”У всьому є музика...” — називається замітка Віктора Кондратенка про виставку картин криворізького художника Юрія Ратуша.
Приміщення для неї та технічну підтримку надало економіко-правове бюро “Приватний інтерес” (в оригіналі “Частный интерес”).
“Яскраві, насичені не завжди зрозумілою символікою, композиції живуть в особливому вимірі, де час і простір компенсуються згустком енергії, відчутним навіть для непідготовленого глядача. У просторі картин, як у дзеркалі, відбивається внутрішній світ художника: пристрасне захоплення музикою, філософією Сходу, естетика модерну”.
Для нас сьогоднішніх — цікаві паралелі. У 2023 році в Кривому Розі за участі бізнес-кіл організовано кілька виставок у просторах, які не є власне експозиційними: виставку “Нова” провели у Соцмісті в стінах будинку, який добудовується, а виставку “Кривий Ріг — мистецький?” відкрито в приміщенні центру підтримки підприємців “Дія.Бізнес”.
Цікаво й те, що виставку Юрія Ратуша (а також виставки Ігоря Ушакова та інших місцевих художників) тоді, в 1993 році, було проведено в “мурашнику” - зовсім “молодому” на той час будинку. Адреса економіко-правового бюро вказана в замітці — це вул. ХХІІ партз'їзду, 6 — зараз це вулиця Матусевича, 6.
У 1990-х цей будинок, відомий у всій Україні як той, де жив сьомий Президент України Володимир Зеленський, мав такий вигляд.
Виставка Юрія Ратуша проходила в січні-лютому, а вже від середини жовтня і до кінця 1993 року економіко-правове бюро “Приватний інтерес” мало намір провести фестиваль мистецтв “Золота земля”. “Криворожские ведомости” анонсували в липні цей захід так:
“Основу фестивалю складе ретроспективна виставка творів місцевих художників, у якій будуть представлені всі творчі напрямки й жанри, художні школи, студії, гуртки й об’єднання. У межах фестивалю також відбудуться концерти художніх фольклорний, танцювальних і хорових колективів, музичних ансамблів, духових і джазових оркестрів. Не обійдеться фестиваль і без постановок місцевих театрів: драми і музичної комедії, театру пантоміми і театру ляльок, самодіяльних театральних колективів. У програмі фестивалю — зустрічі з відомими музикантами, літераторами, художниками, а також ярмарок мистецтв, аукціони, народні гуляння і гала-концерти. Усе це мають намір здійснити місцеві майстри мистецтв спільно з відділом культури міськвиконкому…»
Що ви знаєте про фестиваль мистецтв у Кривому Розі в 1993 році? Картини яких місцевих художників бачили або маєте в домашній колекції? Напишіть у коментарях.
До створення матеріалу долучені Ольга і Дарія Гончар