудувати цегляний храм на честь архистратига Михаїла. Доки тривало будівництво, на території Веселих Тернів працював молитовний дім.

За свідченнями деяких краєзнавців, це — перший цегляний храм на Криворіжжі — у самому центрі Тернів. Це була ротонда з двоярусною дзвіницею. Тут же розпочала роботу церковно-парафіяльна школа.  Храм був зруйнований у 30-х роках XX століття більшовиками.
 


Використано цитування зі статті Моя мала батьківщина – Веселі Терни на сайті dnipro.libr і фото з сайту
 

Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.
Додати коментар

Поділитися у соцмережах

Пов’язані матеріали

Фото на тему

Дореволюційна водокачка залізничної станції "Вечірній Кут"

Повінь у 70-х роках минулого століття

Північне Криворіжжя, село Веселі Терни, 1905 рік

Човнова станція під час весняної повені

Засипане русло річки "Саксагань"

Відео на тему

На розі вулиць: Божедарівка, 2013

РЕТРО КРИВИЙ РІГ | Терни СТАРІ ФОТО

Чому Терни Веселі?

РЕТРО КРИВИЙ РІГ | Терни, випуск другий

Коментарі до статті

Немає комментарів

Додати коментар

05-10-2022 13:43

Олексій Соломяний був першим вчителем Земської школи в Новопавлівці, збудованій в 1912 році. Потім після цілої низки "реорганізацій" вона називалася: Веселотернівська школа №1, потім Веселотернівська школа № 41, під кінець в цьму приміщенні розмістили Міжшкільний навчальний комбінат. На сьогодні приміщення не використовується і руйнується. А бібліотека № 6 розміщена в центрі Веселих Тернів в новозбудованому приміщені за адремсою вул О. Соломяного № 10 і ніколи не була в приміщенні школи. Не пишіть дурниць.

відповісти

Вас може зацікавити

Що відомо про єврейські кладовища на Криворіжжі

Єврейська громада починає осідати на Криворіжжі на початку XIX століття. Перші євреї приїхали на Криворіжжя з Могильовської губернії Російської імперії й прибули на місце, де формувалася колонія Інгулець у 1807 році.

Володимир Бизов: кому встановлено пам'ятник біля КНУ?

У Кривому Розі є вулиця, яка названа на честь Володимира Бизова (до декомунізації - Якіра). Зараз тут — відділення УкрПошти, школа, а також пам’ятник самому Володимиру Бизову. Ким була ця людина?

Кінний завод Харіна. Млин

Маєток Харіна був двоповерховим. Тут теж був кінний завод