Топонімічний фольклор Криворіжжя: Генгулець

Як Генгулець Інгульцем став

 

Український фольклор — відображення менталітету, побуту й звичаїв, розваг та забобонів наших пращурів крізь усну народну творчість. 

До усної народної творчості відносимо перекази, легенди, прислівʼя, приказки, загадки та казки, обряди, а ще суспільно-побутові, календарно-обрядові та родинно-побутові пісні тощо. 

Логічно припустити, що топонімічні легенди є найвідомішим жанром криворізького фольклору, адже чи не кожен криворіжець знає декілька версій походження назви міста. А от чи чули ви, як Водяний повʼязаний із Солоним озером, татари — з Карачунами, а індус — з Карнаваткою? Читайте про походження назв криворізьких місцевостей у добірці цікавих фактів.

Генгулець

Поверталися наші чумаки з Криму додому. Ледве ступали стомлені воли, тягнучи важкі вози із сіллю. Та ось вони неначе оживали й починали рухатися веселіше. Поглянувши на волів, чумаки й собі починали прислухатись. Десь здалеку долинав неясний гул. І тоді промовляв якийсь із чумаків до своїх товаришів: "Ген гулець чути, скоро вдома будемо." То гула річка, минаючи на своєму шляху пороги. Люди, які інколи їздили з чумаками, не розуміли, про що йде мова, та почали називати річку, повз яку проїздили, - Генгулець. А згодом назва змінилася на Інгулець та так назавжди й залишилася.

Друкується вперше. Записано Анастасією Степаненко у 30-ті роки,Чорногорка.

Джерело: У статті наведені матеріали з книжки Олександра Мельника та Олександра Степаненка «Історичний фольклор Криворіжжя», Кривий Ріг, 2001 рік. Легенди подаються у редагуванні за чинними мовними нормами без втрати змісту.
 

Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.

Поділитися у соцмережах

Пов’язані матеріали

Статті на тему

Історія Гданцівського парку

Деякі деталі боїв за Кривий Ріг: як і коли насправді визволили місто

Юрій Сич: криворізький архітектор і митець

Як виглядав Інгулець під час розливів у ХХ столітті

Інгулець: історія колишнього самостійного міста

Фото на тему

Фотографічна листівка Інгулецького мосту

Скелі МОДРу

Кінотеатр «Перемога»

Селище Шевченка. Річка Інгулець

Пам'ятник Олександру II

Відео на тему

Історія Південного газозбагачувального комбінату

На розі вулиць | МОПР