Яке дозвілля пропонували криворіжцям і криворожанкам різні заклади культури і розваг, дізнаємося з оцифрованого архіву незалежної газети «Криворожские ведомости». З ініціативи журналістки Ольги Гончар його створила і виклала у вільний доступ редакція онлайн-медіа «Перший Криворізький».
Живопис на склі — така виставка відкрилася в Криворізькому історико-краєзнавчому музеї в лютому 1992 року. Свої роботи в цій досить рідкісній техніці «не без впливу космосу» представили Володимир та Олена Токарі.
«Освяти свою душу мистецтвом» — закликала реклама Палацу культури і техніки комбінату «Криворіжсталь» (тепер Палац культури Металургів) у жовтні 1992 року.
Таку назву мала серія вечорів духовного відродження, у рамках якої 30 жовтня планувався джаз-форум, 8 листопада — естрадно-циркове рев’ю за участі циркового колективу, ансамблю бального танцю та кабаре-денсу. 21 листопада на сцені Палацу культури ветеранський хор «Криворіжсталі» запрошував на «Українські співаночки», а 27 листопада хорова капела планувала провести вечір духовної музики і народної пісні.
Така масштабна подія вражає і сьогодні, шкода, що не можна перенестися на 30 років назад і побувати на всіх цих заходах. На жаль, зараз такого масштабу події в Кривому Розі майже не проводяться.
Утім, вони і тоді були нечасті. «Останнім часом, схоже, видовища, якими нас колись не надто балували, приходять і до Кривого Рогу. Приклади є. Це і рок-поп-фестиваль, який нещодавно пройшов у місті, і джаз-фестиваль», — писали в №15 «Криворожских ведомостей» за 1993 рік.
Натомість у 1992 році на сторінках газети з’являється реклама нового виду «дозвілля» — казино. Відвідувачам пропонували вишуканий сервіс і зваблювали популярними для цих закладів іграми. Аж у 2020 році рекламу азартних ігор у пресі заборонили, але завдяки цьому оголошенню в газеті 30-річної давнини ми знаємо, що такі заклади в Кривому Розі активно розвивалися і рекламувалися.
У той самий час у місті точилася боротьба за збереження історичного обличчя Кривого Рогу. Фрагмент із публікації «Місце під «Сонечком» у №2 «Криворожских ведомостей» за 1992 рік надзвичайно інформативний у цьому сенсі, тому процитуємо його повністю:
«У зв'язку з реконструкцією історичної частини нашого міста громадськість, працівники культури стали на захист низки історичних будівель, частину з яких пропонували передати міському музею, молодіжному центру «Імпульс», молодим художникам та кооператорам. Скільки років міський музей та місцеві художники випрошують у міських влади оригінальну будівлю на вул. К. Маркса, 35 (нині проспект Поштовий; ідеться про будинок Федоренка. — Авт.) під картинну галерею, а археологи — будинок на вул. Сиволапа (нині Староярмаркова. — Авт.), 25 (нині будівля безхазяйна, руйнується та розтягується навколишніми жителями) – під музей міського побуту. Не дісталася будівля колишнього дитячого садка на вул. Першотравневій (у січні 2024 року вулиця змінила назву на Великого Кобзаря. — Авт.) та молодіжному центру «Імпульс». Усе це, якщо не буде знесено, швидше за все, потрапить до приватних рук, щойно в місті розпочнеться приватизація…»
Це «пророцтво» автора статті Володимира Стецюка здійснилося принаймні щодо будівлі з флігелем на тодішній Сиволапа, 25, а нині Староярмарковій: у 1993 році її було виставлено на аукціон із правом оренди на 25 років і зрештою приватизовано. Зараз там гарний високий паркан, що приховує від людських очей приватну територію.
«Циганський барон» і «Сильва» — таким останнього тижня листопада 1992 року був репертуар Криворізького театру імені Тараса Шевченка. Щоправда, тоді театр називався вельми еклектично: Криворізький російський театр драми та музичної комедії імені Тараса Шевченка. Відомо, що «статус» російського йому присвоїли в 1966 році, а прибрали його з назви вже у 2010-х.
Саме тоді, напередодні новорічних свят, у «Криворожских ведомостях» з’явилася і реклама дитячих вистав до Нового року.
На звичайні вистави дитячий квиток коштував 5 крб, а на новорічні — 10 крб., і це, як запевняла реклама, ціни, «доступні для кожної родини».
Морозного дня 20 листопада 1993 року одна зі страхових компаній відзначала в Кривому Розі своє 3-річчя, і з цієї нагоди влаштувала на стадіоні «Гірник» велике свято. Автородео від каскадера Віталія Бондаря, змагання людей з інвалідністю та виступи художньої самодіяльності — це те, чим розважали людей.
На значну частину перелічених культурних заходів люди могли потрапити безплатно. А в цей час злітали вгору ціни на харчі першої необхідності. Від 1 червня 1993 року ціна кілограма нерафінованого цукру в магазинах Кривого Рогу зросла з 90 до 450 крб. При цьому такий цукор був лімітований — його продавали криворіжцям і криворожанкам по списках.
Ціна хліба в цей період зросла до 120 крб за буханець. При цьому за ним треба було буквально «полювати»: «Порожні полиці хлібних відділів і «чергові» бабусі біля них, довжелезні «хвости» черг після привезення хлібопродуктів і пристрасті серед тих, кому не дісталося — усе це знову було останніми днями в криворізьких продмагах. Люди чекали підвищення ціни на хліб, прагнучи запастися принаймні сухарями з більш дешевого…»
1990-ті були для України загалом та Кривого Рогу зокрема часами надзвичайної скрути. Але нам вдалося вистояти та продовжити розвиток. За це варто подякувати всім, хто докладали до цього зусилля в різних сферах, і передусім тим, хто зараз на фронті боронить наше майбутнє у війні з Росією, та тим, хто поклали за це свої життя.
До створення матеріалу долучені Ольга і Дарія Гончар
Пов’язані матеріали
Комментування доступне тільки для авторизованих користувачів
Увійти до облікового запису
на порталі
Пам’ятайте, що ввічливість — одна з ознак розумної людини.
Поважайте
інших
користувачів та дотримуйтесь Правил
порталу.
Також користуючись сайтом Ви погоджуєтесь із Політикою Конфіденціальності.
Необхідно заповнити
Усе гаразд, everybody! Просто попереджаємо, що 1kr.ua використовує файли cookies.
Це для аналізу та налаштування реклами. Дякуємо, що з нами!