Карти, бані та борделі: як розважались криворіжці на початку XX століття

Карти, бані та борделі: як розважались криворіжці на початку XX століття

У 1900-х та 1910-х роках у Кривому Розі люди розважались хто як міг і в кого на що вистачало грошей.

У матеріалі цитується книжка Ігоря Рукавіцина «Кривой Рогъ в конце XIX — начале XX века», використані фото з групи «Криворізька старовина»

У 1900-х та 1910-х роках у Кривому Розі люди розважались хто як міг і в кого на що вистачало грошей.

У газеті «Югъ», №482 від 7 листопада 1899 року, писали:

«Часто доводиться, особливо по неділях та святкових днях, спостерігати те повальне п’янство, переважно на Поштовій вулиці, яку жартівливо і прозвали п’яною. Це відбувається, можливо, через те, що у нас немає жодного просвітницького закладу… Просто боляче стає за містечко, де не тільки простолюдину, але й інтелігентній людині немає де провести час під час тривалих зимових ночей».

Кривий Ріг, фотоательє Г. Фалка, 1900-ті роки.

На ту пору в губернській пресі постійно лунали заклики до організації чайних, які, за ідеєю поборників здорового способу життя, мали б відволікти робітників від пияцтва.

Із газети «Югъ», №444 від 21 вересня 1899 року:

«Є потреба у розумних розвагах для міста. Десятки років у Кривому Розі будують ніким не зайняті казенні будівлі (казарми, конюшні, манеж)… Між тим, манеж можна було б застосувати для організації чайної, і тоді тисячі робітників могли б розумно і з користю проводити святкові дні».

Іноді криворіжцям випадала нагода відвідати цирк. У містечко приїжджали театральні групи з розкладним шатром-куполом і знаменитими артистами: акробатами, дресирувальниками, клоунами. Нове приміщення цирку (старе згоріло ще до закінчення будівництва) звели на розі сучасних вулиць Каунаської та Базарної, цирк отримав назву «Колосс». Але й він згорів у 1928 році.

Вулиця Базарна (Жовтнева, Олександра Поля). Вид в сторону базару від вулиці Поштової. Фото початку 1900-х років.

Театр, на відміну від цирку, вважався розвагою для більш вишуканої публіки. Тоді в містечку діяли театр «Гигант» на Вокзальній, Літній театр Суспільного Зібрання, Театр-ілюзіон-кінотеатр «Чари» на Поштовій, «Новий театр» на Миколаївській.

Вулиця Миколаївська. Вдалині видно синагогу. Також на фото зображено 2-х поверховий будинок відділення Санкт-Петербурзького міжнародного комерційного банку та готель «Європейські номери». Кривий Ріг, 1912.

Одним із найпопулярніших і найдоступніших видів розваг була гра в карти. На початку XX століття грали переважно на гроші — у дворянському й купецькому середовищах уміння грати в карти стало правилом гарного тону. Мешканці й мешканки містечка мали можливість відвідати громадську баню на вулиці Старобанній у будинку Брегера.

Криворіжці також любили кататись на «бігунках» — імпровізованих гойдалках. Їх встановлювали переважно на свята або ярмарки. Це були п’ятиметрові стовпи з причепленими мотузками, які закінчувались петлею чи сидінням.

У містечку також працювали 2 борделі — бордель Бикова на Вокзальній через дорогу від «Європейських номерів», а також «Публічний дім Розенфельда», що розташовувався в другому ряду будівель на Поштовій.

Синагогальна, 2. Готель "Європейські номери". 1975-й рік. Малюнок Ю.П.Сича.

Бордель Бикова мав нижчі ціни — від 50 копійок до 1 рубля, й відповідні умови. Бордель Розенфельда претендував на салонний характер і був розрахований на солідну публіку, яка платила б від 1,5 до 3 рублів.

Вулиця Поштова. Вид на Свято-Миколаївський храм. Фото 1900-х років.

Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.
Додати коментар

Поділитися у соцмережах

Пов’язані матеріали

Фото на тему

Фотографії Старого міста

Відпочинок на березі Інгульця, 1910-ті роки

Жителі містечка Кривий Ріг на початку ХХ століття

Вулиця Поштова (фото з книги І. Рукавіцина)

Вулиця Лермонтова, 9

Відео на тему

РЕТРО КРИВИЙ РІГ | Вулиця Леніна (Святомиколаївська) СТАРІ ФОТО КІНОХРОНІКА

«Втрачений ілюзіон. Частина 1 | Кривий Ріг» («Утраченный иллюзион. Часть 1 | Кривой Рог»)

РЕТРО КРИВИЙ РІГ | Вулиці Лермонтова і Пушкіна СТАРІ ФОТО

РЕТРО КРИВИЙ РІГ | Проспект Поштовий (Карла Маркса) СТАРІ ФОТО КІНОХРОНІКА

РЕТРО КРИВИЙ РІГ | Вулиця Святомиколаївська (Леніна)

Коментарі до статті

Немає комментарів

Додати коментар

Вас може зацікавити

Парк Веселі Терни і садиба Харіна

У Кривому Розі є один занедбаний парк, дерева якого потроху вирубують місцеві мешканці для опалення.

Історія життя композиторки, що створила гімн Кривого Рогу

У 2022 році криворізькому гімну “Кривий Ріг - моє місто” виповнилося 22 роки. Авторкою музики цього твору стала Ірина Вікторівна Шевченко

Професор кількох інститутів, ботанік у херсонській "Асканії" Йосип Пачоський

Вулиця Йосипа Пачоського (колишня Аврори) знаходиться у житломасиві Південного Гірничозбагачувального комбінату в Інгулецькому районі Кривого Рогу. Її забудова почалася у 1959 році