Карти, бані та борделі: як розважались криворіжці на початку XX століття

Карти, бані та борделі: як розважались криворіжці на початку XX століття

У 1900-х та 1910-х роках у Кривому Розі люди розважались хто як міг і в кого на що вистачало грошей.

У матеріалі цитується книжка Ігоря Рукавіцина «Кривой Рогъ в конце XIX — начале XX века», використані фото з групи «Криворізька старовина»

У 1900-х та 1910-х роках у Кривому Розі люди розважались хто як міг і в кого на що вистачало грошей.

У газеті «Югъ», №482 від 7 листопада 1899 року, писали:

«Часто доводиться, особливо по неділях та святкових днях, спостерігати те повальне п’янство, переважно на Поштовій вулиці, яку жартівливо і прозвали п’яною. Це відбувається, можливо, через те, що у нас немає жодного просвітницького закладу… Просто боляче стає за містечко, де не тільки простолюдину, але й інтелігентній людині немає де провести час під час тривалих зимових ночей».

Кривий Ріг, фотоательє Г. Фалка, 1900-ті роки.

На ту пору в губернській пресі постійно лунали заклики до організації чайних, які, за ідеєю поборників здорового способу життя, мали б відволікти робітників від пияцтва.

Із газети «Югъ», №444 від 21 вересня 1899 року:

«Є потреба у розумних розвагах для міста. Десятки років у Кривому Розі будують ніким не зайняті казенні будівлі (казарми, конюшні, манеж)… Між тим, манеж можна було б застосувати для організації чайної, і тоді тисячі робітників могли б розумно і з користю проводити святкові дні».

Іноді криворіжцям випадала нагода відвідати цирк. У містечко приїжджали театральні групи з розкладним шатром-куполом і знаменитими артистами: акробатами, дресирувальниками, клоунами. Нове приміщення цирку (старе згоріло ще до закінчення будівництва) звели на розі сучасних вулиць Каунаської та Базарної, цирк отримав назву «Колосс». Але й він згорів у 1928 році.

Вулиця Базарна (Жовтнева, Олександра Поля). Вид в сторону базару від вулиці Поштової. Фото початку 1900-х років.

Театр, на відміну від цирку, вважався розвагою для більш вишуканої публіки. Тоді в містечку діяли театр «Гигант» на Вокзальній, Літній театр Суспільного Зібрання, Театр-ілюзіон-кінотеатр «Чари» на Поштовій, «Новий театр» на Миколаївській.

Вулиця Миколаївська. Вдалині видно синагогу. Також на фото зображено 2-х поверховий будинок відділення Санкт-Петербурзького міжнародного комерційного банку та готель «Європейські номери». Кривий Ріг, 1912.

Одним із найпопулярніших і найдоступніших видів розваг була гра в карти. На початку XX століття грали переважно на гроші — у дворянському й купецькому середовищах уміння грати в карти стало правилом гарного тону. Мешканці й мешканки містечка мали можливість відвідати громадську баню на вулиці Старобанній у будинку Брегера.

Криворіжці також любили кататись на «бігунках» — імпровізованих гойдалках. Їх встановлювали переважно на свята або ярмарки. Це були п’ятиметрові стовпи з причепленими мотузками, які закінчувались петлею чи сидінням.

У містечку також працювали 2 борделі — бордель Бикова на Вокзальній через дорогу від «Європейських номерів», а також «Публічний дім Розенфельда», що розташовувався в другому ряду будівель на Поштовій.

Синагогальна, 2. Готель "Європейські номери". 1975-й рік. Малюнок Ю.П.Сича.

Бордель Бикова мав нижчі ціни — від 50 копійок до 1 рубля, й відповідні умови. Бордель Розенфельда претендував на салонний характер і був розрахований на солідну публіку, яка платила б від 1,5 до 3 рублів.

Вулиця Поштова. Вид на Свято-Миколаївський храм. Фото 1900-х років.

Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.
Додати коментар

Поділитися у соцмережах

Пов’язані матеріали

Фото на тему

Будинок Федоренка, проспект Поштовий

Велика Хоральна синагога

Вид на будинок рудоуправління ім. Ілліча на проспекті Поштовому

Жителі містечка Кривий Ріг на початку ХХ століття

Криворіжці, початок ХХ століття

Відео на тему

РЕТРО КРИВИЙ РІГ | Центрально-Міський район КАДРИ КІНОХРОНІКИ!

Геолог Едуард Фукс — найвідоміший криворізький репресований геолог і фотограф

«Втрачений ілюзіон. Частина 1 | Кривий Ріг» («Утраченный иллюзион. Часть 1 | Кривой Рог»)

РЕТРО КРИВИЙ РІГ | Вулиця Святомиколаївська (Леніна)

РЕТРО КРИВИЙ РІГ | Площа Визволення СТАРІ ФОТО І КІНОХРОНІКА

Коментарі до статті

Немає комментарів

Додати коментар

Вас може зацікавити

Балка Північна Червона або «портал в інший світ»

Буденне життя мешканця Кривого Рогу — постійні пересадки, шалений ритм життя, велика кількість людей, смачна ранкова кава на зупинці. Чи не втомлювались ви колись від такого способу життя? Якщо так, то ця стаття саме для вас, адже в ній ми розповімо про локацію, опинившись на якій, ви забудете про час та шум

Як діти навчались після Другої світової війни у Кривому Розі

Час німецької окупації Криворіжжя в роки Другої світової війни завдав значних руйнувань місту. За 3 роки загарбники пошкодили більшість шкіл та дитсадків. Нищили шкільні кабінети, спалювали підручники та меблі.

Історія криворізького «зеленого містечка»

На території сучасного Соцміста у Кривому Розі у 1950-х роках знаходилось так зване «зелене містечко» — робітниче поселення заводу «Криворіжсталь»