Історія криворізького педагогічного інституту (до кінця Другої світової війни)

Історія криворізького педагогічного інституту (до кінця Другої світової війни)

Історію навчальний заклад веде з 1930 року. Як і де навчались майбутні криворізькі вчителі — у матеріалі

На 1933–1934 навчальний рік у навчальному закладі розпочали навчання 180 студентів. У педагогічному інституті готували майбутніх вчителів математики, історії, фізики, української та російської мов і літератур та політекономії. З 1935 року в педагогічному інституті працювало 3 факультети: фізико-математичний, мовно-літературний та природничий.

Викладачам, співробітникам і студентам довелось пережити голодомор 1932–1933 років та репресії 1930-х років. За сфабрикованими справами засудили: літературознавця, професора С.Ю.Гаєвського; директора інституту Т.Г.Кисельова, декана фізико-математичного факультету Л.А.Карета; завідувача кафедр професора В.О.Дорошенко, доцентів  А.С. Джидаряна та К.П. Макаревича; військового керівника інституту – О.К.Іванова; доцента кафедр В.Й.Авраміва та Д.П. Болюбаха; викладачів Д.І. Богатирьова,  К.І. Гордєвського, Г.І. Клейна та інших.

На початок 1940-х років бібліотечний фонд налічував 30 тисяч книжок. Напередодні Другої світової війни педагогічний інститут був одним із найбільших педагогічних вищих навчальних закладів України з денною, заочною та вечірньою формами навчання. Тоді тут навчалось понад 2 тисячі студентів, на 12 кафедрах та 3 секціях працювало 72 викладачі. Коли почалась війна, документація та обладнання частково евакуювали на схід СРСР.

Тоді воювати пішла значна частина студентів і викладачів педінституту. Випускник фізико-математичного факультету 1935 року Василь Федорович Скопенко отримав звання Героя Радянського Союзу. У повоєнні роки Криворізький педагогічний інститут закінчив Герой Радянського Союзу Яків Пантелеймонович Вергун.
Після звільнення Кривого Рогу від загарбників в жовтні 1944 року відновились заняття. Довоєнний навчальний корпус Криворізького педінституту відбудувати було неможливо, тому навчальний заклад розташувався в довоєнному приміщенні однієї з міських шкіл.

У 1945 році відбувся перший повоєнний випуск Криворізького педінституту.

У матеріалі використане цитування з офіційного сайту КДПУ

Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.
Додати коментар

Поділитися у соцмережах

Пов’язані матеріали

Фото на тему

Педагогічний інститут, 1982 рік

Педагогічний інститут, 1941 рік

Криворізькі інститути і лікарня, 1940-ві роки

Учні й учениці Криворізького комерційного училища

Учні Криворізького комерційного училища на уроці природознавства

Коментарі до статті

Немає комментарів

Додати коментар

Вас може зацікавити

«Молодь, вставай!»: історія підпільників 15-ї школи Кривого Рогу

У Металургійному районі Кривого Рогу, де переплітаються здобуття освіти та атмосфера сміливих вчинків, розкривається історія 15-ї школи. Майже 100 років тому учні цієї школи — група молодих підпільників — трагічно загинули.

Шмуель Підгаєцький: один з найвідоміших фотографів Кривого Рогу

Рукою фотографа Шмуеля Підгаєцького зроблено багато дореволюційних фотографій Кривого Рогу

Вони вбили всіх євреїв у моєму рідному селі, — сторічна жителька Кривого Рогу про Голокост

У листопаді 2022 року Любові Мойсеївні Петуховій виповнюється 100 років. Жінка родом із Вінничини, проте вже декілька десятків років живе у Кривому Розі, де працювала більшу частину життя