Шахта "Криворізька": історія однієї з найглибших залізорудних шахт Європи

Шахта "Криворізька": історія однієї з найглибших залізорудних шахт Європи

У шахту "Криворізька" (до перейменування — "Родіна) не водять екскурсій, а багато місцевих мешканців навіть ніколи не чули про її реальну глибину. Натомість ця шахта — одна з найглибших не лише у Кривому Розі, Україні та Європі, а навіть у всьому світі.

 

 

У матеріалі цитується стаття викладача історії Криворізького професійного гірничо-металургійного ліцею Рябка М.Ю, а також фото краєзнавчого проєкту «Україна Інкогніта»

Кривий Ріг відомий у світі завдяки багатим покладам залізної руди. Для видобутку руди у місті збудовано мережу шахт, глибина яких вже опускається до позначки 1,5 кілометра. Визначне для міста значення мають чотири гірничо-збагачувальні комбінати (Північний, Центральний, Південний, Інгулецький), та найпотужніше металургійне підприємство Європи ПАТ "АрселорМіттал Кривий Ріг".

У Криворізькому регіоні зосереджено 45 робочих шахт з видобутку залізної руди;  41 кар'єр, з яких 11 - робочі та велетенськими за своїми розмірами; 58 104 відвали розкривних гірських порід;  26 провальних зон і зон зрушення в полях шахт; 15 шламосховищ (хвостосховищ) гірничозбагачувальних комбінатів і рудників.

Шахта "Криворізька" (до перейменування - "Родіна") здана в експлуатацію у липні 1972 року. Розробка цього рудного поля (територія колишнього рудника Юлії Шмакової) велась з 1886 року. Нині шахта "Криворізька" є найглибшою залізорудною шахтою Європи. 

До 1 жовтня 1989 року шахта як структурний підрозділ входила до складу рудоуправління імені Карла Лібкнехта. Після цього входила до складу виробничого об'єднання «Кривбасруда», яке забезпечувало близько 60% потреб колишнього СРСР в залізній руді. Шахта наразі входить до складу підприємства ПАТ «Криворізький залізорудний комбінат». 

Проєктна потужність шахти - 2,6 мільйона тонн багатої руди. Видобуток руди проводиться на горизонті 1315 метрів. На цей час ствол шахти поглиблено до 1570 метрів. Ведуться роботи з підготовки до видобувних робіт на горизонтах 1390 і 1465 метрів. Геологи виявили запаси товарної залізної руди на території шахти на глибині понад 1,8 кілометра. На шахті впроваджується новітнє обладнання провідних світових виробників. Нині тут вже працює високопродуктивний шведський гірничопрохідницький комплекс. Середній видобуток товарної залізної руди - близько 1,75 мільйона тонн на рік з відсотковим вмістом заліза 59,50%

Шахта «Криворізька» вважається однією з найпотужніших в Кривому Розі за запасами товарної руди та високим процентним вмістом заліза. Балансові запаси до глибини 1765 метрів складають 148,1 мільйона тонн руди із вмістом заліза 56,96%. Насправді залізорудна сировина шахти завжди привертала західних покупців вмістом іридію, осмію, вольфраму, молібдену, платини, золота та 59 радіоактивних елементів, загальна вартість яких у 25-75 разів перевищувала вартість самої товарної залізної руди. Журнали «The Telegraph» і «NewYorker» взагалі не називають шахту Родіна (сучасну "Криворізьку") залізорудною шахтою, а наголошують на тому, що із сировини цієї шахти видобувають близько 12 рідкісних елементів, серед яких вміст платини в сировині близько 12 грамів на тонну, а це забагато навіть для платинововидобувних підприємств.  
Редактор: Софія Скиба

Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.
Додати коментар

Поділитися у соцмережах

Пов’язані матеріали

Фото на тему

Карнаватка. Покровська церква

Адміністративна будівля тресту Кривбасруда

Коментарі до статті

Немає комментарів

Додати коментар

Вас може зацікавити

Голоси минулого: видатні жінки, які формували Кривий Ріг

Кривий Ріг був домом для багатьох видатних людей, яких ми забуваємо або й узагалі не знаємо. Особливо часто в історії несправедливо губляться імена видатних жінок. Саме з ними ми хочемо вас познайомити або, можливо, просто нагадати про них у цій статті.

Історія Криворізького авіаційного коледжу

Як з'явився навчальний заклад, який навчив понад сорок тисяч професіоналів, які працюють в усьому світі

Як Кривий Ріг і його жителі виглядали у 1910-х роках

Понад 110 років тому місто виглядало інакше. Життя "кипіло" в історичному центрі — "старому місті"