Криворізькі стіни — як полотна: інтерв’ю з художницею, яка створює мурали

Криворізькі стіни — як полотна: інтерв’ю з художницею, яка створює мурали

Мурали «Герої Небесної Сотні», «Борис Джонсон», «Архангел Михаїл, що захищає наших військових» — мова міста. У Кривому Розі мурали з’являються все частіше, й за багатьма з них стоїть талановита художниця Анастасія Щербак.

Мурали «Герої Небесної Сотні», «Борис Джонсон», «Архангел Михаїл, що захищає наших військових» — криворізький портал до емоцій, історії та українського духу. Мурали — це мова міста. Вони говорять про його минуле, сьогодення й майбутнє. У Кривому Розі мурали з’являються все частіше, й за багатьма з них стоїть талановита художниця Анастасія Щербак.

Як Ви стали художницею?

Навчалась я в Криворізькому національному педагогічному університеті на художньо-графічному факультеті. Студентські роки були чарівним періодом життя, коли я отримувала нові знання, ділилась досвідом і знайомилася зі світом мистецтва.
Перший рік навчання був складний, бо я не навчалась до універу в художній школі й не мала академічних знань, тож на художньо-графічному факультеті перший рік зависала день і ніч, аби набратись необхідних навичок.
За освітою я викладачка образотворчого мистецтва, етики та естетики.
Натхнення для мене — це безмежне джерело, яке я знаходжу в спілкуванні з людьми, особливо з дітьми. Їхні інсайти й емоції завжди додають мені нових кольорів у творчість.


Який був Ваш перший стінопис?

Мій перший стінопис був розмальований на стіні в офісі товариша — «Площа Нью-Йорк Таймс».

Стінопис «Площа Нью-Йорк Таймс»
Фото з інстаграму Анастасії Щербак
А якщо говорити про мурали, то мій найперший — «Борис Джонсон». На ньому зображений Борис Джонсон, британський політик і колишній журналіст, колишній прем’єр-міністр Великої Британії, на фоні українського прапора, що символізує підтримку України та боротьбу з Росією. Замовниками муралу стала мережа освітньо-культурних та волонтерських просторів «Гончаренко Центр»

Мурал «Борис Джонсон»


Як створюються мурали?


Процес створення муралу для мене — це поєднання творчості, планування і спілкування з ініціаторами та спільнотою. Усе починається з ідеї, яку я втілюю в замальовках, добираю референси, що можуть мені стати в пригоді. Потім переходжу до відмальовування лінійного ескізу, розбираю його в тоні, виконую декілька пошукових варіантів безпосередньо в кольорі. Наступний етап — презентація ініціаторам, обговорення та внесення правок, якщо такі є. Потім нарешті наношу зображення в натуральну величину — це завжди дуже бентежний і відповідальний етап. А коли вже потрапляють фарби до рук, то це справжній релакс.

Анастасія Щербак в процесі роботи над муралом
Фото надане Анастасією Щербак.

Написання муралу має бути детально сплановане, починаючи від закупівлі необхідних матеріалів і завчасно замовленого обладнання й завершуючи врахуванням погодних умов і локації.


Як фінансується створення муралів? Чи відбувається комунікація з містом щодо створення муралів?

Фінансування здійснюється відповідно до того, як домовляємось з ініціаторами. Наприклад, при створенні муралу «Архангел Михаїл» у Центрально-Міському районі багато ресурсу йшло на оренду вишки, адже висота муралу — близько 18 метрів, а площа — 115 квадратних метрів. Мурал на стіні свого підприємства замовило його керівництво. Ініціатором створення муралу став Олександр Фастовець.
Архангел символізує оберіг, упевненість. Синьо-жовта стрічка показує єдність, а пшениця — віру у світле майбутнє.

Мурал «Архангел Михаїл, який захищає наших військових».
Для того, щоб з’явився новий мурал, слід отримати всі необхідні дозволи та документи, вони є різними залежно від розташування муралу. Це може бути дозвіл від місцевої влади, від власників приміщення, спільноти, дозвіл на використання громадського простору тощо.
Найкраще, якщо будівля, на якій буде створюватись мурал, є приватною власністю, тоді достатньо дозволу від власника. В інших випадках доводиться витратити багато сил і часу, аби отримати всі необхідні документи.


Реставрація муралу «Герої Небесної Сотні»

Однією з робіт Анастасії Щербак є реставрація муралу «Герої Небесної Сотні» на 95 кварталі.

Фото муралу «Герої Небесної Сотні».
Замовником відновлення муралу став криворізький активіст Антон Кравченко. Восени 2022 року зі стіни почала обсипатись штукатурка. Учасники громадської організації «Криворізька асоціація учасників бойових дій та учасників АТО» спершу звернулись по допомогу до Саксаганського виконкому та міськвиконкому, але отримали відмову. Активісти оголосили збір, і реставрацію провели коштом небайдужих.
У виконанні підготовчих робіт допомогли активісти ГО «Centuria».
За основу ескізу взяли роботу рівненського музиканта, художника та мультиплікатора Юрія Журавля, для цього до художника звертались по дозвіл у використанні авторських прав.

Робота Юрія Журавля «Небесна Сотня».
Фото — Юрій Журавель
Обличчя з оригінального ескізу замінили на обличчя криворіжців, які брали участь у Майдані та загинули під час повномасштабного вторгнення Росії. На відновленому муралі зобразили обличчя Андрія Козюбчика, Миколи Жорнового, Андрія Охотіна, Геннадія Дощенка, Ігоря Проходи, Валентина Шермірзаєва, Юрія Коваленкова, Андрія Кравченка, Олександра Палія, Олександра Горбенка, Стаса Корнія, Ігоря Костенка, Дениса Комара та Іллі Гайдука.


Як Ви заснували творчу майстерню і які можливості вона надає для художників?

Творчу майстерню Visual Art Center ми заснували 2016 року разом з Ілоною Брижань, криворізькою художницею, випускницею кафедри образотворчого мистецтва КДПУ.
Після завершення магістратури у 2014 році я почала викладати в державній художній школі №3 образотворче мистецтво. Саме там ми познайомились з Ілоною та вирішили започаткувати свою справу й відкрити приватну мистецьку студію «Творча майстерня Visual Art Center».

Заняття у творчій майстерні «Visual Art Center».
Фото — творча майстерня «Visual Art Center»
У нашій майстерні діти мають можливість навчатись образотворчого мистецтва. Світ змінюється, і методи навчання також мають змінюватись — це той критерій, якого недостатньо, на мою особисту думку, у державних закладах освіти. У нашій майстерні діти здобувать академічний багаж знань, вивчають багато різноманітних технік і багато експериментують. Вони вже мають визнання на місцевому й міжнародному рівнях.
Зараз у студії, крім занять, проводять благодійні майстер-класи та аукціони, де збирають гроші на підтримку Збройних сил України. Наприклад, на майстер-класі 12 вересня 2023 року учасники з глини виготовляли дзвоники, а всередину кріпили дрібнокаліберні гільзи від кулемета, потім дзвоники розписували. Для того, щоб узяти участь в івенті, гості донатили на потреби військових з 77-ї аеромобільної бригади.
Творча майстерня зазнала пошкоджень після ракетного удару в Кривому Розі 8 вересня 2023 року. Дах приміщення було зруйновано, стіни повалилися та зсунулися на 20 сантиметрів. Орендодавці відремонтували приміщення, і вже в грудні 2023 року студія відновила роботу. Зараз діти до 18 років відвідують майстерню в супроводі дорослих, а під час повітряної тривоги учні обов’язково мають перейти в укриття.


Творча майстерня «Visual Art Center» після ракетного удару в Кривому Розі.
Фото — «Visual Art Center»
Головний критерій для потрапляння до нашої майстерні — це бажання навчатися та розвиватися в мистецтві.


Над чим Ви зараз працюєте в Кривому Розі?

Зараз із подругою Ілоною ми активно розвиваємо творчу майстерню. У кінці квітня планується створення невеликого муралу із зображенням воїна. Я відкрита до співпраці та буду рада новим проєктам. Віддаю перевагу здебільшого некомерційним замовленням. Більшість моїх робіт мають патріотичну тематику, такий зараз час, бо художник малює те, що актуально.


Мурали авторства Анастасії Щербак можна переглянути за адресами:

  • мурал «Архангел Михаїл, що охороняє наших військових» — у Центрально-Міському районі;
  • мурал «Борис Джонсон» — вулиця Тбіліська, 4;
  • мурал «Герої Небесної Сотні» на 95 кварталі (як їхати в бік Саксаганського району).

Ця публікація здійснена за підтримки Фонду «Партнерство задля стійкості України», який фінансується урядами Великої Британії, Канади, Нідерландів, Сполучених Штатів Америки, Фінляндії, Швейцарії та Швеції. Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю «Першого Криворізького» і не обов’язково відображає позицію Фонду та/або його фінансових партнерів.

Оновлено 29.05.2024

Матеріал написано у межах проєкту, який покликаний підтримати ініціативу молодих авторів та авторок вивчати історію Кривого Рогу та його околиць. Редакція закликає читачів та читачок приєднуватись до обговорення викладених у матеріалах відомостей та доповнювати їх, щоб разом відновлювати історичні факти, які були недостатньо оприявнені до сьогодні.

Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.
Додати коментар

Поділитися у соцмережах

Коментарі до статті

Немає комментарів

Додати коментар

Вас може зацікавити

Кирило Ровда: криворізький педінститут, література, репресії

У 2023 році виповнюється 118 років з дня народження Кирила Ровди — літературознавця і доктора філологічних наук

Криворізькі сланці та як пов'язані Поль, Долгінцев і Деконська

Три знаменитих прізвища криворіжців: хто були один одному ці люди і до чого тут сланцеві скелі

Степан Тільга: Криворіжсталь, шахти і політика

У місті Кривий Ріг є вулиця, названа на честь Степана Тільги. Ким була ця людина? Чому на його честь названа вулиця?