2024-09-21
Зберегти у вибраніЗалежно від соціально-економічних, релігійних та побутових обставин варіюється від побутової антипатії до крайньої зненависті до них. Євреям у Кривому Розі дозволено селитися з 1861 року. У 1882 відбувся перший єврейський погром у містечку. Кривий Ріг потрапив у перелік населених пунктів, де заборонялося селитися новим євреям (так звані "Тимчасові правила"). У 1883 році знову відбулися "антиєврейські безпорядки" На підставі цього до 1902 у Херсонській частині Криворіжжя заборонено селитися на постійне проживання новим бажаючим. Чергова хвиля антисемітизму спалахнула у вересні 1904, коли на руднику "Жовта Річка" натовп розгромив крамниці і адміністративні споруди.
У листопаді подібні виступи відбулися на руднику “Дубова Балка" ("Більшовик"), Шмаковський (імені Карла Лібкнехта), Ростковському ("Жовтневий"), "Суха Балка" та інші. Розгромлено 129 приміщень. Офіційно повідомлено, що безпорядки розпочалися на грунті дорожнечі лаптів у рудникових магазинах. Поліція заарештувала 18 погромників, яких випущено у жовтні 1905. Наймасовіший погром відбувся 22-23 жовтня 1905. Розпочавшись на руднику Колачевского і у Веселих Тернах, через кілька днів хвиля насильства охопила практично всі рудники. У результаті загинуло 23 єврея і вбито при розгоні понад 30 чорносотенців. Документи свідчать про сприяння погромам місцевої поліції, представників влади та деяких рудопромисловців.
Під час громадянської війни денікінці при захопленні міста у 1919 організували погром, у результаті якого загинуло 3 єврея-комуніста. Страчено першого голову Криворізької Ради Аркадія Уманського, який був євреєм. Під час національно-визвольних змагань 1917-20 антисемітські виступи оранізовувалили махновці і загони Марусі Никифорової, які періодично зʼявлялися на Криворіжжі. Були випадки антисемітизму і з боку деяких отаманів і деморалізованих частин регулярної Червоної армії.
Українська влада офіційно засуджувала як погроми, так і інші прояви антисемітизму. Місцеві більшовики вважали, що в основі антисемітизму лежить влада багатих над бідними, і якщо її знищити, то відімре сама база. Прояви антисемітизму спорадично проявлялися у 1920-ті, але вони були поодинокі, виникали на побутовому рівні й суто індивідуальної неприязні. Так, 14 липня 1927 до 5 років увʼязнення засуджено громадянку Богдасарову за антисемітизм та хуліганство. За публічні прояви антисемітизму члени КП(б)У виключалися з партії. До початку ВВВ за антисемітизм у Кривому Розі засуджено 12 осіб терміном від 0,5 до 5 років.
Джерело: Історична енциклопедія Криворіжжя : Т. 2 / О.О. Мельник; С. В. Балабанов. Кривий Ріг. В-ВО «СТПРЕС», 2009.
Увійти до облікового запису
на порталі
Пам’ятайте, що ввічливість — одна з ознак розумної людини.
Поважайте
інших
користувачів та дотримуйтесь Правил
порталу.
Також користуючись сайтом Ви погоджуєтесь із Політикою Конфіденціальності.
Необхідно заповнити