Шахта "Криворізька": історія однієї з найглибших залізорудних шахт Європи

Шахта "Криворізька": історія однієї з найглибших залізорудних шахт Європи

У шахту "Криворізька" (до перейменування — "Родіна) не водять екскурсій, а багато місцевих мешканців навіть ніколи не чули про її реальну глибину. Натомість ця шахта — одна з найглибших не лише у Кривому Розі, Україні та Європі, а навіть у всьому світі.

 

 

У матеріалі цитується стаття викладача історії Криворізького професійного гірничо-металургійного ліцею Рябка М.Ю, а також фото краєзнавчого проєкту «Україна Інкогніта»

Кривий Ріг відомий у світі завдяки багатим покладам залізної руди. Для видобутку руди у місті збудовано мережу шахт, глибина яких вже опускається до позначки 1,5 кілометра. Визначне для міста значення мають чотири гірничо-збагачувальні комбінати (Північний, Центральний, Південний, Інгулецький), та найпотужніше металургійне підприємство Європи ПАТ "АрселорМіттал Кривий Ріг".

У Криворізькому регіоні зосереджено 45 робочих шахт з видобутку залізної руди;  41 кар'єр, з яких 11 - робочі та велетенськими за своїми розмірами; 58 104 відвали розкривних гірських порід;  26 провальних зон і зон зрушення в полях шахт; 15 шламосховищ (хвостосховищ) гірничозбагачувальних комбінатів і рудників.

Шахта "Криворізька" (до перейменування - "Родіна") здана в експлуатацію у липні 1972 року. Розробка цього рудного поля (територія колишнього рудника Юлії Шмакової) велась з 1886 року. Нині шахта "Криворізька" є найглибшою залізорудною шахтою Європи. 

До 1 жовтня 1989 року шахта як структурний підрозділ входила до складу рудоуправління імені Карла Лібкнехта. Після цього входила до складу виробничого об'єднання «Кривбасруда», яке забезпечувало близько 60% потреб колишнього СРСР в залізній руді. Шахта наразі входить до складу підприємства ПАТ «Криворізький залізорудний комбінат». 

Проєктна потужність шахти - 2,6 мільйона тонн багатої руди. Видобуток руди проводиться на горизонті 1315 метрів. На цей час ствол шахти поглиблено до 1570 метрів. Ведуться роботи з підготовки до видобувних робіт на горизонтах 1390 і 1465 метрів. Геологи виявили запаси товарної залізної руди на території шахти на глибині понад 1,8 кілометра. На шахті впроваджується новітнє обладнання провідних світових виробників. Нині тут вже працює високопродуктивний шведський гірничопрохідницький комплекс. Середній видобуток товарної залізної руди - близько 1,75 мільйона тонн на рік з відсотковим вмістом заліза 59,50%

Шахта «Криворізька» вважається однією з найпотужніших в Кривому Розі за запасами товарної руди та високим процентним вмістом заліза. Балансові запаси до глибини 1765 метрів складають 148,1 мільйона тонн руди із вмістом заліза 56,96%. Насправді залізорудна сировина шахти завжди привертала західних покупців вмістом іридію, осмію, вольфраму, молібдену, платини, золота та 59 радіоактивних елементів, загальна вартість яких у 25-75 разів перевищувала вартість самої товарної залізної руди. Журнали «The Telegraph» і «NewYorker» взагалі не називають шахту Родіна (сучасну "Криворізьку") залізорудною шахтою, а наголошують на тому, що із сировини цієї шахти видобувають близько 12 рідкісних елементів, серед яких вміст платини в сировині близько 12 грамів на тонну, а це забагато навіть для платинововидобувних підприємств.  
Редактор: Софія Скиба

Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.
Додати коментар

Поділитися у соцмережах

Пов’язані матеріали

Фото на тему

Адміністративна будівля тресту Кривбасруда

Карнаватка. Покровська церква

Коментарі до статті

Немає комментарів

Додати коментар

Вас може зацікавити

Кривий Ріг — єдине місто, яке не дало перепоховати німців, - Олег Фішер

«Тут колись було кладовище», від старожилів Кривого Рогу таку фразу можна почути часто і в усіх куточках міста. І значно рідше розказують, хто саме був похований на тих зниклих кладовищах.

Корній Речмидило — кому встановлено пам'ятну дошку біля виконкому

Влітку 2021 біля місьвиконкому встановили пам'ятну дошку одному криворізькому діячу. Ким він був — у статті

Історія криворізького «зеленого містечка»

На території сучасного Соцміста у Кривому Розі у 1950-х роках знаходилось так зване «зелене містечко» — робітниче поселення заводу «Криворіжсталь»