Місцевість тоді відносили до Кодацької паланки — адміністративно-територіальна одиниця Війська Запорозького Низового у XVIII столітті.
Територія вздовж річки Саксагані до балки Рокуватої називалася Великими Тернами. Першим поселенцем Великих Тернів у 1744 році був Петро Литвин – козак Щербинівського куреня.
Він заснував невеликий зимівник, який стояв на чумацькому шляху й пролягав через річку Саксагань. Залишки шляху зруйновані через видобуток на Першотравневому кар’єрі. Після смерті Литвина у 1760 році кіш Нової Січі віддав землі Великих Тернів козакові Григорію Івановичу Шраму — писареві Кодацької паланки.
Після ліквідації Січі у 1775 році ця паланка стала називатись Саксаганською.
Читайте також: Парк Веселі Терни і садиба Харіна
У 1782 році проводився перепис населення, яке проживало в Григорівських Тернах, названих на честь його засновника — козака Григорія Шрама. Тоді в селищі жили 159 чоловіків і 135 жінок.
Перший храм у селищі збудований 1786 року коштом громади. На початку 1785 року місцеві мешканці вирішили побудувати храм на честь святого мученика Григорія. До осені потрібну суму зібрали й придбали достатню кількість лісу. До кінця лютого храм був збудований.
У 1791 році новий власник Веселих Тернів, голова Катеринославського магістрату, колезький радник Михайло Шляхтин звернувся до царя з проханням про збудувати цегляний храм на честь архистратига Михаїла. Доки тривало будівництво, на території Веселих Тернів працював молитовний дім.
За свідченнями деяких краєзнавців, це — перший цегляний храм на Криворіжжі — у самому центрі Тернів. Це була ротонда з двоярусною дзвіницею. Тут же розпочала роботу церковно-парафіяльна школа. Храм був зруйнований у 30-х роках XX століття більшовиками.
Використано цитування зі статті Моя мала батьківщина – Веселі Терни на сайті dnipro.libr і фото з сайту
Комментування доступне тільки для авторизованих користувачів
05-10-2022 13:43
Олексій Соломяний був першим вчителем Земської школи в Новопавлівці, збудованій в 1912 році. Потім після цілої низки "реорганізацій" вона називалася: Веселотернівська школа №1, потім Веселотернівська школа № 41, під кінець в цьму приміщенні розмістили Міжшкільний навчальний комбінат. На сьогодні приміщення не використовується і руйнується. А бібліотека № 6 розміщена в центрі Веселих Тернів в новозбудованому приміщені за адремсою вул О. Соломяного № 10 і ніколи не була в приміщенні школи. Не пишіть дурниць.
15-07-2022 08:00
Кінний завод Харіна. Млин
Маєток Харіна був двоповерховим. Тут теж був кінний завод
Увійти до облікового запису
на порталі
Пам’ятайте, що ввічливість — одна з ознак розумної людини.
Поважайте
інших
користувачів та дотримуйтесь Правил
порталу.
Також користуючись сайтом Ви погоджуєтесь із Політикою Конфіденціальності.
Необхідно заповнити