Топонімічний фольклор Криворіжжя: Генгулець

Як Генгулець Інгульцем став

 

Український фольклор — відображення менталітету, побуту й звичаїв, розваг та забобонів наших пращурів крізь усну народну творчість. 

До усної народної творчості відносимо перекази, легенди, прислівʼя, приказки, загадки та казки, обряди, а ще суспільно-побутові, календарно-обрядові та родинно-побутові пісні тощо. 

Логічно припустити, що топонімічні легенди є найвідомішим жанром криворізького фольклору, адже чи не кожен криворіжець знає декілька версій походження назви міста. А от чи чули ви, як Водяний повʼязаний із Солоним озером, татари — з Карачунами, а індус — з Карнаваткою? Читайте про походження назв криворізьких місцевостей у добірці цікавих фактів.

Генгулець

Поверталися наші чумаки з Криму додому. Ледве ступали стомлені воли, тягнучи важкі вози із сіллю. Та ось вони неначе оживали й починали рухатися веселіше. Поглянувши на волів, чумаки й собі починали прислухатись. Десь здалеку долинав неясний гул. І тоді промовляв якийсь із чумаків до своїх товаришів: "Ген гулець чути, скоро вдома будемо." То гула річка, минаючи на своєму шляху пороги. Люди, які інколи їздили з чумаками, не розуміли, про що йде мова, та почали називати річку, повз яку проїздили, - Генгулець. А згодом назва змінилася на Інгулець та так назавжди й залишилася.

Друкується вперше. Записано Анастасією Степаненко у 30-ті роки,Чорногорка.

Джерело: У статті наведені матеріали з книжки Олександра Мельника та Олександра Степаненка «Історичний фольклор Криворіжжя», Кривий Ріг, 2001 рік. Легенди подаються у редагуванні за чинними мовними нормами без втрати змісту.
 

Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.

Поділитися у соцмережах

Пов’язані матеріали

Статті на тему

Коротко про історію Кривого Рогу до 1944 року

Як права брова свербить, значить, хтось хвалить: криворізькі прикмети 

Відпочинок на березі Інгульця, 1910-ті роки

Боротьба за залізо на Криворіжжі в епоху Середньовіччя

Скіфи, Рудана й історія назви міста: легенди Криворіжжя

Фото на тему

Човнова станція під час весняної повені

Вид на долину річки Інгулець та нижню частину вже неіснуючого селища Катеринівки

Пам'ятник Олександру II

Пляж у парку імені Федора Мершавцева

Кінотеатр «Перемога»

Відео на тему

На розі вулиць | МОПР

Історія Південного газозбагачувального комбінату