Про такі історії дізнаємося зі сторінок тогочасної незалежної преси — газети “Криворожские ведомости”, архів якої з ініціативи журналістки Ольги Гончар редакція онлайн-медіа “Перший Криворізький” оцифрувала і виклалала у відкритий доступ.
“За даними кількох осіб, які побажали залишитися невідомими, із кіл, близьких до штабів Криворізької дивізії військово-транспортної авіації та авіаполку, Міністерство оборони колишнього Союзу планує у грудні-січні (1991-1992 рр. — прим. авт.) вивести з території України шість авіаполків: Криворізький, Запорізький, Арцизький (Одеська обл.), Джанкойський, два Мелітопольських. Полки планується перекинути на територію Білорусі та Росії. Це приблизно 200 сучасних авіамашин”, - пише у 16 числі “Криворожских ведомостей” за 1991 рік журналіст Сергій Дарага в замітці “Центр командує: зліт?”.
Криворізьким називався авіаполк військово-транспортної авіації 363 ВТАП (в/ч 22527), що входив у 3-ю авіаескадрилью 6-ї Гвардійської військово-транспортної авіадивізії. Полк був розформований 2000-го і 2004-го остаточно перебазований. Але знищення полку почалося в 1991-му.
У Міністерстві оборони тодішнього СРСР обговорювався план виведення з території України найсучасніших марок авіамашин та заміни їх на мотлох. Виведену транспортну авіатехніку планувалося задіяти для перевезення західної гуманітарної допомоги, яка, на думку журналіста, навряд чи дістанеться незалежній Україні.
“Заплановане виведення сучасної військової техніки - відповідь Центру на незалежність України”, — підсумовував Сергій Дарага. Повномасштабна збройна агресія Росії проти України в 2022 році цілковито підтвердила журналістські висновки 30-річної давнини.
Кореспондент писав, що разом із літаками планувалося перекинути до Росії та білорусі й особовий склад, та запротестували офіцери й особливо їхні родини. У справу включилися депутати Верховної Ради України та міської ради, але, як ми знаємо, врятувати Криворізький авіаполк не вдалося — у 2000-му році, він був розформований і 2004-го остаточно перебазований.
На початку 1990-х тривала підривна робота й по інших військових підрозділах. З замітки “Панове офіцери роззброюються”, уміщеної в 25 числі “Криворожских ведомостей” за 1992 рік, дізнаємося: “За деякими оцінками, технічні засоби танкової дивізії, що розташована в Кривому Розі, сьогодні розукомплектовано на 30 і більше відсотків. Не кращі справи і в багатьох інших військових підрозділах України”.
Тільки з однієї військової частини Кривого Рогу переважно до Росії тоді було продано задешево близько 400 військових автомобілів та інше майно. Правоохоронні органи рятували ситуацію як могли: “Військовою прокуратурою міста проводиться розслідування за фактами незаконного продажу громадянам та організаціям майна, що належить одній із військових частин, розквартированій у Кривому Розі. На сьогодні у справі затримано та заарештовано 4 вищих офіцерів. У тому числі начальник управління військ хімічного захисту Міністерства оборони України, підполковник Федоров Ю.А.”
Як склалася ситуація далі, чи був підполковник Федоров засуджений — про це ми не маємо інформації. Якщо ви знаєте - напишіть нам. А в одному з наступних оглядів дізнаємося більше про інші ситуації, які теж підривали боєздатність нашої армії.
До створення матеріалу долучені Ольга і Дарія Гончар